შესავალი: ფინანსური გამჭვირვალობის სტანდარტი
ფინანსური ანგარიშგების მომზადება არის ფუნდამენტური პროცესი ნებისმიერი კომპანიისთვის, რომელსაც სურს ოპერირებდეს გამჭვირვალედ და კანონმდებლობის სრული დაცვით. საქართველოში ეს პროცესი გასცდა მხოლოდ საგადასახადო ვალდებულებების ფარგლებს და იქცა ბიზნესის რეპუტაციის განმსაზღვრელ ფაქტორად. ფინანსური ანგარიშგება არ არის უბრალოდ ციფრების ნაკრები; ეს არის კომპანიის "ჯანმრთელობის ისტორია", რომელსაც კითხულობენ ინვესტორები, ბანკები, პარტნიორები და სახელმწიფო უწყებები. 2016 წლიდან საქართველოში ამოქმედდა ახალი რეგულაციები, რომლებმაც დაავალდებულეს კომპანიები, მათი ზომის მიხედვით (I, II, III და IV კატეგორიები), მოამზადონ და გაასაჯაროონ ფინანსური ანგარიშგება SARAS-ის (ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახური) პორტალზე. კვალიფიციურად მომზადებული ანგარიშგება არის ბიზნესის სანდოობის გარანტი და აუცილებელი პირობა კაპიტალის მოსაზიდად.
ფინანსური ანგარიშგების მომზადება კომპლექსური სერვისია, რომელიც მოიცავს ოთხ ძირითად კომპონენტს და ახსნა-განმარტებით შენიშვნებს. სპეციალისტები ამზადებენ:
- ფინანსური მდგომარეობის ანგარიშგება (ბალანსი): ასახავს კომპანიის აქტივებს, ვალდებულებებსა და საკუთარ კაპიტალს კონკრეტული თარიღისთვის.
- სრულყოფილი შემოსავლის ანგარიშგება (მოგება-ზარალი): აჩვენებს საანგარიშგებო პერიოდის შემოსავლებს, ხარჯებსა და ფინანსურ შედეგს.
- ფულადი ნაკადების ანგარიშგება: დეტალურად აღწერს ფულადი სახსრების მოძრაობას საოპერაციო, საინვესტიციო და საფინანსო საქმიანობიდან.
- საკუთარ კაპიტალში ცვლილებების ანგარიშგება: ასახავს მესაკუთრეთა კაპიტალის დინამიკას პერიოდის განმავლობაში.
- ახსნა-განმარტებითი შენიშვნები: ტექსტური ნაწილი, სადაც გაშლილია გამოყენებული სააღრიცხვო პოლიტიკა და მნიშვნელოვანი მუხლების დეტალიზაცია.
- SARAS-ის პორტალზე წარდგენა: ანგარიშგების კონვერტაცია და ატვირთვა Reportal.ge-ზე კანონით დადგენილ ვადებში.
ყველაზე გავრცელებული სცენარია წლიური სავალდებულო წარდგენა: ყოველი წლის 1 ოქტომბრამდე კომპანიებმა უნდა წარადგინონ გასული წლის აუდიტირებული (ან არააუდიტირებული, კატეგორიის მიხედვით) ანგარიშგება. ამის შეუსრულებლობა იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს. მეორე სცენარია საბანკო სესხის მოთხოვნა: ბანკები არ გასცემენ მსხვილ ბიზნესსესხებს ოფიციალური, სტანდარტების (IFRS for SMEs) მიხედვით მომზადებული ანგარიშგების გარეშე. ასევე, ინვესტორის მოზიდვისას ან ბიზნესის გაყიდვისას, მყიდველი პირველ რიგში ითხოვს გასული წლების ფინანსურ ანგარიშგებას, რათა შეაფასოს კომპანიის ღირებულება. კიდევ ერთი სიტუაციაა სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილეობა, სადაც ხშირად სავალდებულოა ფინანსური მდგრადობის დამადასტურებელი დოკუმენტაციის წარდგენა.
ფინანსური ანგარიშგების მომზადების სამართლებრივი საფუძველია „საქართველოს კანონი ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“. ეს კანონი ყოფს საწარმოებს ოთხ ზომით კატეგორიად და თითოეულისთვის აწესებს ანგარიშგების განსხვავებულ სტანდარტებს (სრული IFRS, IFRS მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის, ან მე-4 კატეგორიის სტანდარტი). ანგარიშგების შინაარსობრივი მხარე უნდა შეესაბამებოდეს ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტებს (ფასს/IFRS). ასევე, მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი, რომელიც განსაზღვრავს ხელმძღვანელობის პასუხისმგებლობას ინფორმაციის სისწორეზე. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს წარდგენის ვადებსა და ფორმატს, რომლის დარღვევაც ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს.
პროცესი: როგორ მზადდება ანგარიშგება?
პროცესი იწყება პირველადი ბუღალტრული მონაცემების (Trial Balance) შეგროვებითა და ანალიზით. სპეციალისტი ამოწმებს, რამდენად შეესაბამება საგადასახადო მიზნებისთვის ნაწარმოები აღრიცხვა ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტებს. ხშირ შემთხვევაში საჭირო ხდება კორექტირებები (ე.წ. Adjustments), მაგალითად: ძირითადი საშუალებების გადაფასება, მარაგების ჩამოწერა, ან დარიცხვების დაზუსტება. შემდეგ ხდება ანგარიშგების ფორმების შევსება და ახსნა-განმარტებითი შენიშვნების დაწერა. დასკვნით ეტაპზე ხდება ანგარიშგების განხილვა მენეჯმენტთან, რის შემდეგაც დოკუმენტი მზადდება ხელმოწერისთვის და SARAS-ის პორტალზე ატვირთვისთვის.
Legal.ge-ზე წარმოდგენილი სპეციალისტები ფლობენ ღრმა ცოდნას ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტებში და აქვთ მრავალწლიანი გამოცდილება SARAS-ის პორტალთან მუშაობის. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შეგიძლიათ იპოვოთ პროფესიონალები, რომლებიც არა მხოლოდ მექანიკურად შეავსებენ ფორმებს, არამედ მოამზადებენ ისეთ ანგარიშგებას, რომელიც ზუსტად ასახავს თქვენი ბიზნესის ღირებულებას და მიმზიდველს გახდის მას ინვესტორებისთვის. ენდეთ Legal.ge-ს გადამოწმებულ ექსპერტებს და უზრუნველყავით თქვენი კომპანიის ფინანსური რეპუტაცია.