არასრულწლოვანის ბინადრობის ნებართვა
დაბადებულია თუ არა ბავშვი საქართველოში, სჭირდება თუ არა ვიზა?
საქართველოში დაბადებულ უცხოელ ბავშვს ვიზა არ სჭირდება, მაგრამ აუცილებელია მისი სამართლებრივი სტატუსის განსაზღვრა (პასპორტის აღება და ბინადრობის ნებართვა) გარკვეულ ვადაში.
შეუძლია თუ არა ბავშვს სკოლაში სიარული ბინადრობის გარეშე?
თეორიულად შესაძლებელია, მაგრამ სკოლები ხშირად ითხოვენ ბინადრობის ნებართვას ან პირად ნომერს რეგისტრაციისთვის. ბინადრობის ნებართვა ამარტივებს პროცესს.
რა ასაკიდან სჭირდება ბავშვს ცალკე ბინადრობის მოწმობა?
ნებისმიერი ასაკის უცხოელ ბავშვს, დაბადებიდანვე, სჭირდება ლეგალური საფუძველი ქვეყანაში ყოფნისთვის, შესაბამისად, ბინადრობის ნებართვა გაიცემა ჩვილებზეც.
სჭირდება თუ არა ბავშვს ჯანმრთელობის დაზღვევა?
დიახ, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად აუცილებელია ჯანმრთელობის დაზღვევის წარდგენა, რომელიც მოქმედებს ბინადრობის მთელი ვადის განმავლობაში.
არასრულწლოვანი შვილებისთვის ბინადრობის ნებართვისა და ვიზის მოპოვება საქართველოში მცხოვრები უცხოელი ოჯახებისთვის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. საქართველოს კანონმდებლობა იცავს ბავშვთა უფლებებს და ოჯახის მთლიანობის პრინციპს, რაც გულისხმობს, რომ ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელს ან საქართველოს მოქალაქეს აქვს უფლება, კანონიერად აცხოვროს თავისი არასრულწლოვანი შვილები საქართველოში. თუმცა, ეს პროცესი არ არის ავტომატური. ბავშვის ლეგალიზაცია მოითხოვს მკაცრად განსაზღვრული დოკუმენტაციის წარდგენას, მათ შორის დაბადების მოწმობების აპოსტილით დამოწმებას და მშობლების ფინანსური სტაბილურობის დადასტურებას. ხშირად, მშობლებს ჰგონიათ, რომ თუ მათ აქვთ ბინადრობა, შვილს ავტომატურად გადაეცემა სტატუსი, რაც მცდარია და შეიძლება გამოიწვიოს ბავშვის არალეგალურად ყოფნა ქვეყანაში, ჯარიმები ან საზღვრის კვეთის პრობლემები.
ეს სერვისი მოიცავს არასრულწლოვანთათვის საიმიგრაციო სტატუსის მოწესრიგების სრულ ციკლს. მომსახურება იწყება D4 კატეგორიის საიმიგრაციო ვიზის მოპოვებით (თუ ბავშვი საზღვარგარეთაა), რაც აუცილებელი წინაპირობაა ბინადრობის ნებართვისთვის. შემდეგ ეტაპზე ხდება ბინადრობის ნებართვის განაცხადის მომზადება „ოჯახის გაერთიანების“ საფუძვლით. იურისტები უზრუნველყოფენ: დაბადების მოწმობების თარგმნასა და ლეგალიზაციას; მშობლების (სპონსორის) შემოსავლების დადასტურებას კანონით დადგენილი მინიმუმის შესაბამისად; მეორე მშობლის თანხმობის გაფორმებას (თუ მშობლები განცალკევებით ცხოვრობენ ან განქორწინებულები არიან); და სკოლაში ან ბაღში რეგისტრაციისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მოწესრიგებას. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა მეურვეობის საკითხებს, თუ ბავშვი არ ცხოვრობს ბიოლოგიურ მშობლებთან.
რეალურ ცხოვრებაში ბავშვთა ვიზებისა და ბინადრობის საკითხები მრავალგვარ სირთულესთანაა დაკავშირებული. მაგალითად, წარმოიდგინეთ ოჯახი, რომელიც გადმოვიდა საქართველოში სამუშაოდ; მშობლებმა მიიღეს შრომითი ბინადრობა, მაგრამ შვილების საბუთების მოწესრიგება დააგვიანეს, რის გამოც სკოლაში მიღებისას შეექმნათ პრობლემები. მეორე გავრცელებული სცენარია, როდესაც ბავშვი დაიბადა საქართველოში უცხოელი მშობლებისგან — მას არ ენიჭება ავტომატურად საქართველოს მოქალაქეობა და საჭიროებს მშობლების მოქალაქეობის ქვეყნის პასპორტის აღებას და შემდეგ საქართველოს ბინადრობის ნებართვის გაფორმებას. ასევე ხშირია შემთხვევები, როდესაც განქორწინებული მშობელი ცდილობს შვილის ჩამოყვანას მეორე მშობლის ნოტარიული თანხმობის გარეშე, რაც სამართლებრივ ჩიხს ქმნის.
პროცესი რეგულირდება „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით. კანონის მიხედვით, არასრულწლოვანი შვილის ბინადრობის ნებართვა გაიცემა მშობლის ბინადრობის ნებართვის ვადით. აუცილებელია დადასტურდეს ნათესაური კავშირი (დაბადების მოწმობა) და ლეგალური შემოსავალი. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ დოკუმენტები, რომლებიც გაცემულია უცხო სახელმწიფოში, უნდა იყოს ლეგალიზებული ან დამოწმებული აპოსტილით, გარდა იმ ქვეყნებისა, რომლებთანაც საქართველოს აქვს ორმხრივი შეთანხმება. სავიზო რეჟიმის დარღვევა არასრულწლოვანის შემთხვევაშიც იწვევს ჯარიმას, რომლის გადახდა ეკისრება კანონიერ წარმომადგენელს.
პროცესი იწყება დოკუმენტების აუდიტით. იურისტი ამოწმებს დაბადების მოწმობის ვალიდურობას და აპოსტილის საჭიროებას. შემდეგ ხდება განაცხადის ატვირთვა სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს პორტალზე. პარალელურად, მშობელი წარადგენს ცნობას ბანკიდან ან სამსახურიდან. 30 დღის ვადაში (ან დაჩქარებული წესით) სააგენტო იღებს გადაწყვეტილებას. დადებითი პასუხის შემთხვევაში, ბავშვი იღებს ბინადრობის მოწმობას, რაც მას ანიჭებს უფლებას ისარგებლოს საჯარო სერვისებით, მათ შორის განათლებით.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო პარტნიორი ბავშვთა საიმიგრაციო საკითხების მოგვარებაში. ჩვენ გვესმის, რომ ბავშვის სტატუსის მოწესრიგება არ მოითმენს დაყოვნებას და შეცდომებს. ჩვენი პლატფორმის მეშვეობით დაუკავშირდით გამოცდილ იურისტებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ თქვენი შვილების ლეგალურ და უსაფრთხო ცხოვრებას საქართველოში, რათა თქვენ შეძლოთ კონცენტრირება მათ აღზრდასა და განათლებაზე.