განათლების სამართალი საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად განვითარებადი და კომპლექსური იურიდიული სფეროა. ის არეგულირებს ურთიერთობებს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს (სკოლები, უნივერსიტეტები, პროფესიული კოლეჯები), სახელმწიფოს, მოსწავლეებს/სტუდენტებსა და პედაგოგებს შორის. განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ დაწესებული მკაცრი სტანდარტები, ავტორიზაცია-აკრედიტაციის რთული პროცედურები და მუდმივად ცვალებადი რეგულაციები მოითხოვს სპეციალიზებულ იურიდიულ ცოდნას. ჩვენი სერვისი ეხმარება როგორც საგანმანათლებლო ბიზნესს (კერძო სკოლებსა და უნივერსიტეტებს) ფუნქციონირების სამართლებრივ უზრუნველყოფაში, ისე სტუდენტებსა და მშობლებს მათი უფლებების დაცვაში. Legal.ge გთავაზობთ ადვოკატებს, რომლებიც ერკვევიან განათლების სამინისტროს შიდა რეგულაციებში, დაფინანსების მოდელებსა და საგანმანათლებლო დავების სპეციფიკაში.
code Code download content_copy expand_lessრას მოიცავს განათლების სამართლის სერვისი?
ეს სერვისი მრავალმხრივია და ფარავს განათლების სისტემის ყველა რგოლს. ის მოიცავს:
- ავტორიზაცია და აკრედიტაცია: საგანმანათლებლო დაწესებულებების დახმარება ავტორიზაციის სტანდარტების დაკმაყოფილებაში, თვითშეფასების ანგარიშის მომზადება და წარმომადგენლობა საბჭოს სხდომებზე.
- სტუდენტთა უფლებები: დავები უნივერსიტეტებთან სტატუსის შეჩერების, მობილობის შეზღუდვის ან უსამართლო შეფასების გამო.
- შრომითი ურთიერთობები განათლებაში: პედაგოგებთან და ადმინისტრაციულ პერსონალთან კონტრაქტების გაფორმება, საათობრივი დატვირთვისა და შვებულების რეგულირება.
- დისციპლინური წარმოება: მოსწავლეების/სტუდენტების ან მასწავლებლების მიმართ დისციპლინური დევნის პროცესის სამართლებრივი მართვა.
- ინკლუზიური განათლება: სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირთა უფლებების დაცვა და სკოლის ვალდებულებების განსაზღვრა.
მაგალითად, კერძო სკოლას შეუჩერდა ავტორიზაცია ინფრასტრუქტურული ხარვეზის გამო, რაც საფრთხეს უქმნის 500 მოსწავლის სწავლას. იურისტი დაგეხმარებათ გადაწყვეტილების გასაჩივრებაში და ხარვეზის გამოსწორების გეგმის წარდგენაში. მეორე მაგალითი: სტუდენტს არ უღიარეს უცხოეთში მიღებული კრედიტები და უარი უთხრეს დიპლომის გაცემაზე. ადვოკატი მიმართავს ხარისხის ცენტრს ან სასამართლოს კრედიტების აღიარების მოთხოვნით. ასევე ხშირია დავები უნივერსიტეტის შინაგანაწესის დარღვევის გამო სტუდენტის გარიცხვაზე, სადაც პროცედურული ნორმების დაცვა გადამწყვეტია.
განათლების სამართალი ეფუძნება კანონებს „ზოგადი განათლების შესახებ“, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ და „პროფესიული განათლების შესახებ“. ავტორიზაცია/აკრედიტაციის პროცესს არეგულირებს განათლების მინისტრის ბრძანებები. სტუდენტთა უფლებების ნაწილში მნიშვნელოვანია „ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი“, რადგან საჯარო სკოლები და უნივერსიტეტები ადმინისტრაციულ ორგანოებად განიხილებიან.
1. კონსულტაცია: პრობლემის სამართლებრივი შეფასება (მაგ. ავტორიზაციის სტანდარტებთან შესაბამისობა). 2. დოკუმენტაცია: შიდა აქტების, კონტრაქტების ან საჩივრის მომზადება. 3. ადმინისტრაციული წარმოება: ურთიერთობა განათლების სამინისტროსთან ან ხარისხის ცენტრთან. 4. სასამართლო: ადმინისტრაციული აქტის (მაგ. აკრედიტაციის უარის) გასაჩივრება.
განათლების სფერო სავსეა სპეციფიკური რეგულაციებით, რომლებიც ხშირად იცვლება. Legal.ge-ზე იპოვით იურისტებს, რომლებიც მუშაობენ საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან და იციან, როგორ დაიცვან თქვენი აკადემიური თუ ბიზნეს ინტერესები.