სამაუწყებლო ლიცენზირება (Broadcast Licensing) არის სპეციალიზებული იურიდიული პროცესი, რომელიც არეგულირებს სატელევიზიო და რადიო მაუწყებლობის უფლების მოპოვებას საქართველოში. მაუწყებლობა არის რეგულირებადი სფერო, რადგან ის იყენებს შეზღუდულ რესურსს — სიხშირულ სპექტრს და აქვს დიდი გავლენა საზოგადოებრივ აზრზე. ლიცენზიის ან ავტორიზაციის გარეშე მაუწყებლობა უკანონოა და იწვევს მკაცრ სანქციებს. ეს სერვისი განკუთვნილია ტელეკომპანიებისთვის, რადიო სადგურებისთვის და ციფრული პლატფორმებისთვის, რომლებსაც სურთ ბაზარზე ლეგალური ოპერირება.
code Code download content_copy expand_lessიურიდიული მომსახურება მაუწყებლობის სფეროში მოიცავს:
- ავტორიზაციის გავლა: კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში (ComCom) მაუწყებლად რეგისტრაცია, რაც სავალდებულოა ყველა ტიპის (სატელიტური, საკაბელო, ინტერნეტ) მაუწყებლისთვის.
- სიხშირული ლიცენზიის მოპოვება: რადიო სიხშირით სარგებლობის ლიცენზიის მისაღებად აუქციონში მონაწილეობის სამართლებრივი უზრუნველყოფა (სატელევიზიო ან რადიო ეთერისთვის).
- შესაბამისობის დეკლარირება: მაუწყებლის ვალდებულება, დაიცვას ქცევის კოდექსი, დაიცვას არასრულწლოვნები მავნე ზეგავლენისგან და უზრუნველყოს სარეკლამო დროის ლიმიტების დაცვა.
- ცვლილებების რეგისტრაცია: წილის მფლობელთა ცვლილების, სარედაქციო პოლიტიკის ან მაუწყებლობის ბადის შეცვლის შესახებ კომისიის ინფორმირება.
- საჩივრების მართვა: დაცვა კომისიაში, თუ მაუწყებელს უჩივიან ეთიკური ნორმების ან ლიცენზიის პირობების დარღვევის გამო.
პრაქტიკული მაგალითი: ახალ ტელეარხს სურს სატელიტური მაუწყებლობის დაწყება. მას სჭირდება ავტორიზაცია. იურისტი ამზადებს განაცხადს, აფასებს ტექნიკურ და ფინანსურ დოკუმენტაციას და წარადგენს კომისიაში. პროცესი მოიცავს საჯარო მოსმენებს. მეორე მაგალითი: რადიო სადგურს სურს დაფარვის ზონის გაფართოება. იურისტი ეხმარება მას სიხშირული აუქციონის დოკუმენტაციის მომზადებაში. ასევე ხშირია დავები წინასაარჩევნო პერიოდში, როდესაც მაუწყებელს ედავებიან პოლიტიკური ბალანსის დარღვევას.
საქართველოში მაუწყებლობას არეგულირებს კანონი "მაუწყებლობის შესახებ" და კანონი "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ". მარეგულირებელი ორგანოა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია. კანონმდებლობა მკაცრად განსაზღვრავს მაუწყებლის დამოუკიდებლობას და გამჭვირვალობას (ბენეფიციარი მესაკუთრეების გამჟღავნება).
იურისტთან მუშაობა უზრუნველყოფს, რომ თქვენი მაუწყებლობა იყოს სრულ შესაბამისობაში კანონთან. იურისტი არა მხოლოდ მოიპოვებს ლიცენზიას, არამედ უზრუნველყოფს შემდგომ "კომპლაენსს" (Compliance). Legal.ge გთავაზობთ მედია სამართლის ექსპერტებს, რომლებსაც აქვთ კომისიასთან მუშაობის გამოცდილება.
მაუწყებლობა დიდი პასუხისმგებლობაა. დაიწყეთ თქვენი მედია ბიზნესი კანონიერად Legal.ge-ს დახმარებით.