შენიშვნა: ეს სერვისი (805) იდენტურია სერვისისა 579 („გადაშენების საფრთხის ქვეშ მყოფი სახეობები“). უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსირებას გავაკეთებთ დაცულ ტერიტორიებზე და ჰაბიტატების მართვაზე, რაც დაცული სახეობების სამართლის განუყოფელი ნაწილია.
დაცული სახეობებისა და ტერიტორიების სამართალი არეგულირებს ნაკრძალების, ეროვნული პარკების, აღკვეთილებისა და ბუნების ძეგლების მართვის რეჟიმს საქართველოში. დაცული ტერიტორიები იქმნება უნიკალური ეკოსისტემებისა და სახეობების შესანარჩუნებლად. ამ ზონებში სამეურნეო საქმიანობა მკაცრად შეზღუდულია ან აკრძალულია. თუმცა, გარკვეული კატეგორიის ტერიტორიებზე (მაგ., დაცული ლანდშაფტი, მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორია) დაშვებულია მდგრადი გამოყენება, მათ შორის ეკოტურიზმი და ტრადიციული სოფლის მეურნეობა. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში სჭირდებათ ინვესტორებს, რომლებსაც სურთ ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის მოწყობა დაცულ ტერიტორიებზე, ასევე მიწის მესაკუთრეებს, რომელთა ნაკვეთებიც ხვდება დაცულ ზონაში.
რას მოიცავს დაცული ტერიტორიების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გეხმარებიან დაცულ ტერიტორიებთან დაკავშირებული სამართლებრივი საკითხების მოგვარებაში:
- იჯარა და კონცესია: დაცული ტერიტორიების სააგენტოსგან მიწის ან ინფრასტრუქტურის იჯარით აღება ტურისტული მიზნებისთვის აუქციონის გზით.
- ზონირების რეგულაციები: კონკრეტულ დაცულ ტერიტორიაზე მოქმედი ზონირების (ვიზიტორთა ზონა, ადმინისტრაციული ზონა) და დაშვებული საქმიანობების ანალიზი.
- მშენებლობის ნებართვა: დაცულ ტერიტორიაზე მსუბუქი კონსტრუქციების ან ეკო-კოტეჯების განთავსების ნებართვების მოპოვება.
- ტრადიციული გამოყენების ზონა: ადგილობრივი მოსახლეობისთვის დაშვებული საქმიანობების (სათიბი, საძოვარი) სამართლებრივი რეგულირება.
- ბუნების ძეგლები: ბუნების ძეგლის (მაგ., მღვიმე, კანიონი) მიმდებარედ საქმიანობის შეზღუდვების შეფასება.
- საზღვრების დემარკაცია: დავა დაცული ტერიტორიის საზღვრებთან დაკავშირებით და კერძო საკუთრების დაცვა გადაფარვის შემთხვევაში.
ტურიზმის განვითარებასთან ერთად, იზრდება ინტერესი ეროვნულ პარკებში სასტუმროებისა და კემპინგების მოწყობაზე. ინვესტორებს სჭირდებათ დახმარება საიჯარო ხელშეკრულებების გაფორმებასა და გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულებაში. ხშირია კონფლიქტი, როდესაც კერძო მიწა მოქცეულია დაცულ ტერიტორიაზე, და მესაკუთრეს ეზღუდება სახლის აშენება ან ხეების მოჭრა. ასევე, ინფრასტრუქტურული პროექტები (გზები, მილსადენები) ზოგჯერ კვეთენ დაცულ ტერიტორიებს, რაც მოითხოვს კანონში ცვლილების შეტანას ან სპეციალურ ნებართვას.
სფეროს არეგულირებს „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ“ კანონი და თითოეული კონკრეტული დაცული ტერიტორიის შექმნის შესახებ კანონი. მართვის რეჟიმები გაწერილია მენეჯმენტის გეგმებში, რომლებსაც ამტკიცებს მთავრობა. ტერიტორიებს მართავს სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტო.
იურისტი ამოწმებს კონკრეტული დაცული ტერიტორიის მენეჯმენტის გეგმას და ადგენს, რა ტიპის საქმიანობაა დაშვებული ინტერესის ზონაში. თუ იგეგმება ტურისტული ობიექტის მოწყობა, მზადდება საინვესტიციო წინადადება სააგენტოსთვის. მიწის საზღვრების დავის შემთხვევაში, იურისტი მუშაობს კარტოგრაფიულ მასალებზე და მიმართავს საჯარო რეესტრს ან სასამართლოს.
დაცულ ტერიტორიებზე ბიზნესის კეთება შესაძლებელია, მაგრამ მოითხოვს მკაცრი რეგულაციების დაცვას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებმაც იციან დაცული ტერიტორიების სპეციფიკა და სააგენტოს პროცედურები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან განავითაროთ ეკოტურიზმი კანონიერად და უსაფრთხოდ. აღმოაჩინეთ ბიზნეს შესაძლებლობები ბუნებაში Legal.ge-სთან ერთად.