სტუდენტის მონაცემთა კონფიდენციალურობა
შეუძლია თუ არა მშობელს მოითხოვოს შვილის ფოტოს წაშლა სკოლის გვერდიდან?
დიახ, მშობელს აქვს უფლება ნებისმიერ დროს გამოიხმოს თანხმობა და მოითხოვოს არასრულწლოვანი შვილის ფოტოს წაშლა საჯარო სივრციდან.
აქვს თუ არა სკოლას უფლება, გასცეს ინფორმაცია მოსწავლის შესახებ პოლიციაზე?
მხოლოდ კანონით მკაცრად განსაზღვრულ შემთხვევებში (მაგ. დანაშაულის გამოძიება) და შესაბამისი მოთხოვნის საფუძველზე. სხვა შემთხვევაში ინფორმაციის გაცემა დაუშვებელია.
არის თუ არა ნიშნები საჯარო ინფორმაცია?
არა, აკადემიური მოსწრება არის პერსონალური ინფორმაცია და მისი გამჟღავნება მესამე პირებისთვის (მათ შორის სხვა მოსწავლეებისთვის) დაუშვებელია მოსწავლის/მშობლის თანხმობის გარეშე.
როგორ უნდა ინახებოდეს მოსწავლის პირადი საქმე?
პირადი საქმეები უნდა ინახებოდეს დაცულ ადგილას (ჩაკეტილ კარადაში ან დაცულ სერვერზე), სადაც წვდომა ექნება მხოლოდ უფლებამოსილ პირებს.
სტუდენტთა მონაცემთა კონფიდენციალურობა და დაცვა
საგანმანათლებლო დაწესებულებები ფლობენ დიდი მოცულობის სენსიტიურ ინფორმაციას მოსწავლეებისა და სტუდენტების შესახებ. ეს მოიცავს არა მხოლოდ აკადემიურ მოსწრებას (ნიშნებს), არამედ პირად საიდენტიფიკაციო მონაცემებს, ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ცნობებს, დისციპლინურ ჩანაწერებსა და ოჯახურ ინფორმაციას. ციფრული ჟურნალებისა და ელექტრონული სასწავლო სისტემების ეპოქაში, ამ მონაცემების დაცვა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. საქართველოს კანონმდებლობა მკაცრად იცავს სტუდენტის პირად ცხოვრებას და კრძალავს მონაცემთა არაავტორიზებულ გამჟღავნებას, თუნდაც კეთილი განზრახვით (მაგ. ნიშნების საჯაროდ გამოცხადება). მონაცემთა დარღვევამ შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე ფსიქოლოგიური ზიანი არასრულწლოვანისთვის და სოლიდური ჯარიმები სკოლის ან უნივერსიტეტისთვის.
ეს სერვისი ეხმარება სკოლებს, უნივერსიტეტებს, ბაღებსა და EdTech კომპანიებს, შექმნან მონაცემთა დაცვის ისეთი სისტემა, რომელიც სრულ შესაბამისობაში იქნება კანონმდებლობასთან და უზრუნველყოფს სტუდენტთა ნდობას.
რას მოიცავს სტუდენტთა მონაცემთა კონფიდენციალურობის მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას მონაცემთა დაცვის სფეროში:
• შიდა პოლიტიკის შემუშავება: პერსონალურ მონაცემთა დაცვის პოლიტიკის შექმნა საგანმანათლებლო დაწესებულებისთვის, რომელიც განსაზღვრავს ვის აქვს წვდომა სტუდენტის პირად საქმეზე.
• მშობელთა და სტუდენტთა თანხმობები: ფოტო-ვიდეო გადაღების, ექსკურსიებისა და მონაცემთა მესამე პირებისთვის (მაგ. დაზღვევა, ოლიმპიადები) გადაცემისათვის საჭირო თანხმობის ფორმების მომზადება.
• ელექტრონული სისტემების აუდიტი: ელექტრონული ჟურნალებისა და ბაზების შემოწმება უსაფრთხოების სტანდარტებზე.
• ტრენინგები პერსონალისთვის: მასწავლებლებისა და ადმინისტრაციის გადამზადება, რათა თავიდან აიცილონ შემთხვევითი დარღვევები (მაგ. მოსწავლის ქულების განხილვა სხვა მშობლებთან).
• ინციდენტებზე რეაგირება: სამართლებრივი დახმარება მონაცემთა გაჟონვის შემთხვევაში, მათ შორის ურთიერთობა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურთან.
მონაცემთა კონფიდენციალურობის დარღვევა სასწავლო გარემოში ხშირად ხდება გაუაზრებლად:
• ნიშნების საჯარო გამოცხადება: მასწავლებელმა კლასში ხმამაღლა წაიკითხა მოსწავლეთა ქულები ან გააკრა სია დერეფანში, რითაც შელახა მოსწავლის კონფიდენციალურობა და გამოიწვია ბულინგი.
• ფოტოების გამოქვეყნება: სკოლამ სოციალურ ქსელში გამოაქვეყნა ღონისძიების ფოტოები მშობლების თანხმობის გარეშე, სადაც ჩანდნენ ბავშვები, რომელთა მშობლებსაც არ სურდათ მათი შვილების იდენტიფიცირება.
• ჯანმრთელობის მონაცემების გაჟონვა: სკოლის ექიმმა ან მასწავლებელმა არაუფლებამოსილ პირებს გაუზიარა ინფორმაცია მოსწავლის დიაგნოზის შესახებ.
• კიბერშეტევა ბაზაზე: უნივერსიტეტის სერვერი გატეხეს და სტუდენტთა პირადი ნომრები და მისამართები ინტერნეტში მოხვდა.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“, რომელიც განსაკუთრებულ დაცვას ანიჭებს არასრულწლოვანთა მონაცემებსა და ჯანმრთელობის შესახებ ინფორმაციას (განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემები). ასევე მნიშვნელოვანია „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონი და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი (საჯარო სკოლებისთვის), რომლებიც ადგენენ ინფორმაციის საჯაროობისა და საიდუმლოების ფარგლებს. გაეროს ბავშვთა უფლებების კონვენცია და საქართველოს „ბავშვის უფლებათა კოდექსი“ დამატებით გარანტიებს ქმნის ბავშვის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისთვის.
პროცესი მოიცავს შემდეგ ნაბიჯებს:
1. ინვენტარიზაცია: დადგენა, თუ რა ტიპის მონაცემებს აგროვებს დაწესებულება (ანკეტები, სამედიცინო ცნობები, ვიდეო თვალთვალი).
2. უფლებამოსილების გაწერა: განისაზღვრება, სკოლის რომელ თანამშრომელს რაზე უნდა ჰქონდეს წვდომა.
3. ფორმების განახლება: ხელშეკრულებებსა და სარეგისტრაციო ფორმებში მონაცემთა დამუშავების პუნქტების ჩამატება.
4. უსაფრთხოების ზომები: ფიზიკური (კარადების ჩაკეტვა) და ციფრული (პაროლები) უსაფრთხოების წესების დანერგვა.
სტუდენტთა მონაცემების დაცვა მოითხოვს დელიკატურ მიდგომას და ბავშვთა უფლებების ცოდნას. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან მუშაობის. ისინი დაგეხმარებიან, დაიცვათ თქვენი მოსწავლეები და აირიდოთ სამართლებრივი პრობლემები.