თანამედროვე სტარტაპ ეკოსისტემაში SAFE (Simple Agreement for Future Equity) და კონვერტირებადი ობლიგაციები (Convertible Notes) არის ინვესტიციის მოზიდვის ყველაზე პოპულარული და სწრაფი ინსტრუმენტები. ისინი საშუალებას აძლევს სტარტაპს, მიიღოს ფული დღეს, მაგრამ გადადოს კომპანიის ღირებულების (Valuation) განსაზღვრა მომავალი რაუნდისთვის. ეს ინსტრუმენტები განსაკუთრებით მიმზიდველია ადრეულ ეტაპზე, როდესაც კომპანიის ზუსტი შეფასება რთულია. თუმცა, იმისათვის, რომ ამერიკული (სილიკონ ველის) მოდელის ეს ინსტრუმენტები ვალიდური და აღსრულებადი იყოს საქართველოში, საჭიროა მათი სწორი ადაპტაცია ქართულ კანონმდებლობასთან. Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობთ SAFE-ისა და კონვერტირებადი სესხის ხელშეკრულებების მომზადებას, რომლებიც სრულ შესაბამისობაშია საქართველოს კანონთან და იცავს როგორც სტარტაპის, ისე ინვესტორის ინტერესებს.
რას მოიცავს SAFE და კონვერტირებადი ობლიგაციების მომსახურება?
Legal.ge-ზე რეგისტრირებული იურისტები დაგეხმარებიან ამ კომპლექსური ფინანსური ინსტრუმენტების სტრუქტურირებაში. სერვისი მოიცავს:
- ინსტრუმენტის არჩევა: კონსულტაცია იმის შესახებ, თუ რომელი ჯობია თქვენი სიტუაციისთვის — SAFE (უფრო მარტივი, ვალის გარეშე) თუ Convertible Note (სესხი პროცენტით და დაფარვის ვადით).
- Valuation Cap და Discount-ის განსაზღვრა: დახმარება ძირითადი ეკონომიკური პირობების ფორმულირებაში: მაქსიმალური შეფასება (Cap), რომლითაც ინვესტორი დაკონვერტირდება, და ფასდაკლება (Discount) მომდევნო რაუნდის ფასთან შედარებით.
- ქართულ სამართალთან ადაპტაცია: სტანდარტული Y Combinator-ის SAFE-ის ან აშშ სტილის კონვერტირებადი სესხის თარგმნა ქართულ იურიდიულ რეალობაში (მაგ. კონვერტირებადი სესხის ან პირობითი საინვესტიციო ხელშეკრულების სახით).
- კონვერსიის მექანიზმები: დეტალური გაწერა იმისა, თუ რა მოვლენები იწვევს თანხის წილში კონვერტაციას (მაგ. კვალიფიციური დაფინანსების რაუნდი, ლიკვიდაცია, გაყიდვა).
- კორპორაციული გაფორმება: პარტნიორთა კრების ოქმების მომზადება, რომლებიც ამტკიცებენ ამ ინსტრუმენტების გამოცემას, რათა მომავალში წილის გამოშვება შეუფერხებლად მოხდეს.
ეს ინსტრუმენტები იდეალურია შემდეგ სიტუაციებში:
- სწრაფი დაფინანსება ("Bridge Round"): გჭირდებათ ფული სწრაფად, რათა მიაღწიოთ შემდეგ ეტაპს, და არ გაქვთ დრო გრძელი მოლაპარაკებებისთვის კომპანიის ღირებულებაზე.
- საერთაშორისო აქსელერაცია: თუ გადიხართ უცხოურ აქსელერატორს (მაგ. 500 Global, Techstars), ისინი ხშირად იყენებენ ამ ინსტრუმენტებს. გჭირდებათ იურისტი, რომელიც ამას ქართულ კომპანიაზე მოარგებს.
- შეფასების სირთულე: გაქვთ იდეა და გუნდი, მაგრამ შემოსავალი ჯერ არა. ტრადიციული მეთოდებით კომპანიის შეფასება შეუძლებელია, ამიტომ SAFE საუკეთესო გამოსავალია.
- ხარჯების დაზოგვა: სრულფასოვანი სააქციო რაუნდის (Priced Round) გაკეთება ძვირი და შრომატევადია. SAFE გაცილებით იაფი და მარტივი გასაფორმებელია.
საქართველოში SAFE არ არსებობს როგორც ცალკე საკანონმდებლო ცნება, განსხვავებით აშშ-სგან (მაგ. დელავერი). თუმცა, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი (კონტრაქტის თავისუფლების პრინციპი) და „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი იძლევა საშუალებას, შეიქმნას ანალოგიური შინაარსის დოკუმენტები. „მეწარმეთა შესახებ“ კანონი პირდაპირ ითვალისწინებს კონვერტირებად ობლიგაციებს და ოფციონებს, რაც იძლევა მყარ სამართლებრივ საფუძველს Convertible Notes-ისთვის. რაც შეეხება SAFE-ს, ის ხშირად ფორმდება როგორც მომავალი უფლება წილის მიღებაზე პირობის დადგომისას. კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ ეს დოკუმენტები სწორად იყოს კვალიფიცირებული ქართული საგადასახადო კოდექსის მიზნებისთვისაც, რათა ინვესტიცია არ ჩაითვალოს დასაბეგრ შემოსავლად (ჩუქებად ან მოგებად) კონვერსიამდე.
Legal.ge-ს მეშვეობით ამ სერვისის მიღება მარტივია:
- სტრატეგიული სესია: იურისტი განიხილავს თქვენს ფინანსურ გეგმებს და გირჩევთ, რომელი ინსტრუმენტი (SAFE თუ Note) უფრო შეესაბამება თქვენს მიზნებს.
- დრაფტინგი: დოკუმენტის მომზადება ინგლისურ (საერთაშორისო ინვესტორებისთვის) ან ქართულ ენაზე, ქართული კანონმდებლობის გათვალისწინებით.
- მოლაპარაკება: დახმარება ინვესტორთან პირობების (Cap, Discount, Interest rate) შეთანხმებაში.
- ხელმოწერა და რეგისტრაცია: დოკუმენტის გაფორმება და საჭიროების შემთხვევაში საჯარო რეესტრში შესაბამისი გადაწყვეტილების რეგისტრაცია.
SAFE და კონვერტირებადი ობლიგაციები შედარებით ახალი ხილია ქართულ იურისპრუდენციაში. ბევრ ტრადიციულ იურისტს შესაძლოა არ ჰქონდეს ამ ინსტრუმენტებთან მუშაობის გამოცდილება. Legal.ge-ზე ჩვენ თავი მოვუყარეთ სპეციალისტებს, რომლებიც ერკვევიან სტარტაპ სამართალში და აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება ამ ტიპის ტრანზაქციებში. ჩვენთან თქვენ იპოვით ექსპერტებს, რომლებმაც იციან, როგორ აქციონ სილიკონ ველის სტანდარტები ქართულ რეალობად.