სტარტაპის დაფინანსების კონსულტაცია
რა არის „ენჯელ“ ინვესტორი?
„ენჯელ“ ინვესტორი არის ფიზიკური პირი, რომელიც საკუთარ პირად კაპიტალს აბანდებს სტარტაპში ადრეულ ეტაპზე, სანაცვლოდ კი იღებს კომპანიის წილს ან კონვერტირებად ვალს.
რა დოკუმენტებია საჭირო GITA-ს გრანტისთვის?
როგორც წესი, საჭიროა ბიზნეს გეგმა, ხარჯთაღრიცხვა, კომპანიის სარეგისტრაციო დოკუმენტები და ხშირად, ინოვაციურობის დამადასტურებელი მასალები.
როგორ დავიცვა ჩემი იდეა ინვესტორთან შეხვედრისას?
იდეის სრულად დაცვა რთულია, მაგრამ შეგიძლიათ გამოიყენოთ NDA (გაუთქმელობის შეთანხმება), თუმცა ბევრი ვენჩურული ინვესტორი უარს ამბობს მის ხელმოწერაზე პირველ ეტაპზე.
რა განსხვავებაა წილობრივ და სესხურ დაფინანსებას შორის?
წილობრივი დაფინანსებისას თქვენ თმობთ კომპანიის საკუთრების ნაწილს, ხოლო სესხური დაფინანსებისას იღებთ ვალს, რომელიც პროცენტით უნდა დააბრუნოთ, მაგრამ ინარჩუნებთ სრულ წილს.
სტარტაპის დაფინანსების კონსულტაცია წარმოადგენს კომპლექსურ იურიდიულ და სტრატეგიულ მომსახურებას, რომელიც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ნებისმიერი დამწყები კომპანიისთვის, რომელსაც სურს ზრდა და განვითარება. კაპიტალის მოზიდვა არ არის მხოლოდ ინვესტორის პოვნა; ეს არის რთული პროცესი, რომელიც მოითხოვს სამართლებრივი რისკების სწორ შეფასებას, კომპანიის სტრუქტურის მომზადებას ინვესტიციისთვის და მოლაპარაკებების ოსტატურად წარმართვას. საქართველოში სტარტაპ ეკოსისტემის განვითარებასთან ერთად, დაფინანსების წყაროები გამრავალფეროვდა — დაწყებული სახელმწიფო გრანტებიდან (მაგ. GITA), დამთავრებული "ენჯელ" ინვესტორებითა და ვენჩურული კაპიტალის ფონდებით. თითოეულ წყაროს თავისი სპეციფიკური სამართლებრივი მოთხოვნები აქვს. არასწორად სტრუქტურირებულმა გარიგებამ შესაძლოა მომავალში გამოიწვიოს დამფუძნებელთა წილის ზედმეტი განზავება, კომპანიის მართვის სადავეების დაკარგვა ან მომდევნო რაუნდების ჩაშლა. კვალიფიციური იურიდიული კონსულტაცია ამ ეტაპზე არის ინვესტიცია, რომელიც იცავს თქვენი ბიზნესის მომავალს.
რას მოიცავს სტარტაპის დაფინანსების საკონსულტაციო მომსახურება?
Legal.ge-ს პლატფორმაზე წარმოდგენილი სპეციალისტები გთავაზობთ სრული ციკლის მომსახურებას დაფინანსების მოზიდვის პროცესში. ეს სერვისი მოიცავს:
• დაფინანსების სტრატეგიის შემუშავებას: ანალიზი, თუ რომელი ტიპის დაფინანსება (წილობრივი, სესხური, გრანტი, SAFE) შეესაბამება კომპანიის განვითარების ეტაპს და მიზნებს.
• იურიდიულ აუდიტს (Due Diligence) მომზადებას: კომპანიის შიდა დოკუმენტაციის, ინტელექტუალური საკუთრების უფლებებისა და ხელშეკრულებების მოწესრიგება, რათა ინვესტორის მიერ ჩატარებული შემოწმება წარმატებით დასრულდეს.
• სამარკო და მარეგულირებელი შესაბამისობის შემოწმებას: AML (ფულის გათეთრების წინააღმდეგ) და KYC (იცნობდე შენს კლიენტს) პროცედურების გავლა ინვესტორებთან მიმართებაში.
• საგადასახადო დაგეგმარებას: ინვესტიციის მიღების საგადასახადო ეფექტების ანალიზი როგორც კომპანიისთვის, ისე დამფუძნებლებისთვის.
• მოლაპარაკებების წარმართვას: ინვესტორებთან კომუნიკაცია პირობების ფურცლის (Term Sheet) და ძირითადი ხელშეკრულებების პირობებზე.
პროფესიონალი იურისტის ჩართულობა აუცილებელია შემდეგ სცენარებში:
• GITA-ს გრანტის მოპოვება: სახელმწიფო გრანტის მიღება მოითხოვს მკაცრი ბიუროკრატიული პროცედურების დაცვას, ხარჯების სწორ გაწერას და ხელშეკრულების პირობების შესრულებას, რაშიც იურისტი დაგეხმარებათ.
• უცხოელი ინვესტორის შემოსვლა: უცხოური ვენჩურული ფონდები ხშირად ითხოვენ კომპანიის სტრუქტურის შეცვლას ან სპეციფიკურ გარანტიებს, რაც ქართულ კანონმდებლობასთან ადაპტაციას საჭიროებს.
• Crowdfunding კამპანიის დაგეგმვა: თუ გეგმავთ თანხის მოზიდვას მრავალი მცირე ინვესტორისგან, აუცილებელია "ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ" კანონის მოთხოვნების გათვალისწინება.
• მრავალრაუნდიანი დაფინანსება: როდესაც კომპანია გადის Seed და Series A რაუნდებს, რთულდება ურთიერთობები ძველ და ახალ ინვესტორებს შორის. კონსულტანტი დაგეხმარებათ ინტერესთა ბალანსის დაცვაში.
სტარტაპის დაფინანსების საკითხები რეგულირდება „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონით, რომელიც განსაზღვრავს კაპიტალის გაზრდის, წილების გამოშვებისა და აქციონერთა უფლებების დაცვის მექანიზმებს. მნიშვნელოვანია საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის გათვალისწინება სახელშეკრულებო ნაწილში. თუ საქმე ეხება საჯარო შეთავაზებას, რელევანტურია საქართველოს კანონი „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“. ასევე, საინვესტიციო თანხების წარმომავლობის შემოწმებისას გათვალისწინებული უნდა იყოს „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონი. პროფესიონალი იურისტი უზრუნველყოფს, რომ დაფინანსების პროცესი სრულად შეესაბამებოდეს ამ რეგულაციებს და არ შეუქმნას კომპანიას სამართლებრივი პრობლემები მომავალში.
Legal.ge-ს სპეციალისტებთან მუშაობა დაფინანსების საკითხებზე მოიცავს რამდენიმე ეტაპს:
1. საწყისი აუდიტი: იურისტი ეცნობა კომპანიის არსებულ მდგომარეობას, კაპიტალის სტრუქტურას (Cap Table) და ფინანსურ საჭიროებებს.
2. სამოქმედო გეგმის შემუშავება: განისაზღვრება დაფინანსების ოპტიმალური წყარო და სამართლებრივი ინსტრუმენტი (მაგ. SAFE, Convertible Note, Equity).
3. დოკუმენტაციის მომზადება: იქმნება ან მუშავდება ყველა საჭირო დოკუმენტი (საინვესტიციო პრეზენტაციიდან დაწყებული, იურიდიული ხელშეკრულებებით დამთავრებული).
4. მხარდაჭერა გარიგების დახურვამდე: იურისტი აქტიურად მონაწილეობს მოლაპარაკებებში და უზრუნველყოფს გარიგების საბოლოო, იურიდიულად გამართულ გაფორმებას.
Legal.ge არის პლატფორმა, რომელიც აკავშირებს სტარტაპებს გამოცდილ კორპორაციულ იურისტებთან. ჩვენი სპეციალისტები კარგად იცნობენ როგორც ადგილობრივ კანონმდებლობას, ისე საერთაშორისო ვენჩურული გარიგებების სტანდარტებს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით მრჩეველს, რომელიც არა მხოლოდ დოკუმენტებს მოამზადებს, არამედ გახდება თქვენი სტრატეგიული პარტნიორი კაპიტალის მოზიდვის რთულ გზაზე.