ინტელექტუალური საკუთრების დაცვა საბაჟო საზღვარზე არის ყველაზე ეფექტური პრევენციული მექანიზმი კონტრაფაქციული და მეკობრული პროდუქციის ქვეყანაში შემოსვლის წინააღმდეგ. საქართველოს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტი აწარმოებს ინტელექტუალური საკუთრების ობიექტების რეესტრს. ამ რეესტრში რეგისტრაცია უფლების მფლობელს (ბრენდს) აძლევს შესაძლებლობას, რომ საბაჟომ ავტომატურად შეაჩეროს საეჭვო საქონელი საზღვარზე. ეს სერვისი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საერთაშორისო ბრენდებისა და ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის, რათა დაიცვან თავიანთი ბაზარი იაფი და უხარისხო ასლებისგან, სანამ ისინი სავაჭრო ქსელში მოხვდებიან.
რას მოიცავს საბაჟოზე IP დაცვის მომსახურება
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ მომსახურებას საბაჟო რეესტრთან ურთიერთობისთვის:
- საბაჟო რეესტრში რეგისტრაცია: განაცხადის მომზადება და წარდგენა შემოსავლების სამსახურში, რათა საბაჟო ოფიცრებმა დაიწყონ თქვენი ბრენდის მონიტორინგი.
- საბაჟო ოფიცრების ტრენინგი: სპეციალური ტრენინგების ორგანიზება საბაჟო პერსონალისთვის, რათა მათ ისწავლონ ორიგინალისა და ყალბი პროდუქციის გარჩევა (მაგ. ნაკერების, ლოგოს, შეფუთვის ნიუანსები).
- საეჭვო საქონლის შეჩერებაზე რეაგირება: როდესაც საბაჟო აჩერებს საქონელს, იურისტი ოპერატიულად (10 დღის ვადაში) ამოწმებს პროდუქციას და იღებს ზომებს (განადგურება ან სარჩელი).
- განადგურების პროცედურები: გამარტივებული პროცედურის გამოყენება საქონლის გასანადგურებლად სასამართლო დავის გარეშე, თუ დამრღვევი აღიარებს ფაქტს.
- ტრანზიტის მონიტორინგი: ყალბი პროდუქციის გადაადგილების აღკვეთა, რომელიც საქართველოს ტრანზიტულად გადის.
საბაჟო დაცვა მუშაობს შემდეგნაირად:
- კონტრაფაქციული იმპორტი: საბაჟო ოფიცერი ათვალიერებს კონტეინერს და ხედავს სპორტულ ფეხსაცმელს, რომელიც ვიზუალურად ჰგავს ცნობილ ბრენდს, მაგრამ ხარისხი საეჭვოა. რადგან ბრენდი რეგისტრირებულია საბაჟო რეესტრში, საქონელი ჩერდება და ეცნობება უფლების მფლობელს.
- პარალელური იმპორტი: არაავტორიზებულ დისტრიბუტორს შემოაქვს ორიგინალი პროდუქცია. თუმცა, საქართველოს კანონმდებლობით პარალელური იმპორტი დაშვებულია (უფლების ამოწურვის პრინციპი), ამიტომ ამ შემთხვევაში საბაჟო საქონელს არ გააჩერებს, თუ პროდუქტი ნამდვილად ორიგინალია.
- მეკობრული დისკები/ტექნიკა: საზღვარზე ფიქსირდება ელექტრონიკა, რომელზეც უკანონოდ არის დატანილი პროგრამული უზრუნველყოფა ან ლოგოები.
სფეროს არეგულირებს საქართველოს კანონი „ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებულ სასაზღვრო ღონისძიებათა შესახებ“ და საქართველოს საგადასახადო კოდექსი. კანონი ანიჭებს საბაჟოს უფლებას, შეაჩეროს საქონელი 10 სამუშაო დღით, თუ არსებობს ეჭვი ინტელექტუალური საკუთრების დარღვევაზე. ამ ვადაში უფლების მფლობელმა უნდა დაადასტუროს დარღვევა და მიმართოს სასამართლოს ან მიაღწიოს შეთანხმებას საქონლის განადგურებაზე. რეგისტრაციის გარეშე (ex-officio) საბაჟოს რეაგირება შეზღუდულია და მხოლოდ 3 დღეს გრძელდება.
პროცესი: რეგისტრაციიდან აღსრულებამდე
ეფექტური დაცვა მოითხოვს პროაქტიულ მიდგომას:
- განაცხადი: IP იურისტი ავსებს განაცხადს და ურთავს ორიგინალის აღწერილობას.
- რეგისტრაცია: მონაცემები შედის საბაჟო ელექტრონულ სისტემაში (ვადით 2 წელი, გაგრძელების უფლებით).
- შეჩერება: სისტემა „წითელ დერეფანში“ უშვებს საეჭვო ტვირთს.
- შეტყობინება: იურისტი იღებს შეტყობინებას და ამოწმებს ნიმუშებს.
- მოქმედება: სარჩელის აღძვრა ან შეთანხმება განადგურებაზე.
საბაჟო პროცედურები მკაცრ ვადებში მიმდინარეობს (სულ 10 დღე რეაგირებისთვის). დაგვიანება ნიშნავს ყალბი საქონლის ბაზარზე მოხვედრას. Legal.ge გაძლევთ წვდომას ოპერატიულ იურისტებზე, რომლებმაც იციან საბაჟო პროცედურები და შეუძლიათ დაიცვან თქვენი ბრენდი საზღვარზე. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.