ნარჩენების განთავსების ნებართვები ეხება ნარჩენების საბოლოო განთავსების ოპერაციებს, კერძოდ, ნაგავსაყრელების მოწყობასა და ოპერირებას. საქართველოში ძველი, უკონტროლო ნაგავსაყრელების დახურვა და ახალი, ევროპული სტანდარტების რეგიონული ნაგავსაყრელების გახსნა მიმდინარეობს. ეს სფერო მკაცრად რეგულირდება, რადგან ნარჩენების არასწორი განთავსება იწვევს ნიადაგის, წყლისა და ჰაერის დაბინძურებას. კანონმდებლობა მოითხოვს, რომ ნებისმიერი პოლიგონი (მუნიციპალური, ინერტული თუ საშიში ნარჩენებისთვის) ფლობდეს გარემოსდაცვით გადაწყვეტილებას. ნებართვის მიღება მოითხოვს რთულ საინჟინრო და ეკოლოგიურ კვლევებს, მათ შორის ფილტრატების მართვისა და ბიოგაზის შეგროვების სისტემების დაპროექტებას. იურიდიული მომსახურება საჭიროა როგორც სახელმწიფო კომპანიებისთვის (საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანია), ასევე კერძო ინვესტორებისთვის, რომლებიც აპირებენ ინერტული ნარჩენების (სამშენებლო ნაგავი) პოლიგონების მოწყობას.
რას მოიცავს ნარჩენების განთავსების მომსახურება?
ჩვენი გუნდი გთავაზობთ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ნაგავსაყრელების პროექტირებისა და ოპერირების ეტაპებზე:
- ადგილმდებარეობის შერჩევა: ტერიტორიის შერჩევის კრიტერიუმების სამართლებრივი ანალიზი და მიწის კატეგორიის ცვლილება.
- გზშ და ნებართვა: გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის მომზადება და გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მოპოვება ნაგავსაყრელის მოწყობისთვის.
- ტექნიკური რეგლამენტი: ნაგავსაყრელის მოწყობისა და ექსპლუატაციის წესების დაცვის მონიტორინგი.
- ნარჩენების მიღების კრიტერიუმები: ნაგავსაყრელზე ნარჩენების მიღების პროცედურების შემუშავება და კონტრაქტები ნარჩენების წარმომქმნელებთან.
- დახურვა და შემდგომი მოვლა: ნაგავსაყრელის დახურვისა და რეკულტივაციის გეგმის მომზადება და შეთანხმება.
- ინერტული ნარჩენების პოლიგონი: სპეციალური ნებართვები სამშენებლო ნარჩენების განთავსების ადგილებისთვის.
კერძო კომპანიებს ხშირად სურთ ინერტული ნარჩენების (ქვა-ღორღი, ბეტონი) პოლიგონის მოწყობა, რადგან სამშენებლო სექტორში ნარჩენების გატანა დიდ პრობლემას წარმოადგენს. ასეთი პოლიგონის მოწყობა მოითხოვს გზშ-ს, რაც ბევრისთვის მოულოდნელია. ასევე, არსებული ძველი ნაგავსაყრელების ოპერატორებს აქვთ პრობლემები ახალ რეგულაციებთან შესაბამისობაში მოყვანისას, რადგან ეს მოითხოვს დიდ ინვესტიციებს ფილტრატის სისტემებში. ხშირია დავები მიმდებარე მოსახლეობასთან სუნისა და დაბინძურების გამო.
სფეროს არეგულირებს „ნარჩენების მართვის კოდექსი“ და მთავრობის დადგენილება „ნაგავსაყრელის მოწყობის, ოპერირების, დახურვისა და შემდგომი მოვლის შესახებ“. ეს დოკუმენტები ადგენს ნაგავსაყრელების კლასებს (ინერტული, არა-საშიში, საშიში) და ტექნიკურ მოთხოვნებს. ნებართვის გაცემის პროცედურა გაწერილია „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში“.
იურისტი ეხმარება კლიენტს საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებაში. გზშ-ს პროცესში განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ჰიდროგეოლოგიურ კვლევებს, რათა გამოირიცხოს გრუნტის წყლების დაბინძურება. იურისტი მართავს საჯარო განხილვებს, რაც ნაგავსაყრელის შემთხვევაში ყოველთვის მგრძნობიარე თემაა. ნებართვის მიღების შემდეგ, იურისტი ამზადებს მომსახურების ხელშეკრულებებს ნარჩენების შემომტან კომპანიებთან.
ნაგავსაყრელის მოწყობა ერთ-ერთი ყველაზე რთული გარემოსდაცვითი პროექტია. არასწორი დაგეგმვა იწვევს პროექტის ჩავარდნას და მოსახლეობის პროტესტს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ ნარჩენების მართვის სექტორში მუშაობის გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან გაიაროთ რთული სანებართვო პროცედურები და შექმნათ კანონიერი და უსაფრთხო ბიზნესი. იზრუნეთ გარემოზე Legal.ge-სთან ერთად.