სახელშეკრულებო დავები (Contract Disputes) წარმოადგენს სამოქალაქო და კომერციული სამართლის ხერხემალს. ბიზნესსა და ყოველდღიურ ცხოვრებაში თითქმის ყველა ურთიერთობა — იქნება ეს უძრავი ქონების ყიდვა, მომსახურების გაწევა, სესხის აღება თუ პროდუქციის მიწოდება — ეფუძნება ხელშეკრულებას. როდესაც ერთი მხარე არღვევს შეთანხმებულ პირობებს, მეორე მხარეს უჩნდება სამართლებრივი დაცვის საჭიროება. სახელშეკრულებო დავა შეიძლება მოიცავდეს ვალდებულების შეუსრულებლობას, არაჯეროვან შესრულებას (მაგ. ვადების გადაცილება, უხარისხო საქონელი) ან ხელშეკრულების ინტერპრეტაციასთან დაკავშირებულ უთანხმოებას. საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს ხელშეკრულების თავისუფლების პრინციპს, თუმცა არსებობს მკაცრი წესები, რომლებიც არეგულირებს მხარეთა პასუხისმგებლობას. კვალიფიციური იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა სწორად შეფასდეს ხელშეკრულების პირობები, გამოითვალოს ზიანი და შეირჩეს დავის გადაწყვეტის ოპტიმალური სტრატეგია. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ექსპერტებზე, რომლებიც დაგეხმარებიან თქვენი სახელშეკრულებო უფლებების აღდგენაში.
რას მოიცავს სახელშეკრულებო დავების მომსახურება?
მომსახურება მოიცავს ნებისმიერი ტიპის ხელშეკრულებიდან გამომდინარე კონფლიქტის მართვას. სპეციალისტები მუშაობენ შემდეგ საკითხებზე:
- ვალდებულების შეუსრულებლობა: სიტუაციები, როდესაც მხარე მთლიანად უარს ამბობს ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულების შესრულებაზე (მაგ. არ გადაიხადა თანხა, არ ჩააბარა ნივთი).
- ხელშეკრულების შეწყვეტა (მოშლა): დავები ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტის კანონიერებაზე და აქედან გამომდინარე შედეგებზე.
- ზიანის ანაზღაურება: ხელშეკრულების დარღვევით მიყენებული მატერიალური ზიანისა და მიუღებელი შემოსავლის გამოთვლა და მოთხოვნა.
- პირგასამტეხლოს დაკისრება: ხელშეკრულებით გათვალისწინებული საჯარიმო სანქციების აღსრულება ვადების დარღვევის ან სხვა გადაცდომისთვის.
- ხელშეკრულების ბათილობა: გარიგების ბათილად ცნობის მოთხოვნა მოტყუების, იძულების, შეცდომის ან კანონთან შეუსაბამობის საფუძვლით.
- პირობების განმარტება: დავა იმაზე, თუ რას გულისხმობდა კონკრეტული პუნქტი, როდესაც მხარეები მას სხვადასხვაგვარად იგებენ.
რეალური სიტუაციები, როდესაც გჭირდებათ იურისტი
მაგალითად, სამშენებლო კომპანიამ დაარღვია ბინის ჩაბარების ვადა 6 თვით. თქვენ გეკუთვნით პირგასამტეხლო ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე, მაგრამ კომპანია უარს ამბობს გადახდაზე და იმიზეზებს „ფორს-მაჟორს“. ადვოკატი შეისწავლის ხელშეკრულებას და დაამტკიცებს, რომ ეს არ იყო ფორს-მაჟორი, რითაც მოიპოვებს კომპენსაციას. სხვა მაგალითი: თქვენ გაქირავებული გაქვთ კომერციული ფართი, მოიჯარე კი აზიანებს ქონებას და არ იხდის ქირას. უბრალოდ მისი გაგდება შეიძლება უკანონო იყოს. იურისტი დაგეხმარებათ ხელშეკრულების ოფიციალურად მოშლაში, ფართის გათავისუფლებასა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურებაში სასამართლო გზით.
სახელშეკრულებო სამართალი რეგულირდება „საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის“ მესამე წიგნით (ვალდებულებითი სამართალი). კოდექსი ადგენს ზოგად პრინციპებს, როგორიცაა „კეთილსინდისიერების პრინციპი“ და „ხელშეკრულება კანონია მხარეთათვის“. მნიშვნელოვანია 317-ე (ვალდებულების წარმოშობა), 361-ე (ვალდებულების შესრულება) და 394-ე (ზიანის ანაზღაურება) მუხლები. დავის პროცესუალური მხარე რეგულირდება „სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით“. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მტკიცების ტვირთის განაწილება — მოსარჩელემ უნდა დაამტკიცოს ხელშეკრულების არსებობა და დარღვევის ფაქტი.
1. ხელშეკრულების აუდიტი: Legal.ge-ს ადვოკატი დეტალურად სწავლობს ხელშეკრულების ტექსტს. 2. შეწყვეტა/გაფრთხილება: იგზავნება ოფიციალური შეტყობინება ვალდებულების შესრულების დამატებითი ვადის მიცემის ან ხელშეკრულების მოშლის შესახებ (ეს სავალდებულო ეტაპია ზიანის მოთხოვამდე). 3. მოლაპარაკება: მცდელობა დავის სასამართლოს გარეშე მოგვარების. 4. სარჩელი: თუ შედეგი ვერ იქნა მიღწეული, მზადდება და შეიტანება სარჩელი სასამართლოში. 5. აღსრულება: სასამართლო გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ იწყება თანხის იძულებითი ამოღება.
სახელშეკრულებო დავებში გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს დეტალებს. ერთი არასწორი სიტყვა ხელშეკრულებაში ან არასწორად გაგზავნილი შეტყობინება შეიძლება წაგებად დაგიჯდეთ. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ სახელშეკრულებო სამართლის ღრმა ცოდნა და პრაქტიკული გამოცდილება. დაიცავით თქვენი უფლებები პროფესიონალების დახმარებით.