ტელემედიცინის შესაბამისობა (Compliance) წარმოადგენს კრიტიკულ კომპონენტს ნებისმიერი სამედიცინო დაწესებულებისთვის ან სტარტაპისთვის, რომელიც ციფრულ ჯანდაცვის სერვისებს ახორციელებს. ტექნოლოგიების სწრაფი განვითარების პარალელურად, მკაცრდება მარეგულირებელი გარემოც, რაც მიზნად ისახავს პაციენტთა უსაფრთხოებისა და მონაცემთა დაცვას. საქართველოში ტელემედიცინის პლატფორმებმა უნდა დააკმაყოფილონ არა მხოლოდ სამედიცინო საქმიანობის სტანდარტები, არამედ კიბერუსაფრთხოებისა და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის მკაცრი მოთხოვნები. შეუსაბამობა ხშირად იწვევს არა მხოლოდ მძიმე ფინანსურ ჯარიმებს, არამედ რეპუტაციულ ზიანსა და ლიცენზიის შეჩერებას. ეს მომსახურება უზრუნველყოფს თქვენი ციფრული სამედიცინო საქმიანობის სრულ ჰარმონიზაციას კანონმდებლობასთან.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ აუდიტსა და საკონსულტაციო მომსახურებას ტელემედიცინის შესაბამისობის კუთხით:
- მარეგულირებელი აუდიტი: არსებული ბიზნეს-პროცესების შემოწმება „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ კანონსა და შესაბამის ტექნიკურ რეგლამენტებთან მიმართებით.
- მონაცემთა დაცვის სისტემების დანერგვა: პაციენტის ჯანმრთელობის მონაცემების (განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემები) დამუშავების პოლიტიკის შემუშავება.
- შიდა პროტოკოლების მომზადება: დისტანციური კონსულტაციის ჩატარების სტანდარტული ოპერაციული პროცედურების (SOP) შექმნა ექიმებისთვის.
- ტექნიკური შესაბამისობა: გამოყენებული პროგრამული უზრუნველყოფისა და საკომუნიკაციო არხების უსაფრთხოების სამართლებრივი შეფასება.
- პერსონალის გადამზადება: ტრენინგები სამედიცინო პერსონალისთვის ტელემედიცინის სამართლებრივი და ეთიკური ასპექტების შესახებ.
პრაქტიკაში შესაბამისობის პრობლემები ხშირად ვლინდება ისეთ დეტალებში, როგორიცაა პაციენტის ინფორმირებული თანხმობის არასწორი ფორმით მიღება ან ვიდეო ჩანაწერების შენახვა დაუცველ სერვერზე. მაგალითად, კლინიკამ შესაძლოა გამოიყენოს სტანდარტული ვიდეო-ზარის აპლიკაცია (მაგ. Zoom ან Skype) დამატებითი დაცვის გარეშე, რაც არღვევს მონაცემთა კონფიდენციალურობის სტანდარტებს. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც ტელემედიცინის პლატფორმა არასწორად ახდენს პაციენტის იდენტიფიკაციას, რაც იწვევს სამედიცინო შეცდომებს. კვალიფიციური იურისტის ჩართულობა გეხმარებათ მსგავსი სისტემური ხარვეზების აღმოფხვრაში პროდუქტის ჩაშვებამდე.
საქართველოში ტელემედიცინის შესაბამისობას არეგულირებს რამდენიმე ძირითადი აქტი. „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი აწესებს უმაღლეს სტანდარტს ჯანმრთელობის მონაცემების დამუშავებისთვის. „საექიმო საქმიანობის შესახებ“ კანონი განსაზღვრავს ექიმის ვალდებულებებს, მათ შორის დისტანციური მომსახურებისას. მნიშვნელოვანია ასევე საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ბრძანებები, რომლებიც ეხება სამედიცინო დოკუმენტაციის წარმოების წესებს. ელექტრონული ხელმოწერისა და დოკუმენტების ნაწილში მოქმედებს კანონი „ელექტრონული დოკუმენტისა და ელექტრონული სანდო მომსახურების შესახებ“.
სპეციალისტთან მუშაობა იწყება ე.წ. „Gap Analysis“-ით — არსებული მდგომარეობისა და სასურველი სტანდარტის შედარებით. იურისტი შეისწავლის თქვენს IT ინფრასტრუქტურას სამართლებრივი კუთხით, ამოწმებს კონტრაქტებს პროგრამული უზრუნველყოფის მომწოდებლებთან და ამზადებს რეკომენდაციებს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა პაციენტის უფლებების დაცვის მექანიზმებს, რათა ციფრულმა მომსახურებამ არ შელახოს მათი ინტერესები.
Legal.ge არის იდეალური სივრცე ციფრული ჯანდაცვის იურისტების მოსაძიებლად. ტელემედიცინა მოითხოვს სპეციფიკურ ცოდნას, რომელიც აერთიანებს მედიცინას, ტექნოლოგიებსა და სამართალს. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით თქვენ დაუკავშირდებით ექსპერტებს, რომლებიც დაგეხმარებიან შექმნათ უსაფრთხო, კანონიერი და სანდო ტელემედიცინის სერვისი, რაც თქვენი ბიზნესის წარმატების გარანტია.