საკვების და წამლის სამართალი: წარმოების, დისტრიბუციისა და ეტიკეტირების რეგულაციები
საკვების და წამლის სამართალი (Food and Drug Law) საქართველოში მოიცავს ორ უმნიშვნელოვანეს სფეროს, რომლებიც პირდაპირ კავშირშია საზოგადოებრივ ჯანმრთელობასთან და მომხმარებელთა უსაფრთხოებასთან. საკვების სფეროში მოქმედებს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სააგენტოს (სეს) მკაცრი რეგულაციები, რომლებიც ეხება წარმოებას, გადამუშავებას, იმპორტს და დისტრიბუციას. წამლის სფეროში კი მოქმედებს სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტო, რომელიც აკონტროლებს მედიკამენტების რეგისტრაციას, იმპორტს და რეალიზაციას. ბიზნეს ოპერატორებმა უნდა გაითვალისწინონ ეტიკეტირების ახალი სტანდარტები, HACCP-ის სისტემის დანერგვა, GMP/GDP სტანდარტები და მიკვლევადობის პრინციპები. დარღვევები იწვევს არა მხოლოდ სოლიდურ ჯარიმებს, არამედ პროდუქციის ბაზრიდან გამოწვევას და რეპუტაციულ ზიანს. იურისტის დახმარება აუცილებელია, რათა ბიზნესმა ზუსტად დაიცვას რთული და მუდმივად ცვალებადი საკანონმდებლო მოთხოვნები.
Legal.ge-ს სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ იურიდიულ მომსახურებას კვებისა და ფარმაცევტული ინდუსტრიისთვის:
- ეტიკეტირების აუდიტი: სურსათისა და მედიკამენტების ეტიკეტების, ინსტრუქციებისა და სარეკლამო მასალების შემოწმება კანონმდებლობასთან შესაბამისობაზე (მაგ. ალერგენების მითითება, კვებითი ღირებულება).
- სურსათის უვნებლობა: HACCP-ის სისტემის დანერგვის იურიდიული მხარდაჭერა და სეს-ის ინსპექტირებისთვის მომზადება.
- წამლის რეგისტრაცია: ფარმაცევტული პროდუქტის სახელმწიფო რეგისტრაციის პროცესის მართვა (ეროვნული ან აღიარებითი რეჟიმით) და დოსიეს მომზადება.
- იმპორტის ნებართვები: სურსათისა და მედიკამენტების იმპორტისთვის საჭირო ნებართვების, ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული სერტიფიკატების მოპოვება.
- ბიოლოგიურად აქტიური დანამატები (ბად): საკვები დანამატების (სუფლემენტების) რეგისტრაციისა და ბაზარზე განთავსების სამართლებრივი რეგულირება.
- წარმომადგენლობა: ინტერესების დაცვა მარეგულირებელ ორგანოებთან (სეს, ჯანდაცვის სამინისტრო) დავების ან ჯარიმების შემთხვევაში.
ამ სფეროში იურისტის ჩართულობა ხშირად კრიტიკულია:
- ეტიკეტირების დარღვევა: სეს-მა დააჯარიმა კომპანია სურსათის ეტიკეტზე ქართული თარგმანის არარსებობის ან შეცდომის გამო.
- ვადაგასული პროდუქცია: სუპერმარკეტების ქსელში აღმოჩნდა ვადაგასული პროდუქცია, რასაც მოჰყვა მასობრივი ჯარიმა და პროდუქციის ამოღება.
- რეგისტრაციაზე უარი: სამინისტრომ უარი თქვა ახალი მედიკამენტის ან ბად-ის რეგისტრაციაზე დოკუმენტაციის ხარვეზის გამო.
- მავნე ნივთიერებები: ლაბორატორიულმა კვლევამ აჩვენა სურსათში აკრძალული ნივთიერებების არსებობა, რაც საფრთხეს უქმნის ბიზნესის არსებობას.
- რეკლამა: მედიკამენტის რეკლამირებისას დაირღვა კანონი (მაგ. რეცეპტული წამლის რეკლამა), რისთვისაც კომპანია დაჯარიმდა.
სფეროს არეგულირებს "სურსათის/ცხოველის საკვების უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის კოდექსი" და "წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ" კანონი. ეტიკეტირების ნაწილში უმნიშვნელოვანესია მთავრობის დადგენილება "მომხმარებლისთვის სურსათის შესახებ ინფორმაციის მიწოდების თაობაზე" ტექნიკური რეგლამენტი. ასევე მოქმედებს კანონი "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ".
- აუდიტი: პროდუქციის, ეტიკეტისა და თანმხლები დოკუმენტაციის სამართლებრივი აუდიტი.
- რეკომენდაციები: ხარვეზების გამოსწორების გეგმის შემუშავება (მაგ. ეტიკეტის დიზაინის შეცვლა).
- დოკუმენტაცია: სარეგისტრაციო ან სანებართვო დოკუმენტაციის მომზადება და წარდგენა.
- ინსპექტირება: მარეგულირებლის შემოწმებისთვის ობიექტის მომზადება.
- დაცვა: ჯარიმების ან სანქციების გასაჩივრება ადმინისტრაციულ ორგანოში ან სასამართლოში.
საკვებისა და წამლის სექტორი მოითხოვს დეტალებზე ორიენტირებულ და სპეციფიკურ იურიდიულ ცოდნას. Legal.ge გაკავშირებთ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ სურსათის უვნებლობისა და ფარმაცევტული რეგულაციების სიღრმისეული ცოდნა. დაიცავით თქვენი ბიზნესი და მომხმარებლები ჩვენი ექსპერტების დახმარებით. იპოვეთ სპეციალისტი Legal.ge-ზე.