რა მოხდება თუ დავაგვიანებ SARAS-ის რეპორტინგს?
დაგეკისრებათ ჯარიმა, რომლის ოდენობა დამოკიდებულია კომპანიის კატეგორიაზე (500-დან 10,000 ლარამდე) და სტატუსი "შეუსაბამო" აისახება საჯაროდ.
სავალდებულოა თუ არა საპენსიო დეკლარაცია?
დიახ, ყველა დამსაქმებელი ვალდებულია წარადგინოს დეკლარაცია და გადაიხადოს 2% დასაქმებულის ხელფასიდან.
როგორ შევცვალო იურიდიული მისამართი?
საჭიროა პარტნიორთა კრების ოქმი და განცხადება საჯარო რეესტრში. თუ მისამართი სხვა პირის საკუთრებაა, საჭიროა მისი თანხმობაც.
რა სიხშირით უნდა წარვადგინო დეკლარაციები?
უმეტესი გადასახადისთვის (დღგ, საშემოსავლო) - ყოველთვიურად (მომდევნო თვის 15 რიცხვამდე). მოგების და ქონების გადასახადისთვის - წლიურად.
რეგულატორული წარდგენები (Regulatory Filings) მოიცავს ბიზნესის სავალდებულო კომუნიკაციას სახელმწიფო უწყებებთან, რაც აუცილებელია კომპანიის კანონიერი ფუნქციონირებისთვის. საქართველოში ბიზნესის ადმინისტრირება გამარტივებულია, თუმცა არსებობს მკაცრი ვადები და ფორმები ანგარიშგების წარსადგენად. ეს ეხება არა მხოლოდ საგადასახადო დეკლარაციებს, არამედ ფინანსურ ანგარიშგებას (SARAS), საპენსიო სქემის ადმინისტრირებას, სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატი) კითხვარებს და სპეციფიკურ სექტორულ ანგარიშებს (მაგ. ეროვნული ბანკი ფინანსური ინსტიტუტებისთვის). ვადების დარღვევა ან არასწორი ინფორმაციის წარდგენა იწვევს ავტომატურ ჯარიმებს, საბანკო ანგარიშების ყადაღას და რეპუტაციის შელახვას. ჩვენი სერვისი უზრუნველყოფს, რომ თქვენი ბიზნესი მუდამ იყოს "მწვანე ზონაში" სახელმწიფოსთან ურთიერთობაში, ათავისუფლებს რა მენეჯმენტს ბიუროკრატიული ტვირთისგან.
რას მოიცავს რეგულატორული წარდგენების სერვისი?
ჩვენი სერვისი ფარავს ყველა ძირითად ადმინისტრაციულ ვალდებულებას:
• SARAS ანგარიშგება: ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახურისთვის წლიური ფინანსური და მმართველობის ანგარიშების მომზადება და წარდგენა (Reportal.ge).
• საგადასახადო დეკლარირება: ყოველთვიური (დღგ, საშემოსავლო) და წლიური (მოგება, ქონება) დეკლარაციების კონტროლი და წარდგენა შემოსავლების სამსახურში.
• საპენსიო სააგენტო: საპენსიო შენატანების ადმინისტრირება და დეკლარაციების წარდგენა.
• კორპორატიული ცვლილებები: საჯარო რეესტრში ცვლილებების (დირექტორი, მისამართი, წესდება) რეგისტრაცია.
• სექტორული რეპორტინგი: სპეციფიკური ანგარიშები ეროვნული ბანკისთვის (სესხის გამცემი სუბიექტები), კომუნიკაციების კომისიისთვის (მაუწყებლები) და ა.შ.
მომსახურება კრიტიკულია შემდეგ შემთხვევებში: წლიური დახურვა: კომპანიამ უნდა წარადგინოს მე-4 კატეგორიის საწარმოს ანგარიშგება 1 ოქტომბრამდე. დირექტორის ცვლილება: ძველი დირექტორი წავიდა, ახალი კი ვერ ახერხებს ბანკში ხელმოწერის უფლების მოპოვებას რეესტრის ამონაწერის გარეშე. დღგ-ს დაბრუნება: კომპანიას სურს ზედმეტად გადახდილი დღგ-ს უკან დაბრუნება, რასაც სჭირდება ზუსტი დეკლარირება და მოთხოვნის გაგზავნა. უცხოური კომპანიის ფილიალი: უცხოურ კომპანიას სჭირდება დახმარება ადგილობრივ ბიუროკრატიასთან.
ანგარიშგების ვალდებულებები გაწერილია „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ კანონში, საგადასახადო კოდექსში და „მეწარმეთა შესახებ“ კანონში. საპენსიო შენატანებს არეგულირებს „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ კანონი. მნიშვნელოვანია იცოდეთ, რომ ზოგიერთი ანგარიშგება (მაგ. SARAS) საჯაროა, რაც ნიშნავს, რომ თქვენი ფინანსური მდგომარეობა ხილვადია კონკურენებისთვის, ამიტომ ინფორმაციის სიზუსტე ორმაგად მნიშვნელოვანია.
ჩვენ ვქმნით „კომპლაენს კალენდარს“ თქვენი კომპანიისთვის. ყოველი ვადის დადგომამდე, იურისტი/ბუღალტერი აგროვებს საჭირო მონაცემებს, ამზადებს დრაფტს და ათანხმებს მენეჯმენტთან. შემდეგ ხდება ელექტრონული ატვირთვა შესაბამის პორტალზე (RS.ge, Reportal.ge). წარდგენის შემდეგ ვიღებთ დასტურს (Receipt) და ვაარქივებთ მას. ხარვეზის შემთხვევაში, ვახდენთ მყისიერ კორექტირებას ჯარიმის თავიდან ასაცილებლად.
ბიუროკრატიული შეცდომები ძვირი და სტრესულია. Legal.ge გთავაზობთ სიმშვიდეს — ჩვენ ვიღებთ პასუხისმგებლობას თქვენს რეგულატორულ ვალდებულებებზე. ჩვენი გუნდი აერთიანებს იურისტებსა და ფინანსისტებს, რაც უზრუნველყოფს დოკუმენტების სრულ სისწორეს. ფოკუსირდით ბიზნესზე, ქაღალდებს კი ჩვენ მივხედავთ.