ჰიდროელექტროენერგეტიკის განვითარება
რა არის "Implementation Agreement"?
ეს არის ხელშეკრულება მთავრობასა და ინვესტორს შორის, სადაც მთავრობა იღებს ვალდებულებას დაეხმაროს ინვესტორს ნებართვების მოპოვებაში და მიწის საკითხებში, სანაცვლოდ ინვესტორი იღებს მშენებლობის ვალდებულებას.
როგორ ხდება მიწის ექსპროპრიაცია?
თუ პროექტს აქვს "აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროების" სტატუსი, შესაძლებელია კერძო მიწის იძულებითი გამოსყიდვა სასამართლოს გზით, სამართლიანი საბაზრო კომპენსაციის სანაცვლოდ.
აუცილებელია თუ არა გზშ მცირე ჰესისთვის?
უმეტეს შემთხვევაში კი. მცირე ჰესებიც კი ექვემდებარება სკრინინგს, და ხშირად სრულ გზშ-ს, თუ ისინი განლაგებულია მგრძნობიარე ზონაში.
ჰიდროელექტროენერგეტიკის განვითარება (Hydroelectric Development) არის საქართველოს ენერგეტიკული სექტორის ხერხემალი. ქვეყნის ჰიდროპოტენციალის ათვისება სტრატეგიული მნიშვნელობისაა, თუმცა ახალი ჰესების მშენებლობა უკავშირდება კომპლექსურ გამოწვევებს: მიწის მოპოვება, გარემოსდაცვითი ზემოქმედება, სოციალური პროტესტი და რთული საინჟინრო-სამართლებრივი პროცედურები. ჰესის დეველოპმენტი არის ხანგრძლივი პროცესი, რომელიც მოიცავს წინაკვლევით ეტაპს (Feasibility Study), მშენებლობის ეტაპს და ოპერირებაში გაშვებას. თითოეულ ეტაპს სჭირდება სპეციფიკური იურიდიული უზრუნველყოფა, დაწყებული სახელმწიფოსთან მემორანდუმის გაფორმებით, დამთავრებული ადგილობრივ მოსახლეობასთან ურთიერთობით და მიწის ექსპროპრიაციით.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი ენერგეტიკული სამართლის ექსპერტები გთავაზობთ სრულ იურიდიულ თანხლებას ჰიდროენერგეტიკული პროექტების განვითარების ყველა ფაზაზე. მომსახურება მოიცავს:
• განვითარების ხელშეკრულებებს: მთავრობასთან გასაფორმებელი ხელშეკრულებების (Implementation Agreement / MOU) მომზადებას და მოლაპარაკებას, რაც განსაზღვრავს მხარეთა ვალდებულებებსა და ვადებს.
• მიწის მართვას: საპროექტო არეალში მიწის ნაკვეთების გამოსყიდვას, იჯარას, სერვიტუტების დადგენას და, საჭიროების შემთხვევაში, ექსპროპრიაციის პროცესის მართვას კანონის სრული დაცვით.
• წყალსარგებლობის უფლებებს: წყალაღების ნებართვების მოპოვებას და გარემოსდაცვითი ნაკადის განსაზღვრასთან დაკავშირებული სამართლებრივი საკითხების მოგვარებას.
• გარემოსდაცვით და სოციალურ აუდიტს (ESIA): გარემოზე ზემოქმედების შეფასების პროცესის იურიდიულ ზედამხედველობას, საჯარო განხილვების ორგანიზებას და ნებართვის მიღებას.
• სამშენებლო კონტრაქტებს (FIDIC): საერთაშორისო სტანდარტების სამშენებლო ხელშეკრულებების (EPC) გაფორმებას კონტრაქტორებთან და მშენებლობის პროცესში წარმოშობილი დავების მართვას.
ჰიდროელექტროენერგეტიკის განვითარების სერვისი აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
• დეველოპერი იწყებს 50 მგვტ ჰესის პროექტს და სჭირდება სახელმწიფოსთან ხელშეკრულება, რომელიც უზრუნველყოფს გარანტირებულ შესყიდვას (PPA) ან ფასთა სხვაობის ხელშეკრულებას (CFD).
• ჰესის მშენებლობა შეჩერდა ადგილობრივი მოსახლეობის პროტესტის გამო. იურისტი ერთვება მედიაციაში, ამზადებს სოციალური პასუხისმგებლობის ხელშეკრულებებს და უზრუნველყოფს კანონიერი უფლებების დაცვას.
• პროექტი საჭიროებს ტყის ფონდის მიწების გამოყენებას. საჭიროა ტყის სტატუსის მოხსნა ან სპეციალური სარგებლობის უფლების მოპოვება, რაც რთულ პროცედურებთანაა დაკავშირებული.
• ინვესტორს სჭირდება სესხი განვითარების ბანკიდან (EBRD, ADB). ბანკი ითხოვს პროექტის სრულ სამართლებრივ აუდიტს და გარემოსდაცვითი სტანდარტების დაცვის დასაბუთებას.
სფეროს არეგულირებს "საჯარო და კერძო თანამშრომლობის შესახებ" კანონი, "ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ" კანონი და მთავრობის დადგენილება "ელექტროსადგურის მშენებლობის ტექნიკურ-ეკონომიკური შესწავლის, მშენებლობის, ფლობის და ოპერირების შესახებ ინტერესთა გამოხატვის წესის დამტკიცების თაობაზე". ასევე უმნიშვნელოვანესია გარემოსდაცვითი კანონმდებლობა და მიწის ექსპროპრიაციის წესები.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა ამცირებს პროექტის ჩავარდნის რისკს. ჰიდროენერგეტიკა არის გრძელვადიანი და ძვირადღირებული ინვესტიცია, სადაც სამართლებრივი შეცდომები ძვირი ჯდება. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან პროექტის წარმატებით განხორციელებაში იდეიდან პირველ კილოვატამდე.
იპოვეთ ჰიდროენერგეტიკის დეველოპმენტის ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ უნიკალური გამოცდილება საქართველოში ჰესების მშენებლობის სამართლებრივ უზრუნველყოფაში.