ადმინისტრაციული გადაწყვეტილების გასაჩივრება არის სამართლებრივი მექანიზმი, რომელიც მოქალაქეებსა და ბიზნესს საშუალებას აძლევს, დაიცვან თავიანთი უფლებები სახელმწიფო და მუნიციპალური ორგანოების უკანონო ქმედებებისგან. ეს პროცესი რეგულირდება საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით (სზაკ) და ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით. გასაჩივრების საგანი შეიძლება იყოს ნებისმიერი ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი: დაჯარიმება, ლიცენზიის გაცემაზე უარი, მშენებლობის ნებართვის გაუქმება, საგადასახადო მოთხოვნა ან სხვა გადაწყვეტილება, რომელიც ზღუდავს პირის უფლებებს. გასაჩივრების პროცესი ხშირად ორეტაპიანია: ჯერ ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენა ზემდგომ ორგანოში, ხოლო შემდეგ — სარჩელის შეტანა სასამართლოში. ვადები მკაცრად განსაზღვრულია (ჩვეულებრივ 1 თვე), და მათი გაშვება ხშირად უფლების დაკარგვას ნიშნავს. კვალიფიციური ადვოკატის დახმარება აუცილებელია აქტის ბათილად ცნობის სამართლებრივი საფუძვლების მოსაძებნად, პროცესუალური ვადების დასაცავად და სასამართლოში ეფექტური წარმომადგენლობისთვის.
რას მოიცავს ადმინისტრაციული გასაჩივრების მომსახურება?
ადმინისტრაციული სამართლის ადვოკატები გთავაზობენ:
- ადმინისტრაციული აქტის ანალიზი: დადგენილების, ბრძანების ან ოქმის კანონიერების შემოწმება (ფორმალური და მატერიალური კანონიერება).
- ადმინისტრაციული საჩივრის მომზადება: დასაბუთებული საჩივრის შედგენა და წარდგენა ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში (სავალდებულო ეტაპი სასამართლომდე უმეტეს შემთხვევაში).
- სარჩელის მომზადება სასამართლოსთვის: თუ საჩივარი არ დაკმაყოფილდა, სარჩელის შეტანა საქალაქო სასამართლოში აქტის ბათილად ცნობის ან ახალი აქტის გამოცემის მოთხოვნით.
- აქტის მოქმედების შეჩერება: შუამდგომლობის დაყენება, რათა დავის დასრულებამდე შეჩერდეს სადავო აქტის აღსრულება (მაგ. ჯარიმის გადახდა ან შენობის დემონტაჟი).
- წარმომადგენლობა: კლიენტის ინტერესების დაცვა როგორც ადმინისტრაციულ ორგანოში (ზეპირი მოსმენისას), ისე სასამართლოში.
გასაჩივრება ხშირად ეხება შემდეგ საკითხებს:
- ჯარიმები: პატრულის, ზედამხედველობის სამსახურის ან შემოსავლების სამსახურის მიერ დაკისრებული სანქციები.
- ნებართვები და ლიცენზია: მშენებლობის ნებართვაზე უარი, ლიცენზიის გაუქმება ან შეჩერება.
- საჯარო სამსახური: სამსახურიდან უკანონო გათავისუფლება ან დისციპლინური პასუხისმგებლობა.
- სოციალური საკითხები: სოციალური დახმარების შეწყვეტა ან სტატუსის გაუქმება.
პროცესი ეფუძნება საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს. გასაჩივრების ვადა, როგორც წესი, არის 1 თვე აქტის გაცნობიდან. თუ აქტში არ არის მითითებული გასაჩივრების წესი, ვადა შეიძლება გაგრძელდეს. სასამართლოში საქმე განიხილება ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით. მთავარი პრინციპი ისაა, რომ მტკიცების ტვირთი ხშირად ეკისრება ადმინისტრაციულ ორგანოს — მან უნდა დაამტკიცოს, რომ აქტი კანონიერია.
ადვოკატი ითხოვს საქმის მასალებს ადმინისტრაციული ორგანოდან. ფასდება აქტის ბათილობის საფუძვლები. შემდეგ მზადდება საჩივარი ან სარჩელი. ადვოკატი ესწრება განხილვებს და იცავს კლიენტის პოზიციას.
სახელმწიფოსთან დავა რთული პროცესია, რომელიც მოითხოვს ადმინისტრაციული სამართლის სპეციფიკურ ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან როგორ გააუქმონ უკანონო ჯარიმები და აღადგინონ თქვენი დარღვეული უფლებები.