დირექტორის პასუხისმგებლობის სარჩელები (Director Liability Claims) ეხება კომპანიის ხელმძღვანელის პირადი ქონებრივი პასუხისმგებლობის საკითხს. მიუხედავად იმისა, რომ შპს-ს ან სააქციო საზოგადოების მთავარი პრინციპი შეზღუდული პასუხისმგებლობაა, კანონი არ იცავს დირექტორს, რომელიც მოქმედებს არაკეთილსინდისიერად ან არღვევს კანონს. პასუხისმგებლობა დგება მაშინ, როდესაც დირექტორის ქმედებამ (ან უმოქმედობამ) გამოიწვია კომპანიის გაკოტრება, გადახდისუუნარობა ან მნიშვნელოვანი ფინანსური ზარალი. ასევე, დირექტორს შეიძლება დაეკისროს პასუხისმგებლობა სახელმწიფოს წინაშე გადასახადების გადაუხდელობისთვის, თუ დადასტურდება, რომ მას ჰქონდა თანხა, მაგრამ გამოიყენა სხვა მიზნებისთვის. ეს არის რთული სამართლებრივი პროცესი, რომელიც მოითხოვს „კორპორაციული ფარდის ახდას“. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც დაეხმარებიან კრედიტორებს ან პარტნიორებს, მოითხოვონ ვალის ანაზღაურება უშუალოდ დირექტორის პირადი აქტივებიდან.
რას მოიცავს დირექტორის პასუხისმგებლობის სერვისი?
მომსახურება მიმართულია დირექტორის მიერ მიყენებული ზიანის კომპენსაციაზე. ის მოიცავს:
- გადახდისუუნარობის საქმის წარმოება: სარჩელი დირექტორის წინააღმდეგ, რომელმაც დროულად არ განაცხადა გადახდისუუნარობის შესახებ და ამით გააუარესა კრედიტორების მდგომარეობა.
- პირადი პასუხისმგებლობის დაკისრება: კრედიტორების მოთხოვნა, რომ კომპანიის ვალები დაფაროს დირექტორმა საკუთარი ჯიბიდან (თუ კომპანია ცარიელია).
- საგადასახადო პასუხისმგებლობა: დავა სახელმწიფოსთან ან დირექტორთან საგადასახადო დავალიანების პირად პასუხისმგებლობაზე გადატანის თაობაზე.
- წარმოებული სარჩელი: პარტნიორის მიერ დირექტორის წინააღმდეგ სარჩელის აღძვრა კომპანიისთვის მიყენებული ზარალის ანაზღაურების მოთხოვნით.
- ქონების გადამალვის გამოვლენა: დირექტორის მიერ აქტივების უკანონო გასხვისების ფაქტების დადგენა და მათი დაბრუნება.
მაგალითად, თქვენ გაქვთ კომპანიის ვალი 50,000 ლარი. კომპანიის ანგარიშები ცარიელია, მაგრამ იცით, რომ დირექტორმა კომპანიის მანქანა და ოფისი გადააფორმა თავის მეუღლეზე გაკოტრებამდე ერთი თვით ადრე. ადვოკატი დაგეხმარებათ დაამტკიცოთ, რომ ეს იყო კრედიტორების მოტყუება და მოითხოვთ დირექტორის პირად პასუხისმგებლობას. სხვა შემთხვევაში, დირექტორმა არ გადაიხადა დღგ, რის გამოც კომპანიას დაეკისრა უზარმაზარი ჯარიმა. პარტნიორებს შეუძლიათ უჩივლონ დირექტორს და მოსთხოვონ ამ ჯარიმის ანაზღაურება.
დირექტორის პასუხისმგებლობა რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ კანონით“ და „სამოქალაქო კოდექსით“. გადამწყვეტია კანონის მე-9 მუხლი (ხელმძღვანელობისა და წარმომადგენლობის უფლებამოსილება) და გადახდისუუნარობის კანონმდებლობა. კანონი ამბობს, რომ თუ კომპანია გადახდისუუნაროა, დირექტორმა უნდა იმოქმედოს კრედიტორების ინტერესებით. ამ ვალდებულების დარღვევა იწვევს პირად პასუხისმგებლობას. ასევე, საგადასახადო კოდექსი ითვალისწინებს მექანიზმებს გადასახადების დირექტორზე გადატანისთვის გარკვეულ პირობებში.
1. ფინანსური ანალიზი: კომპანიის ფინანსური მდგომარეობის და დირექტორის ქმედებების შესწავლა. 2. მტკიცებულებები: აქტივების მოძრაობისა და საეჭვო გარიგებების გამოვლენა. 3. სარჩელი: სარჩელის შეტანა სასამართლოში ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით. 4. ყადაღა: დირექტორის პირადი ქონების დაყადაღება. 5. აღსრულება: თანხის ამოღება დირექტორის პირადი აქტივებიდან.
დირექტორის პირადი პასუხისმგებლობის დაყენება რთული პროცესია, რადგან სასამართლოები უფრთხილდებიან „შეზღუდული პასუხისმგებლობის“ პრინციპს. წარმატებისთვის საჭიროა ძლიერი არგუმენტაცია და მტკიცებულებები. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებმაც იციან, როგორ გაარღვიონ კორპორაციული ფარდა და მიაღწიონ სამართლიანობას.