შენიშვნა: ეს სერვისი (637) იდენტურია სერვისებისა 579 და 805 („გადაშენების საფრთხის ქვეშ მყოფი სახეობები“). უნიკალური შინაარსის შესაქმნელად, აქ ფოკუსს გავაკეთებთ წყლის ბიომრავალფეროვნებაზე, თევზების დაცვასა და ჰიდროპროექტების გავლენაზე.
საფრთხის ქვეშ მყოფი წყლის სახეობების (თევზები, კიბოსნაირები) დაცვა საქართველოს ეკოლოგიური სამართლის მზარდი მიმართულებაა. წითელ ნუსხაში შეტანილია არაერთი წყლის ბინადარი, მაგალითად, შავი ზღვის ორაგული და ზუთხისებრთა ოჯახის წარმომადგენლები. ჰიდროელექტროსადგურების, კაშხლებისა და ქვიშა-ხრეშის კარიერების მოწყობა პირდაპირ საფრთხეს უქმნის მათ ჰაბიტატს. კანონმდებლობა ავალდებულებს დეველოპერებს, მოაწყონ „თევზსავალები“ და დაიცვან „ეკოლოგიური ხარჯი“, რათა უზრუნველყონ თევზების მიგრაცია. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს იქთიოლოგიური კვლევების სამართლებრივ შეფასებას, გარემოსდაცვითი ნებართვების პირობების დაცვას და პასუხისმგებლობის დაზღვევას თევზის რესურსების განადგურების შემთხვევაში.
რას მოიცავს წყლის სახეობების დაცვის მომსახურება?
ჩვენი ექსპერტები გეხმარებიან წყლის ბიომრავალფეროვნების დაცვის საკითხებში:
- თევზსავალების პროექტირება: ჰესების მშენებლობისას თევზსავალის მოწყობის ვალდებულების შესრულების სამართლებრივი მონიტორინგი.
- იქთიოლოგიური კვლევა: საპროექტო არეალში დაცული თევზის სახეობების არსებობის კვლევა და ანგარიშის მომზადება.
- ზიანის ანაზღაურება: წყლის დაბინძურების ან კალაპოტის შეცვლის შედეგად თევზის რესურსებისთვის მიყენებული ზიანის გაანგარიშების დავა.
- უკანონო თევზჭერა: დაცვა ბრაკონიერობის (დენით, ასაფეთქებლით თევზაობა) ბრალდებისას.
- საკომპენსაციო ღონისძიებები: თევზის ლიფსიტების გაშვების (დათევზიანების) ვალდებულების მართვა.
- აკვაკულტურის ნებართვა: წითელი ნუსხის სახეობების (მაგ. ზუთხი) ხელოვნურ პირობებში მოშენების ნებართვები.
ჰესების ოპერატორებს ხშირად აჯარიმებენ თევზსავალის გაუმართაობის გამო, რაც ხელს უშლის თევზის ტოფობას. ასევე, ქვიშა-ხრეშის მომპოვებლები არღვევენ ქვირითობის პერიოდში მუშაობის აკრძალვას. მეთევზეები, რომლებიც უნებლიედ იჭერენ წითელი ნუსხის თევზს (მაგ. ზუთხს), დგანან სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის წინაშე.
რეგულაციები ეფუძნება „წითელი ნუსხის შესახებ“ კანონს და „აკვაკულტურის შესახებ“ კანონს. წყლის ობიექტებზე ზემოქმედება რეგულირდება გზშ-ს პროცედურით.
იურისტი და იქთიოლოგი აფასებენ პროექტის გავლენას წყლის ეკოსისტემაზე. მზადდება შემარბილებელი ღონისძიებების გეგმა (მაგ., სამუშაოების შეჩერება ქვირითობის დროს). ბრაკონიერობის შემთხვევაში, იურისტი იცავს კლიენტს სასამართლოში.
წყლის ბიომრავალფეროვნება მყიფე და მკაცრად დაცული სფეროა. Legal.ge გაძლევთ წვდომას იურისტებზე, რომლებსაც ესმით ჰიდროპროექტების ეკოლოგიური ასპექტები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან განახორციელოთ საქმიანობა გარემოს ზიანის გარეშე. დაიცავით წყლის სამყარო Legal.ge-სთან ერთად.