რა ითვლება საშიშ ნარჩენად?
საშიშია ნარჩენი, რომელიც შეიცავს ტოქსიკურ, აალებად ან ინფექციურ ნივთიერებებს (მაგ. ზეთები, აკუმულატორები, სამედიცინო ნარჩენი). ზუსტი კოდი დგინდება „ნარჩენების ნუსხის“ მიხედვით.
აუცილებელია თუ არა ნარჩენების მართვის გეგმა?
დიახ, ყველა კომპანია, რომელიც წარმოქმნის საშიშ ნარჩენს (წელიწადში 120 კგ-ზე მეტს), ვალდებულია ჰქონდეს სამინისტროსთან შეთანხმებული ნარჩენების მართვის გეგმა.
შემიძლია თუ არა ნარჩენის კერძო პირზე გაცემა?
არა, საშიში ნარჩენი უნდა გადაეცეს მხოლოდ შესაბამისი ლიცენზიის მქონე კომპანიას. კერძო პირისთვის გადაცემა კანონდარღვევაა და იწვევს ჯარიმას.
როგორი უნდა იყოს საშიში ნარჩენების საწყობი?
საწყობი უნდა იყოს იზოლირებული, ჰქონდეს გაუმტარი იატაკი და შესაბამისი მარკირება. არასწორი შენახვა ინსპექტირებისას დაჯარიმების საფუძველია.
საშიში ნარჩენების მართვა და მათთან დაკავშირებული სამართლებრივი ვალდებულებები წარმოადგენს გარემოსდაცვითი სამართლის ერთ-ერთ ყველაზე კრიტიკულ და მკაცრად რეგულირებად სფეროს საქართველოში. საშიში ნარჩენები ისეთი ნარჩენებია, რომლებიც შეიცავს ადამიანის ჯანმრთელობისა და გარემოსთვის საფრთხის შემცველ ნივთიერებებს (ტოქსიკური, ფეთქებადი, ინფექციური, აალებადი და ა.შ.). საქართველოს კანონმდებლობა, ევროკავშირის დირექტივების შესაბამისად, აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს ნარჩენების წარმოქმნიდან მათ საბოლოო განთავსებამდე ან განადგურებამდე. ნებისმიერი კომპანია, იქნება ეს სამედიცინო დაწესებულება, ავტოსერვისი, ქიმიური ქარხანა თუ სამშენებლო კომპანია, რომელიც საქმიანობის პროცესში წარმოქმნის საშიშ ნარჩენებს, ვალდებულია დაიცვას რთული რეგულაციები. შეცდომები ნარჩენების კლასიფიკაციაში, არასათანადო შენახვა ან ლიცენზიის არმქონე პირისთვის გადაცემა იწვევს არა მხოლოდ სოლიდურ ფულად ჯარიმებს, არამედ შესაძლოა გახდეს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საფუძველიც გარემოსთვის მიყენებული ზიანის გამო.
რას მოიცავს საშიში ნარჩენების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი მომსახურება ფარავს საშიში ნარჩენების მართვის სრული ციკლის სამართლებრივ უზრუნველყოფას:
• ნარჩენების იდენტიფიკაცია და კლასიფიკაცია: ნარჩენების კოდების მინიჭება საქართველოს მთავრობის დადგენილებით დამტკიცებული „ნარჩენების ნუსხის“ მიხედვით და საშიშროების კლასის დადგენა.
• დროებითი შენახვის ადგილების მოწყობა: საშიში ნარჩენების დროებითი შენახვის ადგილების (საცავების) მოწყობის სამართლებრივი და ტექნიკური სტანდარტების დაცვის უზრუნველყოფა.
• ნარჩენების მართვის გეგმა: კომპანიის ნარჩენების მართვის გეგმის შემუშავება და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან შეთანხმება.
• ხელშეკრულებების აუდიტი: ნარჩენების ტრანსპორტირებასა და საბოლოო განთავსებაზე პასუხისმგებელ კომპანიებთან (კონტრაქტორებთან) გაფორმებული ხელშეკრულებების სამართლებრივი ანალიზი პასუხისმგებლობის რისკების დასაზღვევად.
• ელექტრონული სისტემები: ნარჩენების მართვის ელექტრონულ სისტემაში რეგისტრაცია და პერიოდული ანგარიშგების წარმოება.
• წარმომადგენლობა შემოწმებისას: გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ინსპექტირების დროს ინტერესების დაცვა და ოქმების გასაჩივრება.
ბიზნესები ხშირად აწყდებიან პრობლემებს, როდესაც ინსპექტირებისას აღმოჩნდება, რომ მათ არ აქვთ სეპარირებული საშიში და არასაშიში ნარჩენები. მაგალითად, სტამბა, რომელიც საყოფაცხოვრებო ნაგავში ურევს საღებავიან ქილებს, კანონს არღვევს. ხშირია შემთხვევები, როდესაც კომპანია გადასცემს ნახმარ ზეთს ან აკუმულატორებს კერძო პირს (ჯართის მიმღებს), რომელსაც არ აქვს შესაბამისი გარემოსდაცვითი ნებართვა. ასეთ დროს ჯარიმდება ნარჩენის გადამცემიც. ასევე, აქტუალურია ნარჩენების ეტიკეტირების წესების დარღვევა, როდესაც კონტეინერებზე არ არის დატანილი სავალდებულო ინფორმაცია ნარჩენის სახეობისა და საშიშროების შესახებ.
სფეროს ფუნდამენტური აქტია „ნარჩენების მართვის კოდექსი“, რომელიც ადგენს ნარჩენების იერარქიას და მართვის პრინციპებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობის დადგენილებები: „ნარჩენების ნუსხის განსაზღვრისა და კლასიფიკაციის შესახებ“ და „სახიფათო ნარჩენების შეგროვებისა და დამუშავების სპეციალური მოთხოვნების შესახებ“. ნარჩენების ტრანსპორტირებას არეგულირებს ტექნიკური რეგლამენტი, რომელიც ეფუძნება ADR-ის (სახიფათო ტვირთების საერთაშორისო გადაზიდვა) სტანდარტებს. პასუხისმგებლობა დარღვევებზე გაწერილია ნარჩენების მართვის კოდექსშივე, სადაც ჯარიმები საკმაოდ მაღალია.
იურისტი პირველ რიგში ატარებს კომპანიის ნარჩენების აუდიტს ადგილზე. დგინდება ყველა ნარჩენი ნაკადი. შემდეგ, ეკოლოგთან ერთად, ხდება თითოეული ნარჩენისთვის ექვსნიშნა კოდის მინიჭება. იურისტი ამზადებს ნარჩენების მართვის გეგმას და წარუდგენს სამინისტროს. პარალელურად, მიმდინარეობს კონსულტაციები საწყობის მოწყობაზე (იატაკის ჰერმეტულობა, ვენტილაცია). იურისტი ასევე ამოწმებს პოტენციური კონტრაქტორების ლიცენზიებს, რათა კლიენტმა ნარჩენები მხოლოდ კანონიერ ოპერატორს გადასცეს.
საშიში ნარჩენების მართვა მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას როგორც სამართლის, ისე ქიმიისა და ეკოლოგიის სფეროში. შეცდომა აქ ძვირია და რეპუტაციული ზიანის მომტანი. Legal.ge გაძლევთ წვდომას კვალიფიციურ იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ ნარჩენების მართვის სექტორში მუშაობის გამოცდილება. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან ააწყოთ ნარჩენების მართვის კანონიერი და უსაფრთხო სისტემა, რითაც თავიდან აიცილებთ გარემოსდაცვით ჯარიმებს. იზრუნეთ გარემოზე და თქვენს ბიზნესზე Legal.ge-სთან ერთად.