სავალდებულოა თუ არა ნიადაგის დაცვის გეგმა?
დიახ, ნებისმიერი საქმიანობა, რომელიც ზემოქმედებს ნიადაგზე, მოითხოვს წინასწარ დამტკიცებულ დაცვისა და კონსერვაციის გეგმას, რათა არ მოხდეს დეგრადაცია.
რა ვალდებულება მაქვს ქარსაფარ ზოლზე?
თუ თქვენს ნაკვეთზე გადის ქარსაფარი ზოლი, კანონით გეკრძალებათ მისი გაჩეხვა და ვალდებული ხართ უზრუნველყოთ მისი მოვლა და აღდგენა.
როდის არის საჭირო რეკულტივაცია?
რეკულტივაცია აუცილებელია მშენებლობის ან წიაღისეულის მოპოვების დასრულების შემდეგ, რათა მიწა დაუბრუნდეს პირვანდელ ან სასარგებლო მდგომარეობას.
როგორ მოვხსნა ნაყოფიერი ფენა კანონიერად?
მშენებლობის დაწყებამდე უნდა მომზადდეს ნიადაგის ნაყოფიერი ფენის (ჰუმუსის) მოხსნისა და დასაწყობების პროექტი, რომელიც თანხმდება სამინისტროსთან.
მიწის კონსერვაცია საქართველოში უმნიშვნელოვანესი სამართლებრივი და ეკოლოგიური პროცესია, რომელიც მიზნად ისახავს ნიადაგის რესურსების დაცვას დეგრადაციის, ეროზიისა და გაუდაბნოებისგან. ეს სფერო განსაკუთრებით აქტუალურია სასოფლო-სამეურნეო მიწების მფლობელებისთვის, ფერმერებისთვის და ინფრასტრუქტურული პროექტების განმახორციელებლებისთვის. კანონმდებლობა ავალდებულებს მიწის მესაკუთრეებს, შეინარჩუნონ ნიადაგის ნაყოფიერება და თავიდან აიცილონ მისი დაბინძურება. მიწის კონსერვაცია ასევე მოიცავს ქარსაფარი ზოლების მოწყობას, ნიადაგდამცავი ღონისძიებების გატარებას და დეგრადირებული მიწების აღდგენას (რეკულტივაციას). სამართლებრივი მომსახურება ამ სფეროში გულისხმობს კონსულტაციებს მიწის სწორი მართვის შესახებ, კონსერვაციის გეგმების მომზადებას და დაცვას ადმინისტრაციული ჯარიმებისგან, რომლებიც დაკავშირებულია ნიადაგის არასათანადო მოპყრობასთან.
რას მოიცავს მიწის კონსერვაციის სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გეხმარებიან მიწის რესურსების მდგრადი მართვისა და დაცვის საკითხებში:
• ნიადაგის დაცვის გეგმა: სასოფლო-სამეურნეო ან სამშენებლო საქმიანობისთვის ნიადაგის დაცვისა და კონსერვაციის გეგმის შემუშავება და შეთანხმება.
• ქარსაფარი ზოლები: ქარსაფარი ზოლების აღდგენის ან გაშენების ვალდებულებების შესრულების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
• რეკულტივაციის პროექტები: სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ან მშენებლობის შემდეგ ტერიტორიის აღდგენის (რეკულტივაციის) პროექტის მომზადება.
• მიწის დეგრადაციის პრევენცია: ეროზიის საწინააღმდეგო ღონისძიებების დაგეგმვა და მათი სამართლებრივი გაფორმება.
• სტატუსის შეცვლა: დეგრადირებული მიწების სტატუსის შეცვლა ან კონსერვაციის რეჟიმში გადაყვანა.
• ადმინისტრაციული დავები: დაცვა ჯარიმებისგან, რომლებიც დაკისრებულია ნიადაგის ნაყოფიერი ფენის მოხსნის წესების დარღვევის ან დაბინძურების გამო.
ფერმერები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც მათ მიწაზე ვითარდება ეროზიული პროცესები არასწორი დამუშავების გამო, რასაც სახელმწიფო მკაცრად აკონტროლებს. ასევე, სამშენებლო კომპანიებს ექმნებათ სირთულეები ნიადაგის ნაყოფიერი ფენის (ჰუმუსის) მოხსნასა და დასაწყობებასთან დაკავშირებით, რაც სავალდებულოა მშენებლობის დაწყებამდე. „ქარსაფარი ზოლების შესახებ“ კანონის ამოქმედებით, მიწის მესაკუთრეებს გაუჩნდათ ვალდებულება, აღადგინონ ან მოუარონ ნაკვეთის საზღვრებზე არსებულ ნარგავებს.
სფეროს არეგულირებს „საქართველოს კანონი ნიადაგის დაცვის შესახებ“, „ქარსაფარი ზოლების შესახებ“ კანონი და მთავრობის დადგენილება „ნიადაგის ნაყოფიერი ფენის მოხსნის, შენახვის, გამოყენებისა და რეკულტივაციის შესახებ“. მიწის მდგრად მართვაზე პასუხისმგებელია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.
იურისტი და აგრონომი/ნიადაგმცოდნე აფასებენ მიწის ნაკვეთის მდგომარეობას. თუ საჭიროა რეკულტივაცია, მზადდება ტექნიკური პროექტი, რომელიც ითვალისწინებს რელიეფის მოსწორებას და ნაყოფიერი ფენის დაგებას. ეს პროექტი თანხმდება სამინისტროსთან. ქარსაფარი ზოლების შემთხვევაში, იურისტი არკვევს ზოლის სტატუსს საჯარო რეესტრში და ეხმარება მესაკუთრეს ინვენტარიზაციაში.
მიწის კონსერვაცია არ არის მხოლოდ ეკოლოგია, ეს არის მიწის საკუთრების დაცვისა და ღირებულების გაზრდის ინსტრუმენტი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებიც სპეციალიზდებიან აგრარულ და გარემოსდაცვით სამართალში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან მიწის რესურსების სწორ მართვაში და სახელმწიფო სანქციების თავიდან აცილებაში. დაიცავით თქვენი მიწა Legal.ge-სთან ერთად.