შესავალი: საერთაშორისო სტანდარტების (IFRS) დანერგვა
თანამედროვე გლობალურ ეკონომიკაში ბიზნესის წარმატება ხშირად დამოკიდებულია იმაზე, თუ რამდენად გასაგებ ენაზე "საუბრობს" მისი ფინანსები. ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტები (IFRS) სწორედ ის უნივერსალური ენაა, რომელიც საშუალებას აძლევს ინვესტორებს მსოფლიოს ნებისმიერი წერტილიდან, ადეკვატურად შეაფასონ ქართული კომპანიის საქმიანობა. საქართველოში IFRS-ის დანერგვა არ არის მხოლოდ პრესტიჟის საკითხი; კანონმდებლობით, გარკვეული კატეგორიის კომპანიებისთვის (საზოგადოებრივი დაინტერესების პირები, მსხვილი და საშუალო საწარმოები) ეს სავალდებულო მოთხოვნაა. IFRS ანგარიშგება განსხვავდება ტრადიციული საგადასახადო აღრიცხვისგან — ის ორიენტირებულია ეკონომიკურ შინაარსზე და არა მხოლოდ იურიდიულ ფორმაზე, რაც კომპანიის რეალურ ღირებულებას წარმოაჩენს.
რას მოიცავს IFRS რეპორტინგის სერვისი?
მომსახურება მოიცავს კომპანიის ფინანსური მონაცემების სრულ ტრანსფორმაციას საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად. სპეციალისტები უზრუნველყოფენ:
- IFRS-ზე გადასვლა (First-time Adoption): ადგილობრივი ან საგადასახადო აღრიცხვიდან IFRS-ზე პირველადი გადასვლის პროცესის მართვა (IFRS 1).
- სააღრიცხვო პოლიტიკის შემუშავება: კომპანიის სპეციფიკაზე მორგებული პოლიტიკის შექმნა, რომელიც განსაზღვრავს შემოსავლების აღიარების, მარაგების შეფასებისა და ძირითადი საშუალებების ცვეთის მეთოდებს.
- კონსოლიდირებული ანგარიშგება: ჯგუფური კომპანიებისთვის (ჰოლდინგებისთვის) ერთიანი ფინანსური ანგარიშგების მომზადება (IFRS 10).
- ღირებულების გაუფასურების ტესტები (Impairment Tests): აქტივების რეალური საბაზრო ღირებულების შეფასება და საჭიროების შემთხვევაში გაუფასურების ასახვა (IAS 36).
- რთული ფინანსური ინსტრუმენტების აღრიცხვა: სესხების, დერივატივებისა და ინვესტიციების სწორი კლასიფიკაცია და შეფასება (IFRS 9).
გავრცელებული სიტუაციები და სცენარები
IFRS ანგარიშგება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, როდესაც ქართული კომპანია გეგმავს უცხოური ინვესტიციების მოზიდვას. უცხოელი პარტნიორი ვერ გაიგებს ადგილობრივ საგადასახადო დეკლარაციებს, მას სჭირდება IFRS ფორმატი. მეორე სცენარია საერთაშორისო ტენდერებში მონაწილეობა, სადაც კვალიფიკაციის მოთხოვნა ხშირად გულისხმობს IFRS-ის მიხედვით აუდიტირებულ ანგარიშგებას. ასევე, თუ კომპანია არის საერთაშორისო ჯგუფის შვილობილი, მას მოეთხოვება "რეპორტინგ პაკეტის" მომზადება დედა კომპანიისთვის ყოველთვიურად ან კვარტალურად. გარდა ამისა, ობლიგაციების გამოშვება ან საფონდო ბირჟაზე გასვლა (IPO) წარმოუდგენელია IFRS-ის სრული დაცვის გარეშე.
საქართველოში IFRS-ის გამოყენებას არეგულირებს „საქართველოს კანონი ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“. კანონი ავალდებულებს სდპ-ებს (ბანკები, სადაზღვევოები, ლისინგები) და I კატეგორიის საწარმოებს გამოიყენონ სრული IFRS სტანდარტები. საშუალო და მცირე ზომის საწარმოებისთვის დაშვებულია "IFRS მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის" (IFRS for SMEs) გამოყენება, რაც უფრო გამარტივებული ვერსიაა. სტანდარტების ტექსტი ქართულ ენაზე დამტკიცებულია და გამოქვეყნებულია SARAS-ის მიერ. IFRS-ის შეუსრულებლობა განიხილება როგორც კანონდარღვევა და ექვემდებარება სანქცირებას.
პროცესი: როგორ ხდება ტრანსფორმაცია?
პროცესი იწყება არსებული აღრიცხვის სისტემის დიაგნოსტიკით (Gap Analysis) — რა განსხვავებაა მიმდინარე პრაქტიკასა და IFRS-ს შორის. შემდეგ სპეციალისტები ამუშავებენ სატრანსფორმაციო ცხრილებს. მაგალითად, საგადასახადო მიზნით ძირითადი საშუალებები შეიძლება იცვითებოდეს დაჩქარებული მეთოდით, ხოლო IFRS მოითხოვს სასარგებლო მომსახურების ვადის რეალურ შეფასებას. ასეთი კორექტირებების (Adjustments) შედეგად მიიღება ფინანსური ანგარიშგება. პროცესი სრულდება აუდიტორებთან კომუნიკაციით, რადგან IFRS ანგარიშგება ხშირად გადის გარე აუდიტს.
IFRS რეპორტინგი მოითხოვს მაღალ კვალიფიკაციას, რომელსაც ადასტურებს ისეთი სერტიფიკატები, როგორიცაა ACCA, CPA ან DipIFR. Legal.ge-ზე თქვენ შეხვდებით სწორედ ასეთ სერტიფიცირებულ პროფესიონალებს, რომლებსაც აქვთ "დიდ ოთხეულში" (Big 4) ან მსხვილ აუდიტორულ კომპანიებში მუშაობის გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ მიიღებთ საერთაშორისო დონის მომსახურებას ადგილობრივ ფასად, რაც დაგეხმარებათ თქვენი ბიზნესის გლობალურ ასპარეზზე გაყვანაში.