გარემოს სასამართლო პროცესის წარმომადგენლობა და ადმინისტრაციულ მოსმენებში მონაწილეობა არის სპეციალიზებული იურიდიული სერვისი, რომელიც იცავს კლიენტის ინტერესებს გარემოსდაცვით დავებში. საქართველოში, სადაც აქტიურად მიმდინარეობს ინფრასტრუქტურული და ენერგეტიკული პროექტების განვითარება, ხშირია კონფლიქტი ეკონომიკურ ინტერესებსა და გარემოს დაცვას შორის. ეს დავები შეიძლება ეხებოდეს გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) კანონიერებას, ნებართვების გაცემის პროცესს, გარემოსდაცვითი ზიანის ანაზღაურებას ან საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას. წარმომადგენლობა მოიცავს როგორც სასამართლო ინსტანციებს, ისე ადმინისტრაციულ ორგანოებს (სამინისტრო, სააგენტოები) და საჯარო განხილვებს.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი გარემოსდაცვითი ადვოკატები გთავაზობთ კვალიფიციურ წარმომადგენლობას. მომსახურება მოიცავს:
- ადმინისტრაციულ წარმოებაში მონაწილეობას: კლიენტის ინტერესების დაცვას გარემოს დაცვის სამინისტროში ნებართვების გაცემის ან გაუქმების პროცესში, ასევე საჯარო განხილვებზე პოზიციის დაფიქსირებას.
- სასამართლო დავების წარმოებას: სარჩელის მომზადებას და წარმომადგენლობას ყველა ინსტანციის სასამართლოში (საქალაქო, სააპელაციო, უზენაესი) გარემოსდაცვითი აქტების გასაჩივრების ან ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.
- მედიაციას და მოლაპარაკებას: ალტერნატიული დავის გადაწყვეტის გზების გამოყენებას კომპანიებსა და დაზარალებულ მოსახლეობას/არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის კონსენსუსის მისაღწევად.
- ექსპერტიზის მართვას: სასამართლო ეკოლოგიური და ტექნიკური ექსპერტიზის დანიშვნის უზრუნველყოფას და ექსპერტებთან მუშაობას მტკიცებულებების გასამყარებლად.
- სტრატეგიული ლიტიგაციას: პრეცედენტული დავების წარმოებას, რომლებიც მიზნად ისახავს სისტემური გარემოსდაცვითი პრობლემების მოგვარებას და კანონმდებლობის დახვეწას.
გარემოს სასამართლო პროცესის წარმომადგენლობა საჭიროა შემდეგ სიტუაციებში:
- არასამთავრობო ორგანიზაცია ასაჩივრებს ჰესის მშენებლობის ნებართვას, რადგან თვლის, რომ გზშ ჩატარდა დარღვევებით. იურისტი იცავს დეველოპერის ან მოსარჩელის ინტერესებს სასამართლოში.
- ადგილობრივი მოსახლეობა ითხოვს ქვის სამსხვრევი საამქროს დახურვას მტვრისა და ხმაურის გამო. იურისტი წარმოადგენს მოსახლეობას ადმინისტრაციულ მოსმენაზე.
- კომპანიას დაეკისრა უპრეცედენტოდ მაღალი ჯარიმა გარემოს დაბინძურებისთვის. იურისტი ასაჩივრებს ჯარიმას და ითხოვს ექსპერტიზის ჩატარებას ზიანის ოდენობის დასადგენად.
- მოქალაქეები ითხოვენ პარკში უკანონო მშენებლობის შეჩერებას. იურისტი მიმართავს სასამართლოს მშენებლობის შეჩერების (უზრუნველყოფის ღონისძიება) მოთხოვნით.
სფეროს არეგულირებს "საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი", "გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი" და "გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის შესახებ" კანონი. ორჰუსის კონვენცია გარანტიას აძლევს საზოგადოებას, მონაწილეობა მიიღოს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებებში და მიმართოს სასამართლოს.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს პროცესის პროფესიონალურ მართვას. გარემოსდაცვითი დავები ხშირად ტექნიკურად რთულია და მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას. ჩვენი ადვოკატები დაგეხმარებიან დაიცვათ თქვენი უფლებები და მიაღწიოთ სასურველ შედეგს.
იპოვეთ გარემოსდაცვითი ლიტიგაციის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას ადვოკატებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება რეზონანსულ გარემოსდაცვით საქმეებში.