საფინანსო ინსტიტუტის ლიცენზირება (ეროვნული ბანკი)
რა კაპიტალი სჭირდება ბანკის გახსნას?
კომერციული ბანკის საწესდებო კაპიტალის მინიმალური ოდენობა 50 მილიონი ლარია, რომელიც სრულად უნდა იყოს შევსებული ფულადი სახით ლიცენზირების მომენტისთვის.
რა განსხვავებაა მისო-სა და სესხის გამცემ სუბიექტს შორის?
მისო უფრო რეგულირებადი ინსტიტუტია, რომელსაც აქვს უფლება მოიზიდოს სესხები (გარკვეული შეზღუდვებით), ხოლო სესხის გამცემი სუბიექტი მხოლოდ საკუთარი სახსრებით გასცემს სესხებს.
რა არის "Fit and Proper"?
ეს არის კრიტერიუმები, რომლითაც ეროვნული ბანკი ამოწმებს ადმინისტრატორების კომპეტენციას, რეპუტაციას, გამოცდილებას და ნასამართლეობას.
რამდენი ხანი სჭირდება ლიცენზიის მიღებას?
კანონით განსაზღვრულია ვადები (მაგ. ბანკისთვის 3 თვე), მაგრამ პრაქტიკაში პროცესი შეიძლება 6-12 თვე გაგრძელდეს დოკუმენტაციის სირთულის გამო.
საფინანსო ინსტიტუტის ლიცენზირება: ბანკები, მიკროსაფინანსო და სესხის გამცემი სუბიექტები
საფინანსო ინსტიტუტის ლიცენზირება საქართველოში არის რთული და მრავალეტაპიანი პროცესი, რომელსაც ზედამხედველობს საქართველოს ეროვნული ბანკი. ეს სერვისი მოიცავს როგორც კომერციული ბანკის ლიცენზიის მოპოვებას, ასევე მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის (მისო), სესხის გამცემი სუბიექტის (სგს), ვალუტის გადამცვლელი პუნქტისა და საგადახდო მომსახურების პროვაიდერის რეგისტრაციას. ეროვნული ბანკი აწესებს მკაცრ მოთხოვნებს საწესდებო კაპიტალზე, მენეჯმენტის შესაფერისობის კრიტერიუმებზე ("Fit and Proper"), ფულის გათეთრების აღკვეთის (AML) მექანიზმებსა და ინფორმაციულ უსაფრთხოებაზე. ლიცენზირების პროცესში დაშვებულმა შეცდომამ ან არასრულმა დოკუმენტაციამ შეიძლება გამოიწვიოს განაცხადის უარყოფა და ბიზნესის დაწყების შეფერხება. კვალიფიციური საბანკო სამართლის იურისტი დაგეხმარებათ გაიაროთ ეს ბიუროკრატიული ლაბირინთი და წარმატებით მიიღოთ საქმიანობის უფლება.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ლიცენზირების პროცესში:
• სტრუქტურული კონსულტაცია: ბიზნეს მოდელის ანალიზი და ოპტიმალური სამართლებრივი ფორმის (ბანკი, მისო, სგს) შერჩევა.
• დოკუმენტაციის მომზადება: სადამფუძნებლო დოკუმენტების, ბიზნეს გეგმის, კაპიტალის წარმოშობის დოკუმენტებისა და მენეჯმენტის დეკლარაციების მომზადება.
• AML/CFT პოლიტიკა: ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის შიდა პოლიტიკისა და პროცედურების შემუშავება ეროვნული ბანკის მოთხოვნების შესაბამისად.
• განაცხადის წარდგენა: ეროვნულ ბანკში განაცხადის შეტანა და კომუნიკაცია განხილვის პროცესში.
• ადმინისტრატორთა შეფასება: ადმინისტრატორთა შესაფერისობის კრიტერიუმებთან შესაბამისობის დეკლარაციების შევსება და თანხლება.
• რეგისტრაციის შემდგომი მხარდაჭერა: ანგარიშგების ვალდებულებების შესრულება და მარეგულირებელთან ურთიერთობა.
ლიცენზირება რთულია და ხშირად აწყდება დაბრკოლებებს:
• კაპიტალის დადასტურება: ეროვნული ბანკი ითხოვს საწესდებო კაპიტალის თანხის ლეგალური წარმოშობის დამაჯერებელ მტკიცებულებებს, რისი მომზადებაც ჭირს.
• ადმინისტრატორის უარყოფა: დირექტორს ან სამეთვალყურეო საბჭოს წევრს უარი ეთქვა თანამდებობაზე დანიშვნაზე წარსული გამოცდილების ან ნასამართლეობის გამო.
• მისო-დან მიკრობანკად გარდაქმნა: გსურთ არსებული მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის გარდაქმნა მიკრობანკად და გჭირდებათ რეგულაციების შესრულება.
• ფინტექი: ქმნით ახალ ფინანსურ ტექნოლოგიურ პროდუქტს (გადახდები, ელექტრონული საფულე) და გჭირდებათ შესაბამისი ლიცენზია.
• ლიცენზიის გაუქმება: ეროვნული ბანკი გემუქრებათ ლიცენზიის გაუქმებით ნორმატივების დარღვევის გამო და გჭირდებათ დაცვა.
მთავარი აქტებია კანონი "საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ", კანონი "კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ" და კანონი "მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შესახებ". ლიცენზირების კონკრეტული წესები გაწერილია ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებებში (მაგ. კომერციული ბანკების ლიცენზირების წესი). ასევე მნიშვნელოვანია კანონი "ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ".
პროცესი მოიცავს:
1. აუდიტი: დამფუძნებლებისა და კაპიტალის წინასწარი შემოწმება.
2. პაკეტირება: სრული სარეგისტრაციო პაკეტის შეკვრა (წესდება, სტრუქტურა, პოლიტიკები).
3. წარდგენა: განაცხადის შეტანა სებ-ში.
4. ხარვეზები: სებ-ის მიერ დადგენილი ხარვეზების აღმოფხვრა.
5. ლიცენზია: ლიცენზიის მიღება და საქმიანობის დაწყება.
საფინანსო ლიცენზირება ყველაზე რთული პროცედურაა ქართულ ბიზნეს სამართალში. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ წარმატებული გამოცდილება ბანკებისა და საფინანსო ინსტიტუტების რეგისტრაციაში. ჩვენი დახმარებით თქვენ შეძლებთ გაიაროთ ეროვნული ბანკის მკაცრი ფილტრი და დაიწყოთ ოპერირება. იპოვეთ საბანკო სამართლის ექსპერტი Legal.ge-ზე.