შემიძლია თუ არა ცვლილებების რეგისტრაცია დისტანციურად?
დიახ, მინდობილობის საფუძველზე იურისტს შეუძლია თქვენს მაგივრად განახორციელოს ყველა მოქმედება საჯარო რეესტრში, საქართველოში ჩამოსვლის გარეშე.
რამდენი დრო სჭირდება რეგისტრაციას?
სტანდარტული ვადა არის 1 სამუშაო დღე. დაჩქარებული მომსახურებით შესაძლებელია რეგისტრაცია იმავე დღეს.
რა ღირს რეგისტრაციის მოსაკრებელი?
ცვლილებების რეგისტრაციის სტანდარტული მოსაკრებელი არის 100 ლარი, ხოლო დაჩქარებული (იმავე დღეს) — 200 ლარი.
აუცილებელია თუ არა თარჯიმანი უცხოელი დირექტორის შემთხვევაში?
თუ დირექტორი არ ფლობს ქართულ ენას და ხელს აწერს რეესტრში, ლიცენზირებული თარჯიმნის დასწრება სავალდებულოა.
საჯარო რეესტრში ცვლილებების რეგისტრაცია (Registry Filings) არის პროცედურა, რომელსაც ყველა მოქმედი კომპანია აწყდება. საქართველოში ბიზნესის სარეგისტრაციო მონაცემების სიზუსტე და გამჭვირვალობა უზრუნველყოფილია საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიერ. ნებისმიერი მნიშვნელოვანი ცვლილება კომპანიის სტრუქტურაში — იქნება ეს დირექტორის შეცვლა, იურიდიული მისამართის გადატანა, წესდების განახლება თუ კაპიტალის გაზრდა — მოითხოვს ოფიციალურ რეგისტრაციას. არასწორად ან დაგვიანებით წარდგენილმა განცხადებამ შეიძლება გამოიწვიოს რეგისტრაციის შეჩერება, უარი ან თუნდაც ჯარიმები. გარდა ამისა, საჯარო რეესტრის მონაცემები არის პირველი წყარო, რომელსაც ბანკები, პარტნიორები და კონტრაქტორები ამოწმებენ. თუ რეესტრში ძველი ან არასწორი მონაცემებია, ამან შეიძლება შეაფერხოს ბიზნეს ოპერაციები. Legal.ge-ს სპეციალისტები უზრუნველყოფენ ამ პროცესის სწრაფ და უხარვეზო წარმართვას, დოკუმენტების მომზადებიდან ამონაწერის მიღებამდე.
რას მოიცავს რეესტრში რეგისტრაციის მომსახურება?
ჩვენი პლატფორმის იურისტები გთავაზობთ სრულ მხარდაჭერას ნებისმიერი ტიპის სარეგისტრაციო ცვლილების განხორციელებაში:
• ხელმძღვანელობის ცვლილება: დირექტორის დანიშვნა, გათავისუფლება ან წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების შეცვლა (მაგ. ერთპიროვნულიდან ერთობლივზე).
• იურიდიული მისამართის შეცვლა: კომპანიის ადგილსამყოფელის ცვლილების რეგისტრაცია, რაც მოითხოვს ფართის მესაკუთრის თანხმობას ან იჯარის ხელშეკრულებას.
• წესდების ცვლილება: ახალი რედაქციის წესდების რეგისტრაცია, რაც ხშირად საჭიროა „მეწარმეთა შესახებ“ კანონის ახალ მოთხოვნებთან შესაბამისობისთვის.
• კაპიტალის ცვლილება: საწესდებო კაპიტალის გაზრდა ან შემცირება, ახალი წილების გამოშვება.
• პარტნიორთა ცვლილება: წილის ნასყიდობის, ჩუქების ან მემკვიდრეობით გადაცემის რეგისტრაცია (შენიშვნა: წილის გასხვისება მოითხოვს ნოტარიულ ან რეესტრში ხელმოწერას).
• რეორგანიზაცია და ლიკვიდაცია: შერწყმის, გაყოფის ან კომპანიის დახურვის რთული პროცედურების რეგისტრაცია.
რეგისტრაციის სერვისი აუცილებელია შემდეგ შემთხვევებში:
• დირექტორის გადადგომა: თუ დირექტორი ტოვებს კომპანიას, აუცილებელია ცვლილების სასწრაფო რეგისტრაცია, რათა მას მოეხსნას პასუხისმგებლობა და კომპანია არ დარჩეს ხელმძღვანელის გარეშე.
• ოფისის შეცვლა: ახალ ოფისში გადასვლისას, მისამართის რეესტრში ასახვა სავალდებულოა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, საგადასახადო შეტყობინებები ძველ მისამართზე მივა, რამაც შეიძლება პრობლემები შეგიქმნათ.
• ახალი კანონმდებლობის შესაბამისობა: „მეწარმეთა შესახებ“ ახალი კანონის ამოქმედების შემდეგ, ყველა კომპანიას დაევალა წესდების ჰარმონიზაცია. ამ პროცესის იგნორირება სამართლებრივ რისკებს შეიცავს.
• ინვესტიციის მიღება: ახალი პარტნიორის შემოსვლა და კაპიტალის გაზრდა მოითხოვს ზუსტ და დროულ ასახვას რეესტრში, რათა ინვესტორმა მიიღოს კანონიერი უფლებები.
რეგისტრაციის პროცესი რეგულირდება „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონით და „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით. „საჯარო რეესტრის შესახებ“ კანონი ადგენს ტექნიკურ პროცედურებს, ვადებსა და საჭირო დოკუმენტაციის ნუსხას. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ რეგისტრაციისთვის წარსადგენი დოკუმენტები (მაგ. კრების ოქმი) უნდა აკმაყოფილებდეს კანონის ფორმალურ მოთხოვნებს. გარკვეულ შემთხვევებში (მაგ. უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული ოპერაციები ან წილის გასხვისება) აუცილებელია დოკუმენტების ნოტარიული დამოწმება ან ხელმოწერა უშუალოდ მარეგისტრირებელ ორგანოში. უცხოური დოკუმენტების შემთხვევაში საჭიროა აპოსტილით დამოწმება ან ლეგალიზაცია.
Legal.ge-ს სპეციალისტები ამარტივებენ რეგისტრაციის პროცესს:
1. დოკუმენტების მომზადება: იურისტი ადგენს საჭირო ოქმებს, წესდების ცვლილებებს და განცხადებებს.
2. ორგანიზება: ხელმოწერების ორგანიზება (მათ შორის დისტანციურად, მინდობილობით, თუ ეს შესაძლებელია).
3. წარდგენა: დოკუმენტების ატვირთვა ელექტრონულად ან ფიზიკური წარდგენა იუსტიციის სახლში/რეესტრში.
4. მონიტორინგი: სარეგისტრაციო წარმოების პროცესის კონტროლი და ხარვეზის (სუსპენზიის) შემთხვევაში მყისიერი რეაგირება.
5. ამონაწერის მიღება: განახლებული ამონაწერის მიწოდება კლიენტისთვის.
ბიუროკრატიულ პროცედურებთან გამკლავება დამღლელი და დროში გაწელილი შეიძლება იყოს, თუ არ იცით სპეციფიკური მოთხოვნები. Legal.ge-ს იურისტებს აქვთ ყოველდღიური შეხება საჯარო რეესტრთან და იციან, როგორ აირიდონ თავიდან ხარვეზები და უარი რეგისტრაციაზე. დაზოგეთ დრო და ენერგია — მიანდეთ ფორმალობები პროფესიონალებს.