კორპორატიული რესტრუქტურიზაცია
რამდენ ხანს გრძელდება რეორგანიზაცია?
ახალი კანონით, პროცესი მინიმუმ 4 თვე გრძელდება, რადგან სავალდებულოა კრედიტორების ინფორმირების ვადების დაცვა. რეალურად, რთული სტრუქტურებისთვის ეს შეიძლება 6 თვემდე გაგრძელდეს.
იბეგრება თუ არა აქტივების გადაცემა რეორგანიზაციის დროს?
როგორც წესი, რეორგანიზაციის ფარგლებში აქტივების გადაცემა არ ითვლება მიწოდებად და არ იბეგრება დღგ-ით ან მოგების გადასახადით, თუ დაცულია უწყვეტობის პრინციპი.
შესაძლებელია თუ არა რეორგანიზაციის შეჩერება?
დიახ, პარტნიორებს შეუძლიათ მიიღონ გადაწყვეტილება პროცესის შეწყვეტის შესახებ საბოლოო რეგისტრაციამდე.
რა უფლებები აქვთ კრედიტორებს?
კრედიტორებს შეუძლიათ მოითხოვონ ვალდებულებების შესრულება ან უზრუნველყოფა რეორგანიზაციის დასრულებამდე. თუ მათი მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდა, მათ შეუძლიათ სასამართლოში გააჩერონ პროცესი.
კორპორატიული რესტრუქტურიზაცია: ბიზნესის ტრანსფორმაცია და ოპტიმიზაცია
კორპორატიული რესტრუქტურიზაცია (რეორგანიზაცია) არის კომპლექსური სამართლებრივი პროცესი, რომლის დროსაც იცვლება კომპანიის ორგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმა ან სტრუქტურა. ეს შეიძლება მოიცავდეს შერწყმას, გაყოფას, გარდაქმნას ან შვილობილი კომპანიების გამოყოფას. საქართველოში ახალი „მეწარმეთა შესახებ“ კანონის მიღების შემდეგ, რეორგანიზაციის პროცედურები მნიშვნელოვნად გართულდა და გაიწერა მკაცრი ვადები კრედიტორთა უფლებების დასაცავად. რესტრუქტურიზაცია ხშირად აუცილებელია ბიზნესის ეფექტურობის გაზრდისთვის, საგადასახადო ოპტიმიზაციისთვის, გაყიდვისთვის მოსამზადებლად ან გაკოტრების თავიდან ასაცილებლად. ეს პროცესი მოითხოვს ზუსტ სამართლებრივ დაგეგმარებას, რათა თავიდან იქნას აცილებული ოპერაციული შეფერხებები, საგადასახადო ჯარიმები და დავები კრედიტორებთან.
კორპორატიული რესტრუქტურიზაციის მომსახურება მოიცავს სრულ ციკლს დაგეგმვიდან საბოლოო რეგისტრაციამდე:
• რეორგანიზაციის გეგმის (პროექტის) მომზადება: დეტალური დოკუმენტის შედგენა, სადაც გაწერილია აქტივებისა და ვალდებულებების განაწილება, წილების კონვერტაციის კოეფიციენტები და ახალი სტრუქტურა.
• შერწყმა (Merger/Acquisition): ორი ან მეტი კომპანიის გაერთიანება ერთ სუბიექტად ან ერთი კომპანიის მიერ მეორის მიერთება.
• გაყოფა (Division/Spin-off): ერთი კომპანიის დაშლა რამდენიმე დამოუკიდებელ სუბიექტად ან აქტივების ნაწილის გამოყოფა ცალკე შპს-დ.
• გარდაქმნა (Conversion): სამართლებრივი ფორმის შეცვლა, მაგალითად, შპს-ს გადაკეთება სააქციო საზოგადოებად (სს) ან პირიქით.
• კრედიტორთა ინფორმირება: კანონით გათვალისწინებული სავალდებულო შეტყობინებების გამოქვეყნება და კრედიტორთა პრეტენზიების მართვა.
• საბოლოო რეგისტრაცია: რეორგანიზაციის დასრულების რეგისტრაცია საჯარო რეესტრში და აქტივების გადაფორმება.
რესტრუქტურიზაცია აქტუალურია შემდეგ სიტუაციებში:
• ჰოლდინგის შექმნა: რამდენიმე დამოუკიდებელი კომპანიის გაერთიანება ერთი ქოლგის ქვეშ მართვის გასამარტივებლად.
• რისკების გამიჯვნა: კომპანიის სარისკო მიმართულების (მაგ. მშენებლობა) გამოყოფა ცალკე იურიდიულ პირად, რათა საფრთხე არ შეექმნას ძირითად აქტივებს.
• IPO-სთვის მომზადება: შპს-ს გარდაქმნა სააქციო საზოგადოებად (სს), რათა შესაძლებელი გახდეს აქციების საჯაროდ განთავსება.
• ბიზნესის გაყიდვა: კომპანიის „გასუფთავება“ (Carve-out) არაპროფილური აქტივებისგან გაყიდვამდე, რათა გაიზარდოს მისი ღირებულება.
რეორგანიზაციის პროცესს დეტალურად არეგულირებს საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“. ახალი კანონით, რეორგანიზაცია მრავალეტაპიანი პროცესია, რომელიც მოიცავს პარტნიორთა გადაწყვეტილებას, პროექტის საჯაროდ გამოქვეყნებას და კრედიტორებისთვის 3-თვიანი ვადის მიცემას მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად. საგადასახადო ასპექტებს (მაგ. დღგ-ს ჩათვლა, აქტივების გადაცემა) არეგულირებს საქართველოს საგადასახადო კოდექსი. კონკურენციის შემზღუდველი შერწყმის შემთხვევაში, საჭიროა კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თანხმობა.
პროცესი იწყება პარტნიორთა კრებით და რეორგანიზაციის სტრატეგიის დამტკიცებით. შემდეგ იურისტები და აუდიტორები ამზადებენ გამყოფი ან გამაერთიანებელი ბალანსის პროექტს. ინფორმაცია ქვეყნდება საჯარო რეესტრის პორტალზე. კანონით დადგენილი ვადის (მინიმუმ 4 თვე პროცესის დაწყებიდან) გასვლის შემდეგ, თუ კრედიტორებს პრეტენზია არ აქვთ, ხდება საბოლოო რეგისტრაცია. მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში იურისტები მართავენ ურთიერთობას საჯარო რეესტრთან და კრედიტორებთან.
კორპორატიული რესტრუქტურიზაცია არ არის უბრალო ფორმალობა; ეს არის „ქირურგიული ჩარევა“ ბიზნესის ორგანიზმში. არასწორად ჩატარებულმა რეორგანიზაციამ შეიძლება გამოიწვიოს პროცესის გაჭიანურება წლობით, დავები და ფინანსური ზარალი. Legal.ge-ს გუნდს აქვს წარმატებული გამოცდილება რთული რეორგანიზაციების მართვაში. ჩვენ უზრუნველვყოფთ, რომ ტრანსფორმაცია მოხდეს შეუფერხებლად, კანონის სრული დაცვით და თქვენი ბიზნეს მიზნების შესაბამისად.