საგადასახადო შეფასების გასაჩივრება არის მაღალკვალიფიციური იურიდიული მომსახურება, რომელიც მიმართულია შემოსავლების სამსახურის მიერ დარიცხული ძირითადი გადასახადის თანხის (შეფასების) მართებულობის ეჭვქვეშ დაყენებისკენ. საგადასახადო აუდიტის შედეგად ხშირად დგება აქტები, სადაც საგადასახადო ორგანოს მიერ ბიზნესის შემოსავლების, ხარჯების ან ოპერაციების შეფასება არ შეესაბამება რეალობას ან კანონმდებლობის სწორ ინტერპრეტაციას. არასწორმა საგადასახადო შეფასებამ შეიძლება კომპანიას დააკისროს კოლოსალური ფინანსური ვალდებულება, რაც საფრთხეს უქმნის მის გადახდისუნარიანობას. ამ პროცესში კრიტიკულია საგადასახადო სამართლის ღრმა ცოდნა, რადგან დავა ხშირად ეხება რთულ სააღრიცხვო საკითხებს, სატრანსფერო ფასწარმოქმნას, დღგ-ს ჩათვლებს და ოპერაციების შინაარსობრივ (და არა ფორმალურ) შეფასებას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საგადასახადო ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ყველაზე რთულ საგადასახადო დავებში და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბიზნესის ფინანსური ინტერესები.
საგადასახადო შეფასების გასაჩივრების სერვისი მოიცავს მრავალეტაპიან სამართლებრივ მხარდაჭერას:
- საგადასახადო შემოწმების აქტის ანალიზი: აუდიტის მასალების დეტალური შესწავლა, ფაქტობრივი და სამართლებრივი შეცდომების იდენტიფიცირება.
- ალტერნატიული აუდიტი და ექსპერტიზა: დამოუკიდებელი აუდიტორული დასკვნების მომზადება, რომელიც გააბათილებს საგადასახადო ორგანოს გათვლებს.
- დავა ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში: საჩივრის წარდგენა და ინტერესების წარმოდგენა შემოსავლების სამსახურისა და ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოებში.
- სასამართლო დავა: სარჩელის მომზადება და სასამართლოში წარმომადგენლობა საგადასახადო მოთხოვნის ბათილად ცნობის მიზნით.
- საგადასახადო გირავნობის/ყადაღის გაუქმება: დავის მიმდინარეობისას კომპანიის ანგარიშებსა და ქონებაზე დადებული იძულებითი ღონისძიებების მოხსნა ან შეჩერება.
- საგადასახადო შეთანხმების მიღწევა: მოლაპარაკებების წარმოება საგადასახადო ორგანოსთან დავალიანების რესტრუქტურიზაციის ან საგადასახადო შეთანხმების გაფორმების თაობაზე.
რეალური სცენარები, როდესაც ეს სერვისი აუცილებელია, ხშირად უკავშირდება კომპლექსურ ტრანზაქციებს. მაგალითად, საგადასახადო ორგანომ შეიძლება ჩათვალოს, რომ კომპანიის მიერ გაწეული მომსახურება არ უკავშირდება ეკონომიკურ საქმიანობას და გააუქმოს ხარჯების გამოქვითვა, რითაც გაზარდოს მოგების გადასახადი. ხშირია დავები დღგ-ს ჩათვლის გაუქმებაზე, როდესაც საგადასახადო თვლის, რომ ოპერაცია იყო ფიქტიური. ასევე, საერთაშორისო კომპანიებისთვის აქტუალურია არარეზიდენტთა საშემოსავლო გადასახადის დარიცხვა, როდესაც საგადასახადო არ აღიარებს ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულების შეღავათებს. კიდევ ერთი სცენარია ინვენტარიზაციის შედეგად გამოვლენილი დანაკლისის ან ზედმეტობის არასწორი კვალიფიკაცია. ყველა ამ შემთხვევაში, ადვოკატის ამოცანაა დაამტკიცოს, რომ კომპანიის ქმედებები შეესაბამებოდა კანონს.
საგადასახადო დავები საქართველოში რეგულირდება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით. კოდექსი ითვალისწინებს დავების განხილვის ორსაფეხურიან სისტემას ფინანსთა სამინისტროს სისტემაში (შემოსავლების სამსახური და ფინანსთა სამინისტროს საბჭო) და შემდგომ სასამართლოში. დავის პროცესში მნიშვნელოვანია საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის პრინციპები, კერძოდ, კეთილსინდისიერების და კანონიერი ნდობის პრინციპი. ბუღალტრული საკითხების შეფასებისას გამოიყენება ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ კანონი და ფინანსური ანგარიშგების საერთაშორისო სტანდარტები (ფასს). სასამართლო ეტაპზე პროცესი მიმდინარეობს საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსით.
პროცესი იწყება საგადასახადო შემოწმების აქტის ჩაბარებიდან 30 დღის ვადაში საჩივრის წარდგენით. პირველი ეტაპი ადმინისტრაციული გასაჩივრებაა, რაც ხშირად უფრო სწრაფი და ეფექტურია, ვიდრე სასამართლო. საჩივრის შეტანა ავტომატურად აჩერებს გადასახადის იძულებითი ამოღების პროცედურებს (მაგრამ არ აჩერებს საურავის დარიცხვას). საბჭოზე ადვოკატი წარადგენს არგუმენტებს და მტკიცებულებებს. თუ საბჭო არ დააკმაყოფილებს საჩივარს, საქმე გადაეცემა სასამართლოს. სასამართლოში მტკიცების ტვირთი ხშირად გადანაწილებულია, თუმცა გადასახადის გადამხდელმა უნდა წარმოადგინოს თავისი პოზიციის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია. Legal.ge დაგეხმარებათ იპოვოთ ისეთი პროფესიონალები, რომლებსაც შეუძლიათ "საგადასახადო ენაზე" საუბარი და თქვენი სიმართლის დამტკიცება.