გადასახადისგან გათავისუფლების განაცხადები არის სპეციალიზებული იურიდიული მომსახურება, რომელიც ეხმარება ბიზნესებსა და ინდივიდებს, ისარგებლონ საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობით გათვალისწინებული შეღავათებითა და სპეციალური რეჟიმებით. საქართველო გთავაზობთ მიმზიდველ საგადასახადო გარემოს გარკვეული სექტორებისთვის (IT, წარმოება, სოფლის მეურნეობა), თუმცა ამ შეღავათების მოპოვება მოითხოვს რთული ბიუროკრატიული პროცედურების გავლას და კრიტერიუმებთან შესაბამისობის მკაცრ დასაბუთებას. არასწორად შევსებული განაცხადი ან დოკუმენტაციის ხარვეზი შეიძლება გახდეს სტატუსზე უარის თქმის საფუძველი.
ეს სერვისი გულისხმობს არა მხოლოდ განცხადების ფორმალურ შევსებას, არამედ კლიენტის ბიზნეს მოდელის წინასწარ ანალიზს, რათა დადგინდეს, რამდენად აკმაყოფილებს ის კანონის მოთხოვნებს. მაგალითად, "ვირტუალური ზონის პირის" ან "საერთაშორისო კომპანიის" სტატუსის მოპოვება მოითხოვს იმის მტკიცებას, რომ მომსახურება გაიწევა საქართველოს ფარგლებს გარეთ ან საქმიანობა მიეკუთვნება ნებადართულ სექტორებს. იურისტის დახმარება უზრუნველყოფს პროცესის შეუფერხებლად წარმართვას და საგადასახადო რისკების მინიმუმამდე დაყვანას.
რას მოიცავს ეს მომსახურება
სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას სხვადასხვა საგადასახადო შეღავათის მოპოვების პროცესში:
- უფლებამოსილების ანალიზი: ბიზნეს საქმიანობის შესწავლა და განსაზღვრა, ეკუთვნის თუ არა მას კონკრეტული საგადასახადო შეღავათი.
- სპეციალური სტატუსების მოპოვება: განაცხადების მომზადება "მცირე ბიზნესის", "მიკრო ბიზნესის", "ვირტუალური ზონის პირის", "საერთაშორისო კომპანიის" ან "სპეციალური სავაჭრო კომპანიის" სტატუსის მისაღებად.
- დღგ-სგან გათავისუფლება: განაცხადები დღგ-ს ჩათვლის უფლების გარეშე ან ჩათვლის უფლებით გათავისუფლების თაობაზე (მაგ. სამედიცინო, საგანმანათლებლო საქმიანობა).
- საგადასახადო შეთანხმება: განაცხადის მომზადება საგადასახადო დავალიანების შემცირების ან ჩამოწერის თაობაზე.
- დოკუმენტაციის მომზადება: ყველა საჭირო თანმხლები დოკუმენტის (კონტრაქტები, წესდება, ბიზნეს გეგმა) სამართლებრივი გამართვა.
- კომუნიკაცია შემოსავლების სამსახურთან: კითხვებზე პასუხის გაცემა და დამატებითი ინფორმაციის წარდგენა განხილვის პროცესში.
ეს სერვისი კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში:
- IT კომპანიის დაფუძნება: უცხოური ტექნოლოგიური კომპანია შემოდის საქართველოში და სურს ისარგებლოს 5%-იანი საშემოსავლო/მოგების გადასახადით (საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი).
- ფიზიკური პირის საქმიანობა: ინდივიდუალური მეწარმე, რომელსაც სურს დაიბეგროს 1%-იანი განაკვეთით (მცირე ბიზნესი).
- საქველმოქმედო საქმიანობა: ორგანიზაცია ითხოვს მოგების გადასახადისგან გათავისუფლებას გრანტებთან დაკავშირებით.
- იმპორტი: წარმოებისთვის საჭირო ძირითადი საშუალებების იმპორტისას დღგ-სგან გათავისუფლების მოთხოვნა.
საგადასახადო შეღავათების მინიჭება რეგულირდება:
- საქართველოს საგადასახადო კოდექსი: განსაზღვრავს შეღავათების სახეებს და პირობებს.
- საქართველოს მთავრობის დადგენილება "საერთაშორისო კომპანიის სტატუსის შესახებ": ადგენს კრიტერიუმებს IT და საზღვაო სექტორისთვის.
- ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები: არეგულირებს სპეციალური დაბეგვრის რეჟიმების ადმინისტრირების წესებს.
პროცესი
Legal.ge-ს სპეციალისტთან მუშაობა იწყება კონსულტაციით. იურისტი ამოწმებს თქვენს შესაბამისობას კრიტერიუმებთან. შემდეგ მზადდება განაცხადი ელექტრონულად (RS.ge-ზე) ან მატერიალურად. იურისტი მონიტორინგს უწევს განხილვის პროცესს, რომელიც სტატუსის ტიპიდან გამომდინარე შეიძლება გაგრძელდეს 10 დღიდან 3 თვემდე.
რატომ Legal.ge
საგადასახადო შეღავათებზე განაცხადის არასწორად შევსებამ შეიძლება გამოიწვიოს არა მხოლოდ უარი, არამედ მომავალში საგადასახადო შემოწმების პროვოცირებაც. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებმაც ზუსტად იციან, როგორ უნდა იყოს წარდგენილი განაცხადი წარმატების მისაღწევად. დაზოგეთ დრო და მიიღეთ კუთვნილი საგადასახადო შეღავათები პროფესიონალების დახმარებით.