აქვს თუ არა ფილიალს დამოუკიდებელი პასუხისმგებლობა?
არა, ფილიალის ვალდებულებებზე სრული ქონებრივი პასუხისმგებლობა ეკისრება სათაო კომპანიას. ფილიალი არ არის დამოუკიდებელი იურიდიული პირი.
რა დოკუმენტებია საჭირო უცხოური კომპანიის ფილიალის გასახსნელად?
საჭიროა სათაო კომპანიის წესდება, ამონაწერი რეესტრიდან და გადაწყვეტილება ფილიალის გახსნაზე. ყველა დოკუმენტი უნდა იყოს აპოსტილით დამოწმებული ან ლეგალიზებული და ნათარგმნი ქართულად.
იბეგრება თუ არა ფილიალი განსხვავებულად?
ფილიალი, როგორც წესი, განიხილება მუდმივ დაწესებულებად და იბეგრება ისე, როგორც ადგილობრივი საწარმო (მოგების გადასახადი 15% განაწილებისას), თუმცა მოქმედებს ორმაგი დაბეგვრის ხელშეკრულებები.
შეუძლია თუ არა ფილიალს თანამშრომლების აყვანა?
დიახ, ფილიალს შეუძლია გააფორმოს შრომითი ხელშეკრულებები და აიყვანოს ადგილობრივი ან უცხოელი თანამშრომლები.
შესავალი: რა არის ფილიალის რეგისტრაცია?
ფილიალი წარმოადგენს ბიზნეს სუბიექტის (ადგილობრივი ან უცხოური კომპანიის) სტრუქტურულ ქვედანაყოფს, რომელიც არ არის დამოუკიდებელი იურიდიული პირი, თუმცა უფლებამოსილია განახორციელოს სამეწარმეო საქმიანობა. ფილიალის რეგისტრაცია განსაკუთრებით პოპულარულია საერთაშორისო კომპანიებისთვის, რომლებსაც სურთ საქართველოში ოპერირება ისე, რომ არ დააფუძნონ ცალკე შვილობილი კომპანია (შპს). ფილიალის გახსნა საშუალებას აძლევს მთავარ კომპანიას, პირდაპირ მართოს ბიზნეს პროცესები, ისარგებლოს საქართველოს საგადასახადო შეღავათებით და გააფართოოს ბაზარი. თუმცა, ვინაიდან ფილიალი არ არის დამოუკიდებელი სუბიექტი, მისი ვალდებულებებისთვის პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება დამფუძნებელ (სათაო) კომპანიას. ეს ფორმა იდეალურია მათთვის, ვისაც სურს გამარტივებული კორპორაციული სტრუქტურა და პირდაპირი კონტროლი.
ფილიალის რეგისტრაციის სერვისი კომპლექსურია და მოიცავს ყველა საჭირო იურიდიულ პროცედურას:
• დოკუმენტაციის მომზადება და ლეგალიზაცია: უცხოური კომპანიის შემთხვევაში, სადამფუძნებლო დოკუმენტების (წესდება, ამონაწერი რეესტრიდან, გადაწყვეტილება ფილიალის გახსნის შესახებ) მოპოვება, თარგმნა და ნოტარიულად დამოწმება/აპოსტილით დადასტურება.
• სარეგისტრაციო განაცხადის წარდგენა: დოკუმენტების მომზადება და წარდგენა საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნების შესაბამისად.
• იურიდიული მისამართის უზრუნველყოფა: ფილიალისთვის სავალდებულო იურიდიული მისამართის რეგისტრაცია საქართველოში.
• საგადასახადო რეგისტრაცია: ფილიალის აღრიცხვა შემოსავლების სამსახურში და გადამხდელის სტატუსის მინიჭება.
• საბანკო ანგარიშის გახსნა: დახმარება კორპორაციული საბანკო ანგარიშის გახსნაში ფილიალის ოპერირებისთვის.
• ხელმძღვანელის დანიშვნა: ფილიალის დირექტორის/წარმომადგენლის დანიშვნის პროცედურების გაფორმება.
ფილიალის რეგისტრაცია ყველაზე ხშირად გვხვდება შემდეგ სცენარებში:
• საერთაშორისო ექსპანსია: უცხოური IT კომპანია ხსნის ფილიალს საქართველოში, რათა ისარგებლოს „საერთაშორისო კომპანიის“ სტატუსით და 5%-იანი საშემოსავლო გადასახადით.
• სამშენებლო პროექტები: უცხოური სამშენებლო კომპანია იგებს ტენდერს საქართველოში და დროებითი პროექტის განსახორციელებლად ხსნის ფილიალს ტექნიკისა და პერსონალის მობილიზებისთვის.
• ბანკები და საფინანსო ინსტიტუტები: მსხვილი ბანკი აფართოებს ქსელს და ხსნის ფილიალებს სხვადასხვა რეგიონში (თუმცა ეს უფრო ადგილობრივ ფილიალებს ეხება).
• არაკომერციული ორგანიზაციები: საერთაშორისო ფონდი ან NGO ხსნის ფილიალს საქართველოში საქველმოქმედო საქმიანობის განსახორციელებლად.
ფილიალის სამართლებრივი სტატუსი რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით. კანონი განმარტავს, რომ ფილიალი არ არის იურიდიული პირი, მაგრამ რეგისტრირდება მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრში. მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის ნორმები, რომლებიც განსაზღვრავს წარმომადგენლობით უფლებამოსილებებს. საგადასახადო კუთხით, საქართველოს საგადასახადო კოდექსი ფილიალს განიხილავს როგორც მუდმივ დაწესებულებას (Permanent Establishment), რაც ნიშნავს, რომ საქართველოში მიღებული შემოსავალი იბეგრება ადგილობრივი წესებით, თუმცა მოქმედებს ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებები.
რეგისტრაციის პროცესი Legal.ge-ს სპეციალისტებთან ერთად მარტივი და გამჭვირვალეა:
1. კონსულტაცია: საჭიროებების ანალიზი და დოკუმენტების სიის განსაზღვრა (განსაკუთრებით უცხოური კომპანიებისთვის).
2. დოკუმენტების მომზადება: სათაო ოფისიდან საჭირო დოკუმენტების გამოთხოვა, თარგმნა და ლეგალიზაცია.
3. რეგისტრაცია: განაცხადის შეტანა საჯარო რეესტრში. რეგისტრაცია ჩვეულებრივ სრულდება 1-2 სამუშაო დღეში.
4. საგადასახადო და საბანკო პროცედურები: გადასახადის გადამხდელად რეგისტრაცია და ანგარიშის გახსნა.
5. საბოლოო გადაცემა: ამონაწერისა და წვდომის კოდების გადაცემა კლიენტისთვის.
ფილიალის რეგისტრაცია, განსაკუთრებით უცხოური კომპანიებისთვის, მოითხოვს საერთაშორისო კერძო სამართლისა და ადგილობრივი პროცედურების კარგ ცოდნას. მცირე შეცდომამ თარგმანში ან აპოსტილში შეიძლება გამოიწვიოს რეგისტრაციის შეჩერება. Legal.ge-ზე თქვენ უკავშირდებით კორპორაციულ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ უცხოური ბიზნესების საქართველოში შემოყვანის მრავალწლიანი გამოცდილება. ჩვენ უზრუნველვყოფთ პროცესის სისწრაფესა და სამართლებრივ გამართულობას.