სავალდებულოა თუ არა ISO სტანდარტების დანერგვა?
უმეტეს შემთხვევაში ნებაყოფლობითია, თუმცა სახელმწიფო შესყიდვებში ან საერთაშორისო ტენდერებში მონაწილეობისთვის ხშირად სავალდებულო პირობაა (მაგ. ISO 9001 ან ISO 14001).
როგორ დავიცვა თავი "გრინვოშინგის" ბრალდებისგან?
ნებისმიერი მარკეტინგული განაცხადი (მაგ. "100% ეკოლოგიური") უნდა ეფუძნებოდეს დადასტურებულ სტანდარტებს და ლაბორატორიულ კვლევებს. იურისტი დაგეხმარებათ ეტიკეტის სამართლებრივ შემოწმებაში.
რა ღირს სტანდარტის დანერგვა?
ღირებულება დამოკიდებულია კომპანიის ზომაზე და სტანდარტის სირთულეზე. ხარჯი მოიცავს კონსულტანტის მომსახურებას, დოკუმენტაციის მომზადებას და სერტიფიცირების ორგანოს აუდიტის საფასურს.
მდგრადობის სტანდარტები და მათი იმპლემენტაცია საქართველოში სულ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს, განსაკუთრებით იმ კომპანიებისთვის, რომლებიც ოპერირებენ საერთაშორისო ბაზრებზე ან აქვთ კავშირი გლობალურ მიწოდების ჯაჭვებთან. ეს სერვისი გულისხმობს ბიზნესის საქმიანობის შესაბამისობაში მოყვანას ისეთ საერთაშორისოდ აღიარებულ გარემოსდაცვით და სოციალურ სტანდარტებთან, როგორიცაა ISO 14001 (გარემოსდაცვითი მართვა), ISO 45001 (შრომის უსაფრთხოება), ISO 50001 (ენერგოეფექტურობა) და სხვა დარგობრივი ნორმები. ამ სტანდარტების დანერგვა არ არის მხოლოდ მარკეტინგული სვლა; ხშირ შემთხვევაში, ეს არის სამართლებრივი აუცილებლობა საექსპორტო ბაზრებზე შესასვლელად ან სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობისთვის, სადაც ტექნიკური რეგლამენტები მკაცრად არის განსაზღვრული.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე შეგიძლიათ იპოვოთ კვალიფიციური იურისტები და კონსულტანტები, რომლებიც დაგეხმარებიან მდგრადობის სტანდარტების სამართლებრივ ასპექტებში. მომსახურება მოიცავს:
• სტანდარტიზაციის შესაბამისობის ანალიზს (Gap Analysis): არსებული ბიზნეს-პროცესების სამართლებრივ შეფასებას და შეუსაბამობების გამოვლენას სასურველ სტანდარტებთან მიმართებაში.
• შიდა მარეგულირებელი დოკუმენტაციის შექმნას: პროცედურების, ინსტრუქციებისა და პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავებას, რომლებიც აუცილებელია სერტიფიცირების პროცესის გასავლელად და შეესაბამება საქართველოს კანონმდებლობას.
• ხელშეკრულებების მართვას: მომწოდებლებთან და კონტრაქტორებთან ხელშეკრულებებში მდგრადობის სტანდარტების (ე.წ. Sustainability Clauses) ინტეგრირებას, რაც უზრუნველყოფს მთლიანი მიწოდების ჯაჭვის შესაბამისობას.
• ეტიკეტირებისა და მარკირების კონსულტაციას: პროდუქციის ეტიკეტირების სამართლებრივ შემოწმებას, რათა დაცული იყოს მომხმარებელთა უფლებები და თავიდან იქნას აცილებული "გრინვოშინგის" (ცრუ მწვანე მარკეტინგის) ბრალდებები.
• სერტიფიცირების პროცესის სამართლებრივ მხარდაჭერას: სერტიფიცირების ორგანოებთან ურთიერთობას და აუდიტის გავლის პროცესში იურიდიულ თანხლებას.
მდგრადობის სტანდარტების დანერგვის საჭიროება ხშირად დგება შემდეგი სცენარების დროს:
• აგრო-სასურსათო კომპანიას სურს პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირში და სჭირდება GlobalG.A.P. ან ორგანული წარმოების სერტიფიკატის მოპოვება, რაც მოითხოვს მკაცრ დოკუმენტურ შესაბამისობას.
• სამშენებლო კომპანია მონაწილეობს ტენდერში, სადაც მოთხოვნილია ISO 14001 სტანდარტის დანერგვის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია გარემოსდაცვითი მართვის სისტემის შესახებ.
• მწარმოებელი კომპანია იღებს მოთხოვნას საერთაშორისო პარტნიორისგან, რომ დანერგოს სოციალური პასუხისმგებლობის სტანდარტები (მაგ. SA8000) შრომითი უფლებების დაცვის კუთხით.
• სასტუმროების ქსელი გეგმავს "მწვანე სასტუმროს" სტატუსის მიღებას, რათა მოიზიდოს ეკო-ტურისტები და შეამციროს საოპერაციო ხარჯები ენერგოეფექტურობის ხარჯზე.
საქართველოში სტანდარტების სფეროს არეგულირებს "პროდუქტის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი" და "საქართველოს კანონი სტანდარტიზაციის შესახებ". ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში, საქართველო ნერგავს ევროპულ სტანდარტებს (EN), რომლებიც ხშირად პირდაპირ კავშირშია მდგრადობასთან. გარდა ამისა, "საქართველოს კანონი მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ" კრძალავს შეცდომაში შემყვან პრაქტიკას, რაც იმას ნიშნავს, რომ ნებისმიერი განაცხადი პროდუქტის "ეკოლოგიურობაზე" უნდა იყოს დოკუმენტურად დადასტურებული შესაბამისი სტანდარტით. სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის სტანდარტები რეგულირდება "სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსით".
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა იწყება თქვენი ბიზნესის სპეციფიკის შესწავლით და იმის განსაზღვრით, თუ რომელი სტანდარტია ყველაზე რელევანტური და მომგებიანი თქვენი საქმიანობისთვის. იურისტი დაგეხმარებათ გაერკვიოთ, რომელი სტანდარტია ნებაყოფლობითი და რომელი — სავალდებულო (ტექნიკური რეგლამენტით განსაზღვრული). შემდეგ ეტაპზე ხდება შიდა დოკუმენტაციის მომზადება და პროცესების სამართლებრივი გამართვა, რათა კომპანია მზად იყოს გარე აუდიტისთვის. ეს პროცესი ამცირებს ბიზნეს რისკებს და ზრდის კომპანიის კონკურენტუნარიანობას.
იპოვეთ მდგრადობის სტანდარტების ექსპერტები Legal.ge-ზე და გახადეთ თქვენი ბიზნესი საერთაშორისოდ კონკურენტუნარიანი. ჩვენი პლატფორმა გაძლევთ საშუალებას დაუკავშირდეთ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება სტანდარტიზაციის, სერტიფიცირებისა და ხარისხის მართვის სამართლებრივ საკითხებში. Legal.ge არის თქვენი გზამკვლევი თანამედროვე ბიზნეს სტანდარტების ლაბირინთში.