პროდუქტის ბაზრიდან გამოთხოვა (Product Recall) არის ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე კრიზისული სიტუაცია ნებისმიერი მწარმოებლისთვის ან იმპორტიორისთვის. როდესაც პროდუქტი საფრთხეს უქმნის მომხმარებლის ჯანმრთელობას ან უსაფრთხოებას, კომპანია ვალდებულია ამოიღოს იგი ბაზრიდან. ეს პროცესი ხშირად იწვევს არა მხოლოდ ლოჯისტიკურ და ფინანსურ პრობლემებს, არამედ სამართლებრივი დავების ტალღას დაზარალებული მომხმარებლების, მარეგულირებლებისა და პარტნიორების მხრიდან. პროდუქტის გამოთხოვის სამართლებრივი უზრუნველყოფა გულისხმობს პროცესის ისე მართვას, რომ მინიმუმამდე იქნას დაყვანილი კომპანიის პასუხისმგებლობა და რეპუტაციული ზიანი. ეს მოიცავს კომუნიკაციას სახელმწიფო უწყებებთან (მაგ. ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტო), დაზარალებულებთან მორიგებას და სასამართლოში კომპანიის ინტერესების დაცვას.
რას მოიცავს პროდუქტის გამოთხოვის სამართლებრივი სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფარავს კრიზისის მართვის სრულ იურიდიულ ციკლს:
- რისკების შეფასება და შეტყობინება: კანონით სავალდებულო შეტყობინების მომზადება და გაგზავნა ბაზარზე ზედამხედველობის ორგანოსთვის ნაკლის აღმოჩენისთანავე.
- გამოთხოვის გეგმის შემუშავება: პროდუქციის ამოღების სტრატეგიის სამართლებრივი გამართვა (როგორ დაბრუნდეს პროდუქტი, რა კომპენსაცია მიიღოს მომხმარებელმა).
- სასამართლო დაცვა: მომხმარებელთა ჯგუფური ან ინდივიდუალური სარჩელებისგან (Product Liability Claims) დაცვა სასამართლოში.
- რეგრესული სარჩელები: პასუხისმგებლობის გადაკისრება მიმწოდებელზე ან მწარმოებელზე (თუ თქვენ იმპორტიორი ხართ), რომელმაც მოგაწოდათ დეფექტური პროდუქტი.
- კრიზისული კომუნიკაცია: PR გუნდთან ერთად საჯარო განცხადებების ტექსტების სამართლებრივი რევიზია, რათა არ მოხდეს ბრალის არასაჭირო აღიარება.
პროდუქტის გამოთხოვა ხდება შემდეგი მიზეზებით: ავტოინდუსტრია: ავტომობილის სამუხრუჭე სისტემის ან უსაფრთხოების ბალიშების ქარხნული წუნი. სურსათი: საკვებ პროდუქტში მავნე ბაქტერიების (მაგ. სალმონელა) ან აკრძალული ნივთიერებების აღმოჩენა. ელექტრონიკა: მოწყობილობების აკუმულატორების გადახურება და აალების საფრთხე. საბავშვო პროდუქცია: სათამაშოები, რომლებიც შეიცავს ტოქსიკურ საღებავს ან წვრილ დეტალებს.
პროცესს არეგულირებს „პროდუქციის უსაფრთხოებისა და თავისუფალი მიმოქცევის კოდექსი“, რომელიც ავალდებულებს მწარმოებელს/დისტრიბუტორს დაუყოვნებლივ ამოიღოს საფრთხის შემცველი პროდუქტი და გააფრთხილოს მომხმარებელი. ასევე მოქმედებს „სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის კოდექსი“ და „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი. პასუხისმგებლობა დგება სამოქალაქო კოდექსის დელიქტური ნაწილის მიხედვით. მარეგულირებელი ორგანოები არიან ბაზარზე ზედამხედველობის სააგენტო და სურსათის ეროვნული სააგენტო.
კრიზისი იწყება ინფორმაციის მიღებით (ლაბორატორიიდან ან მომხმარებლისგან). იურისტი აფასებს რისკს: არის თუ არა პროდუქტი „საშიში“ კანონის გაგებით. შემდეგ ხდება მარეგულირებლის ინფორმირება (Notification). მუშავდება საჯარო განცხადება. იწყება პროდუქციის ფიზიკური ამოღება ქსელიდან. პარალელურად, მიმდინარეობს მოლაპარაკება დაზარალებულებთან ზიანის ანაზღაურებაზე, რათა თავიდან ავიცილოთ სასამართლო დავა.
პროდუქტის გამოთხოვა სტრესული და ძვირადღირებული პროცესია. Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ კრიზისული სიტუაციების მართვის გამოცდილება. ჩვენ დაგეხმარებით შეასრულოთ კანონის მოთხოვნები, მართოთ ურთიერთობა მარეგულირებელთან და დაიცვათ კომპანია გაკოტრებისგან. მართეთ რისკები პროფესიონალურად Legal.ge-სთან ერთად.