სხვისი ნივთის დაზიანება ან განადგურება (საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლი) არის დანაშაული, რომელიც გულისხმობს სხვისი ქონებისთვის განზრახ ზიანის მიყენებას, რამაც გამოიწვია მნიშვნელოვანი მატერიალური ზარალი (150 ლარზე მეტი). ეს ქმედება განსხვავდება ქურდობისგან იმით, რომ დამნაშავეს არ აქვს მიზნად ნივთის მითვისება, არამედ მისი გაფუჭება ან მოსპობა. დანაშაული შეიძლება მოიცავდეს ავტომობილის დაზიანებას, ტექნიკის დამტვრევას, შენობის ფასადის დაზიანებას (ვანდალიზმი) ან სხვა ქონებრივ ზიანს. თუ ქმედება ჩადენილია ცეცხლის წაკიდებით, აფეთქებით ან სხვა საყოველთაოდ საშიში საშუალებით, ეს ითვლება დამამძიმებელ გარემოებად და იწვევს გაცილებით მკაცრ სასჯელს. პრაქტიკაში, ხშირად სამოქალაქო დავა (მაგალითად, ავტოსაგზაო შემთხვევა ან გაუფრთხილებლობა) არასწორად ფასდება როგორც განზრახ დაზიანება. ბრალდებულისთვის მნიშვნელოვანია დაამტკიცოს, რომ მას არ ჰქონდა ზიანის მიყენების განზრახვა ან ზიანი არ არის "მნიშვნელოვანი" სისხლის სამართლის მიზნებისთვის. კვალიფიციური ადვოკატი დაგეხმარებათ დავის სამოქალაქო სივრცეში გადატანაში.
რას მოიცავს საკუთრების დაზიანებაზე დაცვის მომსახურება?
სისხლის სამართლის ადვოკატები გთავაზობენ:
- ზიანის ოდენობის ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი ექსპერტის ჩართვა რეალური ზიანის დასადგენად. თუ ზიანი 150 ლარზე ნაკლებია, სისხლისსამართლებრივი დევნა წყდება.
- განზრახვის არარსებობის დასაბუთება: მტკიცება, რომ დაზიანება მოხდა გაუფრთხილებლობით (მუხლი 188) და არა განზრახ, რაც რადიკალურად ცვლის პასუხისმგებლობის ზომას ან საერთოდ გამორიცხავს მას.
- სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გამიჯვნა: არგუმენტირება, რომ საქმე უნდა გადაწყდეს ზიანის ანაზღაურებით სამოქალაქო სასამართლოში.
- მოლაპარაკება დაზარალებულთან: ზიანის ანაზღაურებაზე შეთანხმება, რაც ხშირად იწვევს საქმის შეწყვეტას ან პირობით მსჯავრს.
- დაცვა ვანდალიზმის ბრალდებისას: სპეციალიზებული დაცვა საზოგადოებრივი ქონების დაზიანების შემთხვევაში.
187-ე მუხლით ბრალდება ხშირად დგება შემდეგ შემთხვევებში:
- ავტომობილის დაზიანება: კონფლიქტის ნიადაგზე სხვისი მანქანის დახაზვა, მინების ჩამტვრევა ან საბურავების დაჭრა.
- საოჯახო კონფლიქტები: ჩხუბის დროს საოჯახო ტექნიკის ან ავეჯის დამტვრევა (თუ ნივთი ეკუთვნის ოჯახის სხვა წევრს).
- ვანდალიზმი: საზოგადოებრივი ტრანსპორტის ან ინფრასტრუქტურის დაზიანება.
- ტექნიკის დაზიანება: სხვისი ტელეფონის ან ლეპტოპის ძირს დაგდება ბრაზის გამო.
სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლი ითვალისწინებს ჯარიმას, საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას, გამასწორებელ სამუშაოს ან თავისუფლების აღკვეთას 1-დან 3 წლამდე. თუ ქმედება ჩადენილია ცეცხლის წაკიდებით (ნაწილი 2), სასჯელი 3-დან 5 წლამდეა. ადვოკატის მთავარი მიზანია დაამტკიცოს, რომ ქმედება არ იყო განზრახი ან ზიანი არ აღემატება 150 ლარს. სამოქალაქო კოდექსი (მუხლი 992) ავალდებულებს პირს აანაზღაუროს მიყენებული ზიანი, რაც ხშირად საკმარისია კონფლიქტის მოსაგვარებლად.
ადვოკატი პირველ რიგში სწავლობს შემთხვევის ადგილის დათვალიერების ოქმს და ექსპერტიზის დასკვნას. თუ ზიანი ანაზღაურდა, ადვოკატი შუამდგომლობს პროკურატურასთან საქმის შეწყვეტის ან განრიდების თაობაზე.
საკუთრების დაზიანების საქმეები ხშირად ემოციურ ფონზე ხდება. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებიც დაგეხმარებიან სიტუაციის რაციონალურ შეფასებაში, ზიანის სწორად გათვლაში და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის თავიდან აცილებაში.