რა განსხვავებაა რისკის შეფასებასა და აუდიტს შორის?
აუდიტი უფრო ფინანსურ ანგარიშგებაზეა ფოკუსირებული, ხოლო რისკის შეფასება (იურიდიული გაგებით) მოიცავს სამართლებრივ საფრთხეებს, კონტრაქტებს და შესაბამისობას.
რა ინფორმაციაზე ექნება წვდომა იურისტს?
სრულფასოვანი შეფასებისთვის საჭიროა წვდომა კომპანიის კონფიდენციალურ დოკუმენტაციაზე, რისთვისაც ფორმდება NDA.
რამდენად ხშირად უნდა შევაფასოთ რისკები?
მსხვილი ბიზნესისთვის რეკომენდებულია ყოველწლიურად, ხოლო მცირე ბიზნესისთვის — მნიშვნელოვანი ცვლილებების დროს (მაგ. გაფართოება).
რა ღირს რისკების შეფასება?
ფასი დამოკიდებულია ბიზნესის მასშტაბსა და შესამოწმებელი დოკუმენტაციის მოცულობაზე. Legal.ge-ზე შეგიძლიათ მიიღოთ კონკურენტული შეთავაზებები.
შესავალი: რა არის რისკის შეფასება?
რისკის შეფასება (Risk Assessment) არის ფუნდამენტური სამართლებრივი და ბიზნეს პროცესი, რომელიც გულისხმობს ორგანიზაციის საქმიანობაში არსებული პოტენციური საფრთხეების იდენტიფიცირებას, ანალიზსა და შეფასებას. განსხვავებით ვიწრო სპეციალიზებული (მაგ. მხოლოდ საგადასახადო ან ოპერაციული) შეფასებისგან, ეს სერვისი გვთავაზობს ჰოლისტიკურ, 360-გრადუსიან ხედვას კომპანიის იურიდიულ ჯანმრთელობაზე. საქართველოში მოქმედი ბიზნესებისთვის, რომლებიც ხშირად დგანან კომპლექსური გამოწვევების წინაშე, რისკების ზოგადი შეფასება არის პირველი ნაბიჯი სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღებისას. ეს სერვისი განსაკუთრებით აქტუალურია ინვესტიციების განხორციელებამდე, რეორგანიზაციის დროს ან ყოველწლიური „ჯანმრთელობის შემოწმების“ (Legal Health Check) ფარგლებში.
რისკის შეფასება მოიცავს კომპანიის სამართლებრივი ეკოსისტემის სრულ დიაგნოსტიკას:
• კორპორაციული სტრუქტურის ანალიზი: წესდების, პარტნიორთა შეთანხმებისა და მმართველობითი სტრუქტურის შემოწმება ხარვეზებზე.
• სახელშეკრულებო რისკების აუდიტი: ძირითადი კონტრაქტების (იჯარა, მიწოდება, მომსახურება) შესწავლა არახელსაყრელი პირობების გამოსავლენად.
• სასამართლო დავების ისტორია და პერსპექტივა: მიმდინარე და მოსალოდნელი დავების ანალიზი და ფინანსური ზეგავლენის პროგნოზირება.
• აქტივების სამართლებრივი სტატუსი: უძრავი და მოძრავი ქონების, ინტელექტუალური საკუთრების რეგისტრაციის სისწორის შემოწმება.
• შესაბამისობის (Compliance) საბაზისო შემოწმება: ზოგადი თანხვედრა საგადასახადო, შრომით და ადმინისტრაციულ კანონმდებლობასთან.
რისკის შეფასება აუცილებელია შემდეგი სცენარების დროს:
• ბიზნესის ყიდვა-გაყიდვა (M&A): ინვესტორს სურს იცოდეს, რა "ჩონჩხებია კარადაში" სანამ კომპანიის წილს შეიძენს (Due Diligence).
• ახალი პარტნიორის შემოსვლა: როდესაც კომპანიას ემატება ახალი აქციონერი და საჭიროა არსებული მდგომარეობის ფიქსაცია.
• დაფინანსების მოზიდვა: ბანკი ან საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტი ითხოვს სამართლებრივი რისკების ანგარიშს კრედიტის გაცემამდე.
• მენეჯმენტის ცვლილება: ახალი დირექტორის დანიშვნისას, რათა მან იცოდეს, რა მემკვიდრეობა დახვდა.
• სტრატეგიული დაგეგმვა: წლის დასაწყისში ბიუჯეტის დაგეგმვისას, რათა გათვალისწინებულ იქნეს პოტენციური სამართლებრივი ხარჯები.
რისკის შეფასების პროცესში იურისტები ეყრდნობიან კანონმდებლობის ფართო სპექტრს. „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონი განსაზღვრავს კორპორაციულ ვალდებულებებს. სამოქალაქო კოდექსი არეგულირებს სახელშეკრულებო და ქონებრივ ურთიერთობებს. საგადასახადო კოდექსი ქმნის ფისკალური რისკების შეფასების ჩარჩოს. ინტელექტუალური საკუთრების ნაწილში გამოიყენება „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“ კანონი და „სასაქონლო ნიშნების შესახებ“ კანონი. უძრავი ქონების რისკების შეფასებისას გადამწყვეტია საჯარო რეესტრის მონაცემების ანალიზი. ეს მრავალმხრივი მიდგომა უზრუნველყოფს, რომ არცერთი სამართლებრივი ასპექტი არ დარჩეს ყურადღების მიღმა.
რისკების შეფასების პროცედურა სტანდარტიზებულია:
1. ინფორმაციის შეგროვება: კლიენტისგან დოკუმენტაციის გამოთხოვა (Checklist-ის მიხედვით) და ინტერვიუები მენეჯმენტთან.
2. ანალიზი: იურისტთა გუნდი სწავლობს მოწოდებულ მასალებს და ამოწმებს საჯარო რეესტრებს.
3. რისკების მატრიცა: იქმნება დოკუმენტი, სადაც რისკები დალაგებულია სიმწვავისა და მოხდენის ალბათობის მიხედვით.
4. ანგარიში: კლიენტს წარედგინება დეტალური ანგარიში აღმოჩენილი პრობლემებით და მათი გადაჭრის გზებით.
5. პრეზენტაცია: შედეგების განხილვა გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან.
Legal.ge არის იდეალური ადგილი ყოვლისმომცველი რისკის შეფასების სერვისის მისაღებად, რადგან აქ თავმოყრილია სხვადასხვა პროფილის იურისტები. ხშირად სრულფასოვანი შეფასებისთვის საჭიროა როგორც კორპორაციული, ისე საგადასახადო და შრომის სამართლის სპეციალისტების ჩართულობა. ჩვენი პლატფორმა საშუალებას გაძლევთ შეკრათ მულტიდისციპლინური გუნდი ან იპოვოთ ფირმა, რომელიც "ერთი ფანჯრის" პრინციპით ჩაატარებს თქვენი ბიზნესის სრულ სამართლებრივ დიაგნოსტიკას.