საინვესტიციო მრჩევლის ლიცენზია (სებ-ი)
რა კაპიტალია საჭირო საინვესტიციო მრჩევლისთვის?
კანონმდებლობა არ ადგენს ფიქსირებულ მინიმალურ კაპიტალს მრჩევლისთვის, განსხვავებით საბროკერო კომპანიისგან, თუმცა ფინანსური მდგრადობა უნდა დადასტურდეს.
შეუძლია თუ არა ფიზიკურ პირს იყოს საინვესტიციო მრჩეველი?
არა, საინვესტიციო მრჩევლის სტატუსი ენიჭება მხოლოდ იურიდიულ პირს (შპს, სს), რომელსაც ჰყავს კვალიფიციური პერსონალი.
რამდენი ხანი გრძელდება ლიცენზიის მიღება?
ეროვნული ბანკი გადაწყვეტილებას იღებს განაცხადის მიღებიდან 60 დღის ვადაში, თუმცა ხარვეზის შემთხვევაში ვადა შეიძლება გაგრძელდეს.
რა განსხვავებაა ბროკერსა და მრჩეველს შორის?
ბროკერს უფლება აქვს განახორციელოს ტრანზაქციები კლიენტის სახელით და შეინახოს მისი აქტივები, ხოლო მრჩეველი მხოლოდ რეკომენდაციებს გასცემს.
საინვესტიციო მრჩევლის ლიცენზირება საქართველოში რეგულირდება საქართველოს ეროვნული ბანკის (სებ) მიერ და წარმოადგენს სავალდებულო პროცედურას იმ პირებისთვის, რომლებიც გეგმავენ კლიენტებისთვის ფასიანი ქაღალდების შესახებ ინდივიდუალური რეკომენდაციების გაწევას. ეს სერვისი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ფინანსური ბაზრის გამჭვირვალობისა და ინვესტორთა უფლებების დაცვისთვის. ლიცენზიის გარეშე საინვესტიციო რჩევების მიცემა წარმოადგენს უკანონო სამეწარმეო საქმიანობას და იწვევს სისხლისსამართლებრივ ან ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას. ლიცენზირების პროცესი მოიცავს მკაცრი საკვალიფიკაციო მოთხოვნების, კაპიტალის ადეკვატურობისა და რეპუტაციული სტანდარტების დაკმაყოფილებას.
რას მოიცავს საინვესტიციო მრჩევლის ლიცენზირების მომსახურება?
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას ლიცენზიის მოპოვების ყველა ეტაპზე:
• წინასწარი აუდიტი: განმცხადებლის შესაბამისობის შემოწმება სებ-ის მოთხოვნებთან (განათლება, გამოცდილება, ნასამართლეობა).
• სარეგისტრაციო დოკუმენტაცია: განაცხადის, ბიზნეს გეგმის, საორგანიზაციო სტრუქტურისა და შიდა რეგულაციების (მათ შორის, ინტერესთა კონფლიქტის მართვის პოლიტიკის) მომზადება.
• კაპიტალის დადასტურება: მინიმალური საწესდებო კაპიტალის ფორმირების იურიდიული უზრუნველყოფა და წარმომავლობის დოკუმენტირება.
• შესაბამისობის ტესტირება: ადმინისტრატორთა შესაბამისობის კრიტერიუმების (Fit and Proper) შეფასება და დეკლარაციების შევსება.
• წარმომადგენლობა სებ-ში: კომუნიკაცია ეროვნულ ბანკთან, ხარვეზების აღმოფხვრა და ლიცენზიის მიღების პროცესის მართვა.
• AML/CFT პოლიტიკა: ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის შიდა ინსტრუქციების შემუშავება, რაც ლიცენზირების აუცილებელი პირობაა.
საქმიანობები, რომლებსაც ესაჭიროებათ ლიცენზია
ლიცენზია აუცილებელია, თუ თქვენი საქმიანობა მოიცავს:
• კლიენტებისთვის პირდაპირი ან არაპირდაპირი რეკომენდაციების მიცემას ფასიანი ქაღალდების ყიდვა/გაყიდვაზე.
• საინვესტიციო პორტფელის მართვასთან დაკავშირებულ საკონსულტაციო მომსახურებას.
• ფინანსური ანალიზის ან კვლევის გავრცელებას, რომელიც შეიცავს ინვესტიციის რეკომენდაციას.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელია კანონი „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“ და ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „საბროკერო კომპანიის ლიცენზირებისა და საინვესტიციო მრჩევლის აღიარების წესის დამტკიცების თაობაზე“. საინვესტიციო მრჩეველი ვალდებულია იმოქმედოს კლიენტის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით (Fiduciary Duty) და დაიცვას კონფიდენციალობა.
1. კონსულტაცია: ბიზნეს მოდელის ანალიზი.
2. დოკუმენტაციის შეგროვება: ნასამართლეობის ცნობები, დიპლომები, კაპიტალის ცნობები.
3. განაცხადის შეტანა: დოკუმენტაციის წარდგენა ეროვნულ ბანკში.
4. რეგისტრაცია: საინვესტიციო მრჩეველთა რეესტრში რეგისტრაცია.
საფინანსო სექტორის რეგულაციები რთული და ცვალებადია. არასწორად მომზადებული განაცხადი იწვევს უარს და დროის კარგვას. ჩვენი იურისტები დაგეხმარებიან პროცესის სწრაფად და ეფექტურად წარმართვაში.