სადაზღვევო პრეტენზიები (Insurance Claims) ეხება პროცესს, როდესაც დაზღვეული პირი ან კომპანია ითხოვს ზარალის ანაზღაურებას სადაზღვევო კომპანიისგან. ეს არის ყველაზე კრიტიკული მომენტი სადაზღვევო ურთიერთობაში, სადაც ხშირად იჩენს თავს ინტერესთა კონფლიქტი. სადაზღვევო კომპანიები ხშირად ცდილობენ შეამცირონ გასაცემი თანხა ან სრულად უარი თქვან ანაზღაურებაზე, ეყრდნობიან რა ხელშეკრულების რთულ პირობებს ან მტკიცებულებების ნაკლებობას. ეს სერვისი მოიცავს ყველა სახის სადაზღვევო შემთხვევას: ჯანმრთელობის, ავტო, ქონების, სიცოცხლისა და ბიზნეს პასუხისმგებლობის დაზღვევას. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა ამ ეტაპზე გადამწყვეტია, რათა ზარალი შეფასდეს სამართლიანად და ანაზღაურება მოხდეს დროულად.
code Code download content_copy expand_lessLegal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას სადაზღვევო ზარალის დარეგულირების პროცესში:
- შემთხვევის დოკუმენტირება: მტკიცებულებების სწორი შეგროვება (სამედიცინო ცნობები, პოლიციის ოქმები, ექსპერტიზის დასკვნები) სადაზღვევო კომპანიისთვის წარსადგენად.
- ზარალის შეფასება: დამოუკიდებელი ექსპერტების ჩართვა ზარალის რეალური ოდენობის დასადგენად, თუ სადაზღვევო კომპანიის შეფასება არაადეკვატურია.
- მოლაპარაკებები: კომუნიკაციის წარმართვა სადაზღვევო კომპანიის ზარალის რეგულირების დეპარტამენტთან მაქსიმალური ანაზღაურების მისაღებად.
- იურიდიული დასაბუთება: პოლისის პირობების სამართლებრივი ინტერპრეტაცია, რომელიც ამტკიცებს, რომ კონკრეტული შემთხვევა ექვემდებარება ანაზღაურებას.
- საჩივრების მართვა: ოფიციალური პრეტენზიების წარდგენა კომპანიის მენეჯმენტთან ან ზედამხედველ ორგანოში.
პრაქტიკული მაგალითები მრავალფეროვანია: ავტოსაგზაო შემთხვევის დროს სადაზღვევო შეიძლება დაობდეს მძღოლის ბრალეულობაზე; ჯანმრთელობის დაზღვევისას — მკურნალობის მეთოდის საჭიროებაზე; ქონების დაზღვევისას — ხანძრის გამომწვევ მიზეზზე. ხშირია შემთხვევა, როდესაც სადაზღვევო ითხოვს დოკუმენტებს, რომელთა მოპოვებაც პრაქტიკულად შეუძლებელია, დროის გასაყვანად. იურისტი იცავს კლიენტს ასეთი არაკეთილსინდისიერი ტაქტიკისგან და უზრუნველყოფს პროცესის გამჭვირვალობას.
საქართველოში ზარალის რეგულირების პროცესი ეფუძნება კანონს „დაზღვევის შესახებ“ და კონკრეტულ სადაზღვევო ხელშეკრულებას. კანონი ავალდებულებს მზღვეველს, აანაზღაუროს ზარალი გონივრულ ვადაში. თუ ეს ვადა ირღვევა, დაზღვეულს შეუძლია მოითხოვოს პირგასამტეხლო. მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, რომ ხანდაზმულობის ვადები სადაზღვევო მოთხოვნებზე შეზღუდულია, ამიტომ დროული რეაგირება აუცილებელია.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება სადაზღვევო შემთხვევის დადგომისთანავე. იურისტი გირჩევთ, რა თქვათ და რა არ თქვათ სადაზღვევო აგენტთან საუბრისას, რადგან ნებისმიერი სიტყვა შეიძლება გამოყენებულ იქნეს თქვენს წინააღმდეგ. ის დაგეხმარებათ შეავსოთ საპრეტენზიო განაცხადი სწორად და თავიდან აიცილოთ ფორმალური შეცდომები.
Legal.ge არის თქვენი პარტნიორი სამართლიანობის აღდგენაში. ჩვენი ექსპერტები იცნობენ სადაზღვევო კომპანიების შიდა სამზარეულოს და დაგეხმარებიან მიიღოთ ის კომპენსაცია, რომელიც გეკუთვნით. ნუ დატოვებთ ფულს მაგიდაზე — დაიცავით თქვენი ინტერესები პროფესიონალების დახმარებით.