რა ღირს LCIA არბიტრაჟი?
LCIA-ს ხარჯები შედგება რეგისტრაციის საფასურის, ადმინისტრაციული ხარჯების და არბიტრების საათობრივი ანაზღაურებისგან. ეს საკმაოდ ძვირადღირებული პროცესია, რომელიც გამართლებულია დიდი მოცულობის დავებისთვის.
აუცილებელია თუ არა ლონდონში ჩასვლა?
არა ყოველთვის. მოსმენები ხშირად ტარდება დისტანციურად ან სხვა ლოკაციაზე, თუ მხარეები შეთანხმდებიან.
შეუძლია თუ არა ქართველ ადვოკატს წარმოადგინოს მხარე LCIA-ში?
დიახ, LCIA-ში მხარეს შეუძლია წარმოადგინოს ნებისმიერი იურისდიქციის ადვოკატმა, თუმცა ინგლისური სამართლის ცოდნა ხშირად აუცილებელია.
რამდენად სწრაფად მიიღება გადაწყვეტილება?
საშუალოდ LCIA არბიტრაჟი გრძელდება 12-დან 18 თვემდე, რაც დამოკიდებულია საქმის სირთულეზე.
LCIA არბიტრაჟის მხარდაჭერა და წარმომადგენლობა
ლონდონის საერთაშორისო საარბიტრაჟო სასამართლო (LCIA) მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე პრესტიჟული და აღიარებული საარბიტრაჟო ინსტიტუტია. ქართული მსხვილი კომპანიები და უცხოელი ინვესტორები ხშირად ირჩევენ LCIA-ს წესებს თავიანთ კონტრაქტებში დავების გადასწყვეტად, რადგან ეს უზრუნველყოფს მაღალი დონის ნეიტრალიტეტს, პროფესიონალიზმს და პროცესის ეფექტურობას. LCIA არბიტრაჟი განსაკუთრებით პოპულარულია საერთაშორისო კომერციული გარიგებების, საბანკო-საფინანსო ოპერაციების და ენერგეტიკული პროექტების დროს. Legal.ge გთავაზობთ წვდომას მაღალკვალიფიციურ ქართველ და საერთაშორისო იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ LCIA-ს წესებით წარმოებულ დავებში მონაწილეობის პრაქტიკული გამოცდილება.
LCIA-ს პროცედურები მოითხოვს ინგლისური სამართლისა და სპეციფიკური საარბიტრაჟო რეგულაციების ღრმა ცოდნას. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ დაუკავშირდებით სპეციალისტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან სტრატეგიის შემუშავებაში, ლონდონში მიმდინარე პროცესის მართვასა და საქართველოში LCIA-ს გადაწყვეტილების აღსრულებაში. ეს სერვისი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მათთვის, ვისაც აქვს საერთაშორისო ამბიციები და სურს დაიცვას თავისი ინტერესები გლობალურ დონეზე.
რას მოიცავს LCIA არბიტრაჟის მომსახურება?
ეს სერვისი კომპლექსურია და მოიცავს როგორც ქართული, ისე ინგლისური სამართლის ელემენტებს:
• LCIA საარბიტრაჟო დათქმის შედგენა: ხელშეკრულებაში ზუსტი ფორმულირების შეტანა, რაც ამცირებს იურისდიქციული დავების რისკს მომავალში.
• სამართლებრივი მრჩევლის მომსახურება (Co-Counsel): ქართულ სამართალთან დაკავშირებული ექსპერტული დასკვნების მომზადება ლონდონის არბიტრაჟისთვის და ქართველი კლიენტების წარმომადგენლობა საერთაშორისო გუნდთან ერთად.
• არბიტრის შერჩევა: LCIA-ს ბაზიდან ან კერძო პრაქტიკიდან შესაბამისი დარგობრივი ცოდნის მქონე არბიტრის ნომინირება.
• მტკიცებულებების შეგროვება საქართველოში: ადგილობრივი დოკუმენტაციის, მოწმეთა ჩვენებების და ექსპერტიზის მომზადება საერთაშორისო სტანდარტების (IBA Rules) შესაბამისად.
• LCIA გადაწყვეტილების აღსრულება საქართველოში: ლონდონში მიღებული საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების ცნობა და აღსრულება საქართველოს უზენაეს სასამართლოში.
LCIA არბიტრაჟის საჭიროება დგება შემდეგი ტიპის საქმეებში:
• მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტები: საერთაშორისო კონსორციუმსა და საქართველოს მთავრობას ან კერძო დამკვეთს შორის დავა, სადაც კონტრაქტი ეფუძნება ინგლისურ სამართალს.
• აქციონერთა შეთანხმების (SHA) დარღვევა: დავა ქართველ და უცხოელ პარტნიორებს შორის ერთობლივ საწარმოში (Joint Venture), სადაც მმართველობითი უფლებები დაირღვა.
• საბანკო სესხები და ფინანსური ინსტრუმენტები: საერთაშორისო ბანკის მიერ ქართული კომპანიისთვის გაცემული სესხის დავა, რომელიც რეგულირდება LCIA წესებით.
• ნავთობისა და გაზის ტრანზიტი: ენერგეტიკულ სექტორში ტრანსსასაზღვრო დავები, რომლებიც მოითხოვს ნეიტრალურ ფორუმს ლონდონში.
მიუხედავად იმისა, რომ LCIA არბიტრაჟი ლონდონში (ან სხვა შეთანხმებულ ადგილას) მიმდინარეობს, საქართველოს კანონმდებლობა მნიშვნელოვან როლს თამაშობს, განსაკუთრებით აღსრულების ეტაპზე. საქართველო არის ნიუ-იორკის 1958 წლის კონვენციის წევრი, რაც ავალდებულებს ქართულ სასამართლოებს, აღიარონ და აღასრულონ LCIA-ს გადაწყვეტილებები, გარდა იშვიათი გამონაკლისებისა (მაგ. საჯარო წესრიგთან შეუსაბამობა).
გარდა ამისა, „საქართველოს კანონი არბიტრაჟის შესახებ“ საშუალებას აძლევს მხარეებს, მიმართონ ქართულ სასამართლოს სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიებების (მაგ. ყადაღა) გამოყენების თხოვნით LCIA არბიტრაჟის მიმდინარეობის პარალელურად, რათა არ მოხდეს აქტივების გადამალვა გადაწყვეტილების მიღებამდე.
1. Request for Arbitration: პროცესი იწყება LCIA-ში განაცხადის გაგზავნით და რეგისტრაციის საფასურის გადახდით.
2. ტრიბუნალის ფორმირება: LCIA სასამართლო ადასტურებს მხარეების მიერ არჩეულ არბიტრებს ან ნიშნავს მათ, თუ მხარეები ვერ შეთანხმდნენ.
3. პროცედურული განრიგი: დგება მკაცრი გრაფიკი დოკუმენტების წარდგენისა და მოსმენისთვის.
4. დოკუმენტების წარდგენა (Redfern Schedule): მხარეები ცვლიან მოთხოვნებს დოკუმენტების გამჟღავნებაზე.
5. მოსმენა ლონდონში (ან ონლაინ): ადვოკატები (Barristers) ატარებენ ჯვარედინ დაკითხვას.
6. გადაწყვეტილება და ხარჯები: ტრიბუნალი იღებს გადაწყვეტილებას და ანაწილებს ხარჯებს მხარეებს შორის.
LCIA არბიტრაჟი ძვირადღირებული და რთული პროცესია, სადაც შეცდომის ფასი ძალიან მაღალია. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას, იპოვოთ ის იშვიათი ქართველი სპეციალისტები, რომლებსაც აქვთ საერთაშორისო არბიტრაჟში მუშაობის რეალური გამოცდილება და შეუძლიათ ეფექტური კოორდინაცია გაუწიონ თქვენს დაცვას უცხოელ იურისტებთან ერთად. ჩვენთან თქვენ იპოვით ექსპერტებს, რომლებიც დაიცავენ თქვენს ინტერესებს გლობალურ ასპარეზზე.