მწვანე ობლიგაციების შესაბამისობა
რა სარგებელი აქვს მწვანე ობლიგაციების გამოშვებას?
მწვანე ობლიგაციები იზიდავს ინვესტორთა უფრო ფართო წრეს (მათ შორის საერთაშორისო განვითარების ბანკებს) და ხშირად აქვს უფრო დაბალი საპროცენტო განაკვეთი ჩვეულებრივ ობლიგაციებთან შედარებით.
ვინ ამოწმებს ობლიგაციების "სიმწვანეს"?
აუცილებელია დამოუკიდებელი გარე შემფასებლის დასკვნა (Second Party Opinion). საქართველოში ამას ხშირად აკეთებენ საერთაშორისო რეიტინგული სააგენტოები ან სპეციალიზებული აუდიტორული კომპანიები.
რა არის "მწვანე ტაქსონომია"?
ეს არის ეროვნული ბანკის მიერ დამტკიცებული კლასიფიკატორი, რომელიც განსაზღვრავს ტექნიკურ კრიტერიუმებს ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორისთვის, თუ რა ითვლება "მწვანე" საქმიანობად.
მწვანე ობლიგაციების შესაბამისობა (Green Bond Compliance) არის ფინანსური სამართლის ინოვაციური მიმართულება საქართველოში, რომელიც არეგულირებს ეკოლოგიურად სუფთა პროექტების დასაფინანსებლად ფასიანი ქაღალდების გამოშვებას. საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ "მდგრადი დაფინანსების გზამკვლევის" დამტკიცების შემდეგ, მწვანე ობლიგაციები გახდა კაპიტალის მოზიდვის მიმზიდველი ინსტრუმენტი კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ დააფინანსონ განახლებადი ენერგია, ენერგოეფექტური მშენებლობა ან სუფთა ტრანსპორტი. თუმცა, "მწვანე" სტატუსის მოპოვება და შენარჩუნება რთულ იურიდიულ პროცედურებთანაა დაკავშირებული. ეს გულისხმობს ემისიის შესაბამისობას საერთაშორისო პრინციპებთან (ICMA) და ეროვნულ ტაქსონომიასთან, რაც ინვესტორებს აძლევს გარანტიას, რომ მათი ფული ნამდვილად ეკოლოგიურ მიზნებს ხმარდება.
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი კაპიტალის ბაზრების იურისტები გთავაზობთ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას მწვანე ობლიგაციების გამოშვების პროცესში. მომსახურება მოიცავს:
• ემისიის პროსპექტის მომზადებას: ობლიგაციების პროსპექტის შედგენას საქართველოს კანონმდებლობისა და მწვანე ობლიგაციების პრინციპების (GBP) შესაბამისად, სადაც დეტალურად გაიწერება სახსრების მიზნობრიობა.
• ტაქსონომიასთან შესაბამისობის ანალიზს: პროექტის იურიდიულ შეფასებას საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დამტკიცებულ "მწვანე ტაქსონომიასთან" მიმართებაში.
• გარე შემფასებელთან (Second Party Opinion) თანამშრომლობას: იურიდიულ კომუნიკაციას საერთაშორისო რეიტინგულ სააგენტოებთან ან აუდიტორებთან, რომლებიც გასცემენ დასკვნას ობლიგაციების "სიმწვანეზე".
• ანგარიშგების ვალდებულებების მართვას: ობლიგაციების გამოშვების შემდგომ პერიოდში (Post-issuance) ინვესტორებისთვის და მარეგულირებლისთვის სავალდებულო ანგარიშების მომზადების იურიდიულ ზედამხედველობას.
• სლისტინგო პროცედურებს: საქართველოს საფონდო ბირჟაზე ან საერთაშორისო ბირჟებზე ობლიგაციების დაშვების სამართლებრივ უზრუნველყოფას.
მწვანე ობლიგაციების შესაბამისობის სერვისი აქტუალურია შემდეგი სცენარების დროს:
• ენერგეტიკული კომპანია გეგმავს ჰიდროელექტროსადგურის ან მზის ელექტროსადგურის მშენებლობას და სურს გამოუშვას ობლიგაციები დაბალი საპროცენტო განაკვეთით, რისთვისაც სჭირდება "მწვანე" სტატუსის დადასტურება.
• დეველოპერი აშენებს ენერგოეფექტურ საცხოვრებელ კომპლექსს და სურს მოიზიდოს ინვესტიციები საერთაშორისო ფონდებიდან (მაგ. GGF), რომლებიც მხოლოდ მწვანე პროექტებს აფინანსებენ.
• მუნიციპალიტეტი გეგმავს საზოგადოებრივი ტრანსპორტის პარკის განახლებას ელექტროავტობუსებით და განიხილავს მუნიციპალური მწვანე ობლიგაციების გამოშვებას.
• ბანკი უშვებს "მწვანე ობლიგაციებს", რათა შემდგომში ეს რესურსი გამოიყენოს მწვანე სესხების გასაცემად (On-lending) და სჭირდება შიდა პროცედურების სამართლებრივი გამართვა.
საკანონმდებლო დონეზე, მწვანე ობლიგაციების ბაზარს არეგულირებს "საქართველოს კანონი ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ". ძირითადი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება "საქართველოს მდგრადი დაფინანსების ტაქსონომიის დამტკიცების თაობაზე". ეს დოკუმენტი დეტალურად განსაზღვრავს, თუ რომელი ეკონომიკური საქმიანობა ჩაითვლება "მწვანედ". ასევე მნიშვნელოვანია "კომერციული ბანკების კორპორაციული მართვის კოდექსი" ESG საკითხებთან მიმართებაში. ობლიგაციების საჯარო შეთავაზება რეგულირდება ეროვნული ბანკის ინსტრუქციებით ემისიის პროსპექტის შესახებ.
Legal.ge-ს სპეციალისტთან თანამშრომლობა უზრუნველყოფს პროცესის გამჭვირვალობას და სანდოობას. მწვანე ობლიგაციების შემთხვევაში, რეპუტაციული რისკი ძალიან მაღალია: თუ აღმოჩნდება, რომ სახსრები არამიზნობრივად დაიხარჯა (ე.წ. Greenwashing), კომპანია დაკარგავს ინვესტორების ნდობას და შესაძლოა დაეკისროს სანქციები. იურისტი ქმნის დაცვის მექანიზმებს, რათა ეს რისკი მინიმუმამდე იქნას დაყვანილი.
იპოვეთ კაპიტალის ბაზრებისა და მდგრადი დაფინანსების ექსპერტები Legal.ge-ზე. ჩვენი პლატფორმა გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება ფასიანი ქაღალდების ემისიასა და საბანკო რეგულაციებში. გამოიყენეთ მწვანე დაფინანსების შესაძლებლობები თქვენი ბიზნესის ზრდისთვის იურიდიულად გამართული გზით.