ცრუ რეკლამის პრეტენზიები და მათთან დაკავშირებული სამართლებრივი დავები წარმოადგენს კონკურენციის სამართლისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მნიშვნელოვან ნაწილს საქართველოში. ცრუ ან შეცდომაში შემყვანი რეკლამა არის ინფორმაციის გავრცელება, რომელიც არ შეესაბამება სინამდვილეს და ზიანს აყენებს როგორც მომხმარებლის ინტერესებს, ასევე კონკურენტი კომპანიების რეპუტაციასა და ფინანსურ მდგომარეობას. სამართლებრივი დახმარება ამ კუთხით სჭირდებათ როგორც ბიზნესსუბიექტებს, რომლებიც არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის მსხვერპლნი გახდნენ, ასევე მომხმარებლებს, რომლებმაც მცდარი ინფორმაციის საფუძველზე განიცადეს მატერიალური ზარალი. საქართველოში სარეკლამო ბაზარი რეგულირდება მკაცრი საკანონმდებლო ჩარჩოთი, რომლის მიზანია ბაზრის გამჭვირვალობისა და სამართლიანობის უზრუნველყოფა.
ცრუ რეკლამასთან დაკავშირებული მომსახურება მოიცავს ფართო სპექტრის სამართლებრივ ქმედებებს, დაწყებული სარეკლამო მასალების წინასწარი აუდიტიდან, დამთავრებული სასამართლო დავებით. იურისტის ჩართულობა უზრუნველყოფს შემდეგი საკითხების მოგვარებას:
- სარეკლამო მასალების სამართლებრივი აუდიტი: მარკეტინგული კამპანიის შესაბამისობის დადგენა "რეკლამის შესახებ" საქართველოს კანონთან, რათა თავიდან იქნეს აცილებული პოტენციური ჯარიმები და დავები.
- არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის დადგენა: კონკურენტის მიერ გავრცელებული ცრუ ინფორმაციის ანალიზი, რომელიც ლახავს თქვენი კომპანიის საქმიან რეპუტაციას, და შესაბამისი საჩივრის მომზადება.
- საჩივრის წარდგენა მარეგულირებელ ორგანოებში: ინტერესების წარმოდგენა საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოში, ასევე კომუნიკაციების კომისიაში (თუ საქმე ეხება სატელეკომუნიკაციო სფეროს).
- ზიანის ანაზღაურება სასამართლო წესით: სარჩელის აღძვრა მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით, რომელიც გამოწვეულია შეცდომაში შემყვანი რეკლამით.
- მომხმარებელთა კოლექტიური დავები: მომხმარებელთა ჯგუფის უფლებების დაცვა, რომლებიც დაზარალდნენ მასობრივი ცრუ სარეკლამო კამპანიის შედეგად.
პრაქტიკაში ხშირია შემთხვევები, როდესაც ბიზნესი ან მომხმარებელი დგება ცრუ რეკლამის პრობლემის წინაშე. მაგალითად, კონკურენტი კომპანია თავის რეკლამაში იყენებს პირდაპირ შედარებას, სადაც თქვენი პროდუქტი წარმოდგენილია დამახინჯებული მახასიათებლებით, რაც იწვევს თქვენი გაყიდვების კლებას. მეორე გავრცელებული სცენარია, როდესაც მომხმარებელი იძენს ძვირადღირებულ ტექნიკას ან სერვისს, რომლის თვისებებიც რადიკალურად განსხვავდება რეკლამაში გაჟღერებული დაპირებებისგან. ასევე ხშირია "ფარული რეკლამის" შემთხვევები სოციალურ ქსელებში, როდესაც ინფლუენსერები შეცდომაში შეჰყავს აუდიტორიას პროდუქტის თვისებების შესახებ. ასეთ დროს აუცილებელია მყისიერი სამართლებრივი რეაგირება ზიანის მინიმუმამდე დასაყვანად.
საქართველოს სამართლებრივი ჩარჩო ამ სფეროში საკმაოდ კომპლექსურია. ძირითადი მარეგულირებელი აქტია საქართველოს კანონი "რეკლამის შესახებ", რომელიც კრძალავს არაეთიკურ, არასათანადო და ცრუ რეკლამას. გარდა ამისა, საქართველოს კანონი "კონკურენციის შესახებ" არეგულირებს არაკეთილსინდისიერ კონკურენციას და კრძალავს კონკურენტის დისკრედიტაციას მცდარი ინფორმაციის გავრცელებით. მნიშვნელოვანია ასევე საქართველოს კანონი "მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ", რომელიც მომხმარებელს ანიჭებს უფლებას, მოითხოვოს ინფორმაციის სისწორე და ზიანის ანაზღაურება. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი კი ითვალისწინებს ჯარიმებს სარეკლამო კანონმდებლობის დარღვევისთვის.
სპეციალისტთან მუშაობის პროცესი იწყება ფაქტობრივი გარემოებების დეტალური შესწავლით. იურისტი აანალიზებს სადავო სარეკლამო შინაარსს და აგროვებს მტკიცებულებებს (სკრინშოტები, ვიდეო ჩანაწერები, ექსპერტიზის დასკვნები). შემდეგი ეტაპია ოფიციალური პრეტენზიის გაგზავნა დამრღვევი მხარისთვის რეკლამის შეწყვეტის ან უარყოფის მოთხოვნით. თუ მოლაპარაკება შედეგს არ გამოიღებს, საჩივარი იგზავნება კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში ან სასამართლოში. Legal.ge-ს პლატფორმაზე თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ კვალიფიციური ადვოკატები, რომლებიც სპეციალიზდებიან ინტელექტუალური საკუთრების, კონკურენციის სამართლისა და მედია სამართლის მიმართულებით.
Legal.ge გთავაზობთ წვდომას გამოცდილ იურისტებთან, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება სარეკლამო დავების წარმოებაში. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით შერჩეული სპეციალისტები დაგეხმარებიან არა მხოლოდ დარღვეული უფლებების აღდგენაში, არამედ პრევენციული მექანიზმების შემუშავებაშიც, რათა თქვენი ბიზნესი დაცული იყოს მომავალი რისკებისგან. ენდეთ პროფესიონალებს და დაიცავით თქვენი რეპუტაცია სამართლებრივი გზით.