ქვეყნიდან გაძევების (დეპორტაციის) გასაჩივრება არის ერთ-ერთი ყველაზე რთული და გადაუდებელი საიმიგრაციო სამართლის სერვისი საქართველოში. ეს პროცესი იწყება მაშინ, როდესაც შინაგან საქმეთა სამინისტრო ან სასამართლო იღებს გადაწყვეტილებას უცხო ქვეყნის მოქალაქის იძულებით გაძევების შესახებ. ასეთი გადაწყვეტილება შეიძლება ეფუძნებოდეს სხვადასხვა მიზეზს: სავიზო რეჟიმის დარღვევას, საზოგადოებრივი წესრიგისთვის საფრთხის შექმნას, ან ბინადრობის ნებართვის არქონის მიუხედავად ქვეყანაში დარჩენას. დეპორტაციის პროცესი პირდაპირ ართმევს ადამიანს თავისუფალი გადაადგილებისა და ცხოვრების უფლებას, ამიტომ მას სჭირდება მყისიერი და კვალიფიციური იურიდიული რეაგირება. გასაჩივრების უფლება გარანტირებულია საქართველოს კანონმდებლობით, მაგრამ ვადები ძალიან შეზღუდულია, რაც პროფესიონალი ადვოკატის ჩართულობას აუცილებელს ხდის.
code Code download content_copy expand_lessეს სერვისი მოიცავს სრულ სამართლებრივ დაცვას დეპორტაციის პროცესში. მომსახურება ითვალისწინებს: გაძევების შესახებ ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის გასაჩივრებას სასამართლოში; შუამდგომლობის წარდგენას აქტის მოქმედების შეჩერების თაობაზე დავის საბოლოო დასრულებამდე (რაც საშუალებას აძლევს პირს დროებით დარჩეს საქართველოში); დროებითი განთავსების ცენტრში (სადიპორტაციო იზოლატორში) მყოფი პირის უფლებების დაცვას; და მტკიცებულებების შეგროვებას, რომლებიც ადასტურებენ, რომ გაძევება ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტებს (მაგალითად, ოჯახის ერთიანობის პრინციპი ან წამების საფრთხე სამშობლოში). იურისტები ასევე მუშაობენ „ნებაყოფლობითი გასვლის“ უფლების მოპოვებაზე, რაც ამცირებს მომავალი სანქციების (ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვის) რისკს.
რეალურ ცხოვრებაში დეპორტაციის გასაჩივრება კრიტიკულია სხვადასხვა სიტუაციაში. მაგალითად, უცხოელი სტუდენტი, რომელმაც უნებლიედ დაარღვია ვიზის ვადა, იღებს დეპორტაციის ბრძანებას. თუ ის არ გაასაჩივრებს, მას აეკრძალება საქართველოში შემოსვლა 2-დან 5 წლამდე ვადით, რაც მის განათლებას დაასრულებს. მეორე სცენარი: ოჯახის მარჩენალი მამაკაცი, რომელსაც ჰყავს ქართველი მეუღლე და შვილები, დეპორტირებულია ადმინისტრაციული წესრიგის დარღვევის გამო. ადვოკატს შეუძლია დაამტკიცოს, რომ გაძევება არაპროპორციულ ზიანს აყენებს ბავშვთა ინტერესებს. მესამე შემთხვევა: პოლიტიკური დევნილი, რომელსაც უარი ეთქვა თავშესაფარზე და ემუქრება გაძევება იმ ქვეყანაში, სადაც მის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება (Non-refoulement პრინციპი).
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს და საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსს. კანონი ადგენს, რომ გაძევების გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში მისი ჩაბარებიდან 10 დღის ვადაში. სარჩელის შეტანა ავტომატურად აჩერებს გაძევების პროცესს, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც გაძევება ეფუძნება სახელმწიფო უსაფრთხოების მოტივებს. სასამართლო ამოწმებს, რამდენად კანონიერი და დასაბუთებულია გაძევების გადაწყვეტილება და დაცულია თუ არა პროცედურული ნორმები.
პროცესი იწყება კლიენტის ან მისი ოჯახის წევრის მომართვით. ადვოკატი სასწრაფოდ ითხოვს გაძევების ბრძანების ასლს და ეცნობა საქმის მასალებს. მზადდება სარჩელი და მტკიცებულებები (ჯანმრთელობის ცნობები, ოჯახური კავშირის დოკუმენტები). სასამართლო განხილვებზე ადვოკატი იცავს კლიენტის ინტერესებს. თუ სასამართლო გააუქმებს გაძევების ბრძანებას, პირი იღებს უფლებას, გააგრძელოს ცხოვრება საქართველოში ლეგალური სტატუსის მოწესრიგების პირობით.
Legal.ge არის თქვენი საიმედო დამცველი ექსტრემალურ სიტუაციებში. ჩვენ ვთანამშრომლობთ ადვოკატებთან, რომლებსაც აქვთ დეპორტაციის საქმეებზე მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება და იციან, როგორ გამოიყენონ კანონის ყველა შესაძლებლობა თქვენი უფლებების დასაცავად. ნუ დანებდებით — გაასაჩივრეთ უკანონო გადაწყვეტილება Legal.ge-ს დახმარებით.