მარეგულირებელი ბრძანების გასაჩივრება არის კრიტიკული იურიდიული ინსტრუმენტი ბიზნესებისა და მოქალაქეებისთვის, რომლებსაც სახელმწიფო უწყებებმა დააკისრეს რაიმე სახის მოქმედების შესრულების, შეწყვეტის ან აკრძალვის ვალდებულება. განსხვავებით ფულადი ჯარიმებისგან, მარეგულირებელი ბრძანება (როგორიცაა ლიცენზიაზე უარის თქმა, საქმიანობის შეჩერება, დემონტაჟის მოთხოვნა) ხშირად ბევრად უფრო მძიმე შედეგების მომტანია და შეიძლება ბიზნესის სრული პარალიზება გამოიწვიოს. საქართველოში სახელმწიფო ორგანოები ხშირად გამოსცემენ ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტებს, რომლებიც არღვევენ კანონიერების პრინციპს ან არაპროპორციულად ზღუდავენ პირის უფლებებს. ასეთი ბრძანებების გასაჩივრება მოითხოვს დაუყოვნებლივ რეაგირებას, რადგან ხშირ შემთხვევაში საჭიროა აქტის მოქმედების სასწრაფო შეჩერება სასამართლოს გზით, რათა თავიდან იქნეს აცილებული გამოუსწორებელი ზიანი. Legal.ge გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ ადმინისტრაციული სამართლის სპეციალისტებს, რომლებსაც აქვთ მსგავსი ბრძანებების გაუქმების წარმატებული გამოცდილება.
ამ სერვისის ფარგლებში ადვოკატები უზრუნველყოფენ კომპლექსურ დაცვას, რაც მოიცავს:
- ადმინისტრაციული აქტის აუდიტს: ბრძანების კანონიერების შემოწმებას, ფორმალური და მატერიალური საფუძვლების ანალიზს (უფლებამოსილება, დასაბუთება, პროცედურა).
- აქტის მოქმედების შეჩერებას: სასამართლოში შუამდგომლობის წარდგენას გასაჩივრებული აქტის მოქმედების შეჩერების თაობაზე დავის დასრულებამდე (სამოქალაქო საპროცესო უზრუნველყოფა).
- ადმინისტრაციულ საჩივარს: ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში დასაბუთებული საჩივრის წარდგენას აქტის ბათილად ცნობის მოთხოვნით.
- სასამართლო დავას: სარჩელის აღძვრას ადმინისტრაციული აქტის ბათილად ცნობის ან ახალი აქტის გამოცემის დავალდებულების მოთხოვნით.
- ზიანის ანაზღაურებას: თუ მარეგულირებელმა ბრძანებამ უკვე გამოიწვია ზიანი, შესაბამისი კომპენსაციის მოთხოვნას სახელმწიფოსგან.
- მოლაპარაკებას მარეგულირებელთან: კომპრომისული გადაწყვეტილების მიღწევას, რაც საშუალებას მისცემს ბიზნესს გააგრძელოს საქმიანობა ხარვეზების გამოსწორების პარალელურად.
მარეგულირებელი ბრძანებების გასაჩივრება აქტუალურია მრავალ სიტუაციაში. მაგალითად, ეროვნულმა ბანკმა შეიძლება გააუქმოს სავალუტო ჯიხურის ლიცენზია მცირედი დარღვევის გამო. მუნიციპალიტეტმა შეიძლება გასცეს ბრძანება უკანონოდ მიჩნეული შენობის დემონტაჟზე. სურსათის უვნებლობის სააგენტომ შეიძლება შეაჩეროს საწარმოს საქმიანობა ჰიგიენური ნორმების დარღვევის ეჭვით. გარემოსდაცვითმა ზედამხედველობამ შეიძლება მოითხოვოს წარმოების გაჩერება გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის პირობების დარღვევის გამო. კონკურენციის სააგენტომ შეიძლება მოსთხოვოს კომპანიას გარკვეული ხელშეკრულებების გაუქმება. ყველა ამ შემთხვევაში, ბრძანების აღსრულება შეიძლება ნიშნავდეს ბიზნესის დასასრულს, ამიტომ მისი სამართლებრივი გასაჩივრება სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა.
საქართველოში ადმინისტრაციული ბრძანებების (აქტების) გასაჩივრება ეფუძნება საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსს, რომელიც ადგენს აქტის მომზადების, გამოცემისა და დასაბუთების სტანდარტებს. თუ აქტი გამოცემულია კანონის დარღვევით, უფლებამოსილების გადამეტებით ან სათანადო გამოკვლევის გარეშე, ის ბათილია. სასამართლო დავები მიმდინარეობს საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსის შესაბამისად. სპეციფიკურ სფეროებში მოქმედებს დარგობრივი კანონები: „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონი, „სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი“, საქართველოს კანონი „მშენებლობის შესახებ“ და სხვა. ეს კანონები განსაზღვრავენ, თუ რა შემთხვევაში აქვს უფლება სახელმწიფოს შეზღუდოს კერძო პირის საქმიანობა.
პროცესი იწყება აქტის ჩაბარებისთანავე. კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ვადების დაცვა, რადგან გასაჩივრების ვადის გაშვება აქტს კანონიერ ძალაში ტოვებს. იურისტი პირველ რიგში აფასებს აქტის შეჩერების შესაძლებლობას (სასამართლო უზრუნველყოფის ღონისძიება), რათა კლიენტს არ მოუწიოს უკანონო ბრძანების შესრულება დავის დასრულებამდე. შემდეგ ხდება ადმინისტრაციული ან სასამართლო საჩივრის შეტანა. მთავარი არგუმენტი ხშირად არის თანაზომიერების პრინციპის დარღვევა — როდესაც სახელმწიფო იყენებს ყველაზე მკაცრ ზომას (მაგ. საქმიანობის შეჩერებას), მაშინ როცა მიზნის მიღწევა ნაკლებად მძიმე ზომითაც შეიძლებოდა. Legal.ge-ს სპეციალისტები დაგეხმარებიან, რომ თქვენი არგუმენტები იყოს მყარი და დამაჯერებელი სასამართლოსთვის.