დაბინძურების კონტროლის ნებართვები წარმოადგენს ინტეგრირებულ მიდგომას გარემოსდაცვით რეგულირებაში, რომელიც მიზნად ისახავს გარემოს ყველა კომპონენტის (ჰაერი, წყალი, ნიადაგი) ერთობლივ დაცვას. ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში, საქართველო ნერგავს „დაბინძურების ინტეგრირებული პრევენციისა და კონტროლის“ (IPPC) სისტემას. ეს ნიშნავს, რომ მსხვილ სამრეწველო ობიექტებს დასჭირდებათ არა ცალკეული, არამედ ერთიანი გარემოსდაცვითი ნებართვა, რომელიც დაფუძნებულია საუკეთესო ხელმისაწვდომ ტექნოლოგიებზე (BAT). ეს მომსახურება ფარავს ყველა ტიპის ნებართვას, რომელიც საჭიროა საწარმოს კანონიერი ფუნქციონირებისთვის: წყალჩაშვების, ნარჩენების მართვისა და ემისიების ნებართვებს. დაბინძურების კონტროლი ასევე გულისხმობს მუდმივ მონიტორინგს, ინსპექტირებისთვის მზადყოფნასა და გარემოსდაცვითი მენეჯმენტის სისტემების დანერგვას.
რას მოიცავს დაბინძურების კონტროლის მომსახურება?
ჩვენი მომსახურება მოიცავს გარემოსდაცვითი ნებართვების სრულ ციკლს და შესაბამისობის მართვას:
- ინტეგრირებული გარემოსდაცვითი ნებართვა: IPPC პრინციპებზე დაფუძნებული ნებართვის მოპოვება (სადაც ეს სავალდებულოა) და შესაბამისი ტექნიკური დოკუმენტაციის მომზადება.
- ჩამდინარე წყლების ნებართვა: ზედაპირულ წყლის ობიექტებში წყალჩაშვების ზღვრულად დასაშვები ნორმების (ზდჩნ) პროექტის მომზადება და შეთანხმება.
- ნარჩენების მართვა: ნარჩენების მართვის გეგმის შემუშავება და საშიში ნარჩენების საქმიანობისთვის საჭირო ნებართვების აღება.
- ხმაურის რეგულაციები: ხმაურის გავრცელების მოდელირება და დასაშვებ ნორმებთან შესაბამისობის დასაბუთება.
- გარემოსდაცვითი აუდიტი: არსებული საწარმოს შესაბამისობის შემოწმება მოქმედ კანონმდებლობასთან და ხარვეზების აღმოფხვრის გეგმის შემუშავება.
- წარმომადგენლობა ინსპექტირებისას: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შემოწმებების დროს იურიდიული მხარდაჭერა.
საწარმოები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც მათი საქმიანობა ფართოვდება, მაგრამ გარემოსდაცვითი ნებართვები ძველი რჩება. მაგალითად, ახალი საამქროს დამატება მოითხოვს მთლიანი ნებართვის განახლებას. კიდევ ერთი გავრცელებული პრობლემაა საკანალიზაციო სისტემაში ან მდინარეში ჩამდინარე წყლების ჩაშვება წინასწარი გაწმენდის გარეშე, რაც იწვევს მაღალ ჯარიმებს. ასევე, ახალი რეგულაციებით, ბევრ კომპანიას უწევს ძველი ტექნოლოგიების შეცვლა „საუკეთესო ხელმისაწვდომი ტექნოლოგიებით“ (BAT), რათა მიიღონ ოპერირების უფლება. იურისტის ჩართულობა აუცილებელია გარდამავალ პერიოდში ბიზნესის უწყვეტობის შესანარჩუნებლად.
დაბინძურების კონტროლს არეგულირებს „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემის წესს. ინტეგრირებული ნებართვების სისტემა ეტაპობრივად ინერგება „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონპროექტის (ან უკვე მიღებული კანონის) საფუძველზე. წყლის დაბინძურებას არეგულირებს „საქართველოს კანონი წყლის რესურსების მართვის შესახებ“, ხოლო ნარჩენებს — „ნარჩენების მართვის კოდექსი“. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი აწესებს მკაცრ სანქციებს დაბინძურების კონტროლის ღონისძიებების შეუსრულებლობისთვის.
სპეციალისტი ატარებს საწარმოს კომპლექსურ დიაგნოსტიკას, რათა დაადგინოს ყველა სახის ზემოქმედება გარემოზე. ამის შემდეგ იგეგმება ნებართვების მოპოვების სტრატეგია. იურისტი კოორდინაციას უწევს ინჟინრებისა და ეკოლოგების მუშაობას, რათა მომზადდეს ზდგნ (ჰაერი), ზდჩნ (წყალი) და ნარჩენების გეგმები. ყველა დოკუმენტი ერთიანი პაკეტით ან ცალ-ცალკე წარედგინება სამინისტროს. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი ეხმარება კომპანიას გარემოსდაცვითი მენეჯერის დანიშვნასა და შიდა აღრიცხვის სისტემის გამართვაში.
დაბინძურების კონტროლი მოითხოვს მულტიდისციპლინურ მიდგომას, სადაც იურისპრუდენცია იკვეთება ინჟინერიასთან. Legal.ge გაძლევთ წვდომას გუნდებზე, რომლებსაც შეუძლიათ ამ რთული ამოცანის გადაჭრა. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან, თავიდან აიცილოთ გარემოსდაცვითი ჯარიმები, მოიპოვოთ საჭირო ნებართვები დროულად და უზრუნველყოთ თქვენი ბიზნესის მდგრადი განვითარება ევროპული სტანდარტების შესაბამისად.