საზღვაო სამართალი, გარემოსდაცვით კონტექსტში, წარმოადგენს კომპლექსურ სფეროს, რომელიც არეგულირებს საზღვაო სივრცეების გამოყენებას და ზღვის დაბინძურების პრევენციას. საქართველოსთვის, როგორც საზღვაო ქვეყნისთვის, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია შავი ზღვის ეკოსისტემის დაცვა გემებიდან და სანაპირო ობიექტებიდან მომდინარე საფრთხეებისგან. ეს სერვისი ფარავს საზღვაო გარემოს დაბინძურებასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ საკითხებს, მათ შორის ნავთობის დაღვრას, ბალასტური წყლების მართვას და ნარჩენების ზღვაში ჩაყრას. საერთაშორისო კონვენციები (როგორიცაა MARPOL) და ადგილობრივი კანონმდებლობა აწესებს მკაცრ ვალდებულებებს გემთმფლობელებისთვის, პორტებისთვის და ტერმინალებისთვის. დარღვევები იწვევს სოლიდურ ჯარიმებს, გემის დაკავებას და ზიანის ანაზღაურების ვალდებულებას. იურიდიული დახმარება ამ სფეროში გულისხმობს პრევენციულ კონსულტაციებს, ინციდენტებზე რეაგირებას და სასამართლოში წარმომადგენლობას.
რას მოიცავს საზღვაო გარემოსდაცვითი სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი მომსახურება ორიენტირებულია საზღვაო დაბინძურების პრევენციასა და ინციდენტების მართვაზე:
- MARPOL-ის კონვენციასთან შესაბამისობა: გემების აღჭურვილობისა და ოპერაციების შესაბამისობის აუდიტი დაბინძურების პრევენციის საერთაშორისო სტანდარტებთან.
- ნავთობის დაღვრის ინციდენტები: სამართლებრივი რეაგირება ნავთობის დაღვრის ფაქტებზე, მტკიცებულებების შეგროვება და ზიანის ანაზღაურების პროცესის მართვა.
- ბალასტური წყლების მართვა: ბალასტური წყლების მართვის საერთაშორისო კონვენციის მოთხოვნების იმპლემენტაცია და დავები დარღვევების შემთხვევაში.
- საპორტო ეკოლოგიური რეგულაციები: პორტებისა და ტერმინალებისთვის გარემოსდაცვითი ნებართვების მოპოვება და ნარჩენების მართვის გეგმების შემუშავება.
- გემების დაკავება (Arrest): გარემოსდაცვითი დარღვევების გამო გემების დაკავებისა და გათავისუფლების პროცედურების სამართლებრივი უზრუნველყოფა.
- სადაზღვევო დავები (P&I): P&I კლუბებთან ურთიერთობა გარემოსდაცვითი ზიანის ანაზღაურების საკითხებზე.
ყველაზე გავრცელებული პრობლემაა გემიდან ფეკალური მასების ან ნავთობპროდუქტების ჩაღვრა აკვატორიაში, რასაც მყისიერად აფიქსირებს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი. ასეთ დროს გემს ეკისრება ჯარიმა (ხშირად 65 000 ლარი და მეტი) და ზიანის ანაზღაურება. გემის კაპიტანს და მფლობელს სჭირდებათ სასწრაფო იურიდიული დახმარება გემის გასათავისუფლებლად და ჯარიმის გასასაჩივრებლად, თუ ფაქტები სადავოა. ასევე, პორტებს ხშირად აქვთ პრობლემები ტვირთების (მაგ., ქვანახშირი, მადნები) ღია წესით გადატვირთვისას წარმოქმნილ მტვერთან დაკავშირებით, რაც იწვევს სანქციებს.
სფეროს მთავარი აქტია „საქართველოს საზღვაო კოდექსი“, რომელიც განსაზღვრავს საზღვაო გარემოს დაცვის ზოგად პრინციპებს. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი (მუხლი 58²) აწესებს ჯარიმებს ზღვის დაბინძურებისთვის. საქართველო მიერთებულია MARPOL 73/78 კონვენციას და სხვა საერთაშორისო შეთანხმებებს (CLC, Fund Convention), რომლებიც არეგულირებენ პასუხისმგებლობას ნავთობით დაბინძურებაზე. აღსრულებას ახორციელებს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტო და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შავი ზღვის კონვენციური ინსპექცია.
ინციდენტის მოხდენისას იურისტი დაუყოვნებლივ მიდის ადგილზე (პორტში). ის ესწრება სინჯების აღებას და ოქმის შედგენას, რათა დარწმუნდეს პროცედურების სისწორეში. თუ დადგინდა დარღვევა, იურისტი აწარმოებს მოლაპარაკებებს სადაზღვევო კომპანიასთან (P&I Club) საბანკო გარანტიის წარდგენაზე, რათა გემი არ დააკავონ. შემდგომ ეტაპზე ხდება ჯარიმის ან ზიანის ოდენობის გასაჩივრება სასამართლოში, სადაც წარდგენილია ალტერნატიული ექსპერტიზის დასკვნები.
საზღვაო გარემოსდაცვითი სამართალი ვიწრო სპეციალიზაციაა, რომელიც მოითხოვს საერთაშორისო კონვენციებისა და ტექნიკური ნიუანსების ღრმა ცოდნას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას საზღვაო იურისტებზე, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება გემების დაკავების, გათავისუფლებისა და გარემოსდაცვითი დავების წარმოებაში. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაიცავენ თქვენს ინტერესებს შავი ზღვის პორტებში და უზრუნველყოფენ ბიზნესის შეუფერხებელ ოპერირებას. იპოვეთ საზღვაო სამართლის ექსპერტები Legal.ge-ზე.