წყლის უფლებები საქართველოში რეგულირდება კომპლექსური კანონმდებლობით, რომელიც მიზნად ისახავს წყლის რესურსების რაციონალურ გამოყენებასა და დაცვას. წყალი არის სახელმწიფო საკუთრება, თუმცა ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს შეუძლიათ მოიპოვონ წყლით სარგებლობის უფლება ლიცენზიის ან ნებართვის საფუძველზე. ეს სფერო განსაკუთრებით აქტუალურია ბიზნესისთვის (ჰესები, ქარხნები, სასტუმროები, სოფლის მეურნეობა), რომელიც მოიხმარს დიდ ოდენობით წყალს ან ახდენს ზეგავლენას წყლის ობიექტებზე. ახალი კანონი „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ ნერგავს აუზური მართვის პრინციპებს და ცვლის წყალმოსარგებლეების ვალდებულებებს. იურიდიული მომსახურება ამ სფეროში მოიცავს წყალსარგებლობის ლიცენზიის მოპოვებას, ჩამდინარე წყლების ჩაშვების ნებართვის მიღებას და წყლის ობიექტებთან დაკავშირებული დავების მოგვარებას. წყლის რესურსების უკანონო გამოყენება იწვევს მძიმე ჯარიმებს და ზიანის ანაზღაურების ვალდებულებას.
რას მოიცავს წყლის უფლებების სამართლებრივი მომსახურება?
ჩვენი იურისტები გთავაზობენ სრულ სამართლებრივ მხარდაჭერას წყლის რესურსების მართვაში:
- წყალსარგებლობის ლიცენზია: ზედაპირული ან მიწისქვეშა წყლის ობიექტებიდან წყლის აღების ლიცენზიის მოპოვება აუქციონის გზით.
- ჩამდინარე წყლების ნებართვა: ზედაპირულ წყლებში ჩამდინარე წყლების ჩაშვების (ზდჩნ) პროექტის მომზადება და შეთანხმება.
- სანიტარიული ზონები: სასმელი წყლის წყაროების სანიტარიული დაცვის ზონების პროექტირება და დამტკიცება.
- ჰიდროელექტროსადგურები: წყალმოსარგებლის სტატუსის მოპოვება და ეკოლოგიური ხარჯის დაცვის მონიტორინგი.
- ჭაბურღილები: მიწისქვეშა მტკნარი წყლის მოსაპოვებლად ჭაბურღილის მოწყობის ნებართვები.
- დავები: დაცვა წყლის უკანონო მოხმარების ან დაბინძურების ბრალდებისას (ადმინისტრაციული დავები).
ბევრი კომპანია (მაგ., თევზსაშენები, სასტუმროები) იყენებს წყალს „ტრადიციულად“ ლიცენზიის გარეშე, რაც კანონდარღვევაა. ინსპექტირებისას მათ ეკისრებათ ჯარიმა და ათასობით ლარის ზიანის ანაზღაურება. ასევე, ჰესების მშენებლობისას ხშირია დავები მოსახლეობასთან, რომლებიც ჩივიან მდინარის დაშრობაზე ან სასმელი წყლის პრობლემებზე. ფერმერებს სჭირდებათ დახმარება სარწყავი წყლის ლეგალურ მიწოდებასთან დაკავშირებით.
სფეროს არეგულირებს „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ კანონი, „წიაღის შესახებ“ კანონი (მიწისქვეშა წყლებზე) და „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ კანონი. ტექნიკური რეგლამენტები განსაზღვრავს წყლის ხარისხის სტანდარტებს და ჩაშვების ნორმებს. ზედამხედველობას ახორციელებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.
ლიცენზიის მისაღებად იურისტი ამზადებს განაცხადს და ჰიდროლოგიურ დასკვნას. აუქციონში გამარჯვების შემდეგ, მზადდება წყალსარგებლობის გეგმა. ჩამდინარე წყლების შემთხვევაში, იურისტი და ინჟინერი ამზადებენ ზღვრულად დასაშვები ჩაშვების ნორმების პროექტს, რომელიც გადის ექსპერტიზას სამინისტროში. დავის შემთხვევაში, იურისტი ამოწმებს ზიანის გამოთვლის სისწორეს.
წყლის რესურსებზე წვდომა ბიზნესის მდგრადობის გარანტიაა. არასწორად გაფორმებული დოკუმენტები წყლის შეწყვეტას ან დიდ ჯარიმებს ნიშნავს. Legal.ge გაძლევთ წვდომას წყლის სამართლის ექსპერტებზე, რომლებმაც იციან ახალი რეგულაციების ნიუანსები. ჩვენი პლატფორმის სპეციალისტები დაგეხმარებიან წყლის რესურსების კანონიერ ათვისებაში. მართეთ წყალი გონივრულად Legal.ge-სთან ერთად.