საავტორო უფლებების რეგისტრაცია და დეპონირება საქართველოში
მიუხედავად იმისა, რომ საავტორო უფლება წარმოიშობა ავტომატურად ნაწარმოების შექმნის მომენტიდან, მისი ოფიციალური რეგისტრაცია (დეპონირება) კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. რეგისტრაციის გარეშე, საავტორო დავის შემთხვევაში, ავტორს უჭირს იმის დამტკიცება, რომ ნაწარმოები ნამდვილად მან შექმნა და როდის. საქართველოში საავტორო უფლებების რეგისტრაციას ახორციელებს „საქპატენტი“. დეპონირების მოწმობა არის უტყუარი სამართლებრივი დოკუმენტი (Prima Facie Evidence), რომელიც ადასტურებს ავტორობის პრეზუმფციას. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია პროგრამული უზრუნველყოფის, ლიტერატურული ნაწარმოებების, მუსიკისა და დიზაინის დასაცავად.
Legal.ge გთავაზობთ საავტორო უფლებების რეგისტრაციის გამარტივებულ და პროფესიონალურ სერვისს. ჩვენი იურისტები უზრუნველყოფენ განაცხადის სწორად მომზადებას, ნაწარმოების კლასიფიკაციას და საქპატენტში წარდგენას. ჩვენ ვეხმარებით როგორც ინდივიდუალურ ავტორებს, ისე კომპანიებს, შექმნან თავიანთი ინტელექტუალური საკუთრების პორტფოლიო.
რას მოიცავს საავტორო უფლებების რეგისტრაციის სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფარავს რეგისტრაციის მთლიან პროცესს:
- ნაწარმოების აუდიტი: დადგენა, ექვემდებარება თუ არა ობიექტი საავტორო უფლებებით დაცვას (იდეები არ რეგისტრირდება, მხოლოდ ფორმა).
- განაცხადის მომზადება: საქპატენტის ფორმების შევსება, ნაწარმოების რეფერატის ან ასლის მომზადება მოთხოვნების შესაბამისად.
- პროგრამული უზრუნველყოფის რეგისტრაცია: საწყისი კოდის (Source Code) დეპონირება სპეციალური დაცვის რეჟიმით.
- ფსევდონიმით რეგისტრაცია: ავტორის ვინაობის კონფიდენციალურობის დაცვა რეგისტრაციის პროცესში.
- საერთაშორისო დაცვა: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ როგორ მოქმედებს ქართული რეგისტრაცია ბერნის კონვენციის წევრ 179 ქვეყანაში.
- უფლებების გადაცემის რეგისტრაცია: თუ ნაწარმოები გაიყიდა, უფლების გადაცემის ხელშეკრულების რეგისტრაცია რეესტრში.
ტიპური სცენარია სცენარის ან წიგნის მოპარვა. ავტორმა გაუგზავნა სცენარი სტუდიას, რომელმაც უარი უთხრა, მაგრამ მოგვიანებით გადაიღო ფილმი იდენტური სიუჟეტით. თუ ავტორს სცენარი დეპონირებული ჰქონდა საქპატენტში გაგზავნამდე, მას აქვს თარიღის უტყუარი დასტური, რაც სასამართლოში გამარჯვების გარანტიაა.
მეორე სცენარია კომპიუტერული პროგრამა. დეველოპერმა შექმნა აპლიკაცია. ინვესტორის მოთხოვნაა, რომ IP უფლებები იყოს დაცული. პროგრამის კოდის დეპონირება ზრდის სტარტაპის ღირებულებას და სანდოობას ინვესტორის თვალში.
რეგისტრაცია ეყრდნობა „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონს. საქართველო არის ბერნის კონვენციის წევრი, რაც ნიშნავს, რომ საქართველოში დაცული ნაწარმოები ავტომატურად დაცულია თითქმის მთელ მსოფლიოში. დეპონირება საქპატენტში არის ნებაყოფლობითი, მაგრამ რეკომენდებული პროცედურა.
კლიენტი გვაწვდის ნაწარმოების ასლს (ტექსტი, აუდიო, ფოტო). იურისტი ამზადებს განაცხადს და წარადგენს საქპატენტში. პროცესი გრძელდება დაახლოებით 1 თვე. წარმატებული რეგისტრაციის შემდეგ, კლიენტი იღებს ოფიციალურ მოწმობას. ეს მოწმობა არის ძლიერი იარაღი ნებისმიერი დამრღვევის წინააღმდეგ.
დაარეგისტრირეთ დღეს, რათა დაიცვათ ხვალ. Legal.ge გთავაზობთ სწრაფ და საიმედო სერვისს.
რეგისტრაცია მოითხოვს ბიუროკრატიული პროცედურების ცოდნას. ჩვენი იურისტები ყოველდღიურად მუშაობენ საქპატენტთან და იციან, როგორ აირიდონ თავიდან განაცხადის ხარვეზები.