საგადასახადო ჯარიმის გასაჩივრება განსხვავდება ძირითადი გადასახადის (შეფასების) გასაჩივრებისგან და ფოკუსირებულია კონკრეტულად სანქციების, ჯარიმებისა და საურავების შემცირებაზე ან გაუქმებაზე. საქართველოს საგადასახადო კანონმდებლობა ითვალისწინებს მკაცრ ჯარიმებს დეკლარაციის დაგვიანებისთვის, გადასახადის შემცირებისთვის, საკონტროლო-სალარო აპარატის გამოუყენებლობისთვის და სხვა დარღვევებისთვის. ხშირ შემთხვევაში, ეს ჯარიმები ავტომატურად ირიცხება პროგრამული უზრუნველყოფის მიერ ან ეფუძნება ფორმალურ დარღვევებს, სადაც გადამხდელს არ ჰქონდა გადასახადის დამალვის განზრახვა. ამ სერვისის მიზანია დაამტკიცოს, რომ ჯარიმა არის არაპროპორციული, ან არსებობს გარემოებები (მაგ. ფორს-მაჟორი, კეთილსინდისიერი შეცდომა), რომლებიც ამსუბუქებს ან გამორიცხავს გადამხდელის პასუხისმგებლობას. Legal.ge გთავაზობთ გამოცდილი იურისტების დახმარებას, რომლებიც სპეციალიზდებიან საგადასახადო სანქციების სამართლებრივ ანალიზსა და მათ გაუქმებაზე.
ეს სერვისი კონცენტრირებულია შემდეგ სამართლებრივ მექანიზმებზე:
- სანქციის კანონიერების შემოწმება: ანალიზი, ჰქონდა თუ არა საგადასახადო ორგანოს კონკრეტული ჯარიმის დაკისრების სამართლებრივი საფუძველი (მაგ. ხანდაზმულობის ვადა, პროცედურული დარღვევები).
- კეთილსინდისიერების მტკიცება: საგადასახადო კოდექსის 269-ე მუხლის მე-7 ნაწილის საფუძველზე დავა, რაც გულისხმობს ჯარიმისგან გათავისუფლებას, თუ დარღვევა გამოწვეული იყო შეცდომით/უცოდინრობით და არ გამოუწვევია ბიუჯეტის დაზარალება.
- ჯარიმის პროპორციულობა: დავა იმაზე, რომ დაკისრებული ჯარიმა შეუსაბამოდ მაღალია დარღვევის სიმძიმესთან მიმართებაში.
- საურავების გადაანგარიშება: დავალიანების წარმოშობის თარიღის დაზუსტება და არასწორად დარიცხული საურავების ჩამოწერა.
- საგადასახადო შეთანხმება: მოლაპარაკება ჯარიმების ნაწილობრივ ან სრულ პატიებაზე ძირითადი გადასახადის გადახდის სანაცვლოდ.
- ფორს-მაჟორული გარემოებების დადასტურება: მტკიცება, რომ ვალდებულების შეუსრულებლობა გამოწვეული იყო გადაულახავი ძალით (მაგ. პანდემია, სტიქია).
ხშირია შემთხვევები, როდესაც ბუღალტრული პროგრამის შეცდომის გამო დეკლარაცია დაგვიანებით გაიგზავნა, რასაც მოჰყვა ჯარიმა. ასევე გავრცელებულია სასაქონლო ზედნადების არასწორი გამოწერის გამო დაკისრებული სანქციები, როდესაც საქონლის რეალური მოძრაობა დასტურდება. ბიზნესები ხშირად ჯარიმდებიან დღგ-ს გადამხდელად სავალდებულო რეგისტრაციის დაგვიანებისთვის, მაშინ როცა ბრუნვის გადამეტება მოხდა არაორდინალური ტრანზაქციის გამო. კიდევ ერთი სცენარია საბაჟო ჯარიმები დოკუმენტაციის შეუსაბამობისთვის. ყველა ამ შემთხვევაში, თუ გადამხდელი მოქმედებდა კეთილსინდისიერად, არსებობს ჯარიმის გაუქმების მაღალი შანსი.
საგადასახადო ჯარიმების გასაჩივრება ეყრდნობა საქართველოს საგადასახადო კოდექსის დებულებებს პასუხისმგებლობისა და სანქციების შესახებ. კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საგადასახადო კოდექსის 269-ე მუხლი (პასუხისმგებლობის ზოგადი პრინციპები), რომელიც იძლევა სანქციისგან გათავისუფლების დისკრეციულ უფლებას "სამართლიანობის პრინციპიდან გამომდინარე". ასევე გამოიყენება საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი და ფინანსთა მინისტრის ბრძანებები საგადასახადო მოთხოვნების ადმინისტრირების შესახებ. სასამართლო პრაქტიკა ხშირად მიუთითებს, რომ მხოლოდ ფორმალური დარღვევა, რომელსაც არ მოჰყოლია სახელმწიფოს ფინანსური ინტერესის დაზიანება, არ უნდა ისჯებოდეს მკაცრად.
პროცესი იდენტურია საგადასახადო დავისა: საჩივარი შედის შემოსავლების სამსახურში აქტის ჩაბარებიდან 30 დღეში. თუმცა, აქცენტი კეთდება არა გადასახადის თანხის სისწორეზე, არამედ გადამხდელის ბრალეულობის ხარისხზე. ადვოკატი ამზადებს არგუმენტაციას, თუ რატომ არის ჯარიმა უსამართლო. ხშირად, დავების განხილვის საბჭოები იყენებენ დისკრეციას და აუქმებენ ჯარიმას კეთილსინდისიერი გადამხდელებისთვის, ტოვებენ რა მხოლოდ ძირითად გადასახადს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი იურისტები დაგეხმარებიან სწორი აქცენტების დასმაში, რათა მაქსიმალურად შეამციროთ თქვენი ფინანსური დანაკარგი.