საგადასახადო დაგეგმარება ექსპატებისთვის
იბეგრება თუ არა უცხოური შემოსავალი საქართველოში?
საქართველოს საგადასახადო კოდექსით, ფიზიკური პირის უცხოური წყაროდან მიღებული შემოსავალი გათავისუფლებულია საშემოსავლო გადასახადისგან, თუმცა "უცხოური წყაროს" განსაზღვრა მოითხოვს დეტალურ ანალიზს.
რა არის "მცირე ბიზნესის" სტატუსი?
ეს არის სპეციალური რეჟიმი ინდმეწარმეებისთვის, რომლებიც იხდიან ბრუნვის მხოლოდ 1%-ს, თუ მათი წლიური შემოსავალი არ აღემატება 500,000 ლარს.
საქართველოს აქვს 58-ზე მეტი შეთანხმება ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ (DTT). საგადასახადო რეზიდენტობის ცნობის წარდგენით თქვენ შეგიძლიათ ისარგებლოთ შეღავათებით მეორე ქვეყანაში.
იბეგრება თუ არა კრიპტოვალუტის გაყიდვა?
ამ ეტაპზე, ფიზიკური პირის მიერ კრიპტოაქტივების გაყიდვით მიღებული შემოსავალი საქართველოში გათავისუფლებულია საშემოსავლო გადასახადისგან.
საქართველო საერთაშორისო დონეზე ცნობილია როგორც ერთ-ერთი ყველაზე ლიბერალური და მიმზიდველი საგადასახადო იურისდიქცია, რაც მას პოპულარულ დანიშნულების ადგილად აქცევს ექსპატებისთვის, ციფრული ნომადებისა და საერთაშორისო ინვესტორებისთვის. თუმცა, საგადასახადო დაგეგმარება ექსპატებისთვის არ გულისხმობს მხოლოდ დაბალი გადასახადებით სარგებლობას; ეს არის კომპლექსური პროცესი, რომელიც მოითხოვს საქართველოს საგადასახადო სისტემის ჰარმონიზაციას პირის მშობლიური ქვეყნის რეგულაციებთან და საერთაშორისო ხელშეკრულებებთან. არასწორად დაგეგმილმა საგადასახადო სტრუქტურამ შეიძლება გამოიწვიოს ორმაგი დაბეგვრა, ჯარიმები ან რეზიდენტობის სტატუსის დაკარგვა. ამიტომ, კვალიფიციური საგადასახადო დაგეგმარება კრიტიკულია ფინანსური ეფექტიანობისა და სამართლებრივი უსაფრთხოებისთვის.
ეს სერვისი გთავაზობთ სრულ საგადასახადო კონსულტაციას და დაგეგმარებას უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის. მომსახურება მოიცავს: ოპტიმალური საგადასახადო რეჟიმის შერჩევას (მაგალითად, „მცირე ბიზნესის“ სტატუსი 1%-იანი გადასახადით, ვირტუალური ზონის პირის სტატუსი IT სექტორისთვის, ან საერთაშორისო კომპანიის სტატუსი); ფიზიკური პირის საშემოსავლო გადასახადის ვალდებულებების განსაზღვრას (განსაკუთრებით უცხოური წყაროდან მიღებულ შემოსავალზე); ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების ხელშეკრულებების (DTT) გამოყენებას; და ქონების გადასახადის დეკლარირებას. ექსპერტები ასევე დაგეხმარებიან საბანკო ანგარიშების გახსნასა და ფინანსური ნაკადების ლეგალურ მართვაში CRS (ანგარიშგების საერთო სტანდარტი) რეგულაციების გათვალისწინებით.
რეალურ ცხოვრებაში საგადასახადო დაგეგმარება აუცილებელია სხვადასხვა პროფილის ექსპატებისთვის. მაგალითად, ამერიკელი ფრილანსერი, რომელიც მუშაობს საქართველოდან, ვალდებულია გაითვალისწინოს როგორც საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, ასევე აშშ-ის საგადასახადო ვალდებულებები (Citizenship-based taxation). მეორე მაგალითია რუსი ან ევროპელი ინვესტორი, რომელიც ყიდულობს უძრავ ქონებას თბილისში და აქირავებს მას – მას სჭირდება ეფექტური სქემა საშემოსავლო გადასახადის მინიმიზაციისთვის (მაგ. 5%-იანი დაბეგვრა საცხოვრებლის გაქირავებაზე). ასევე, კრიპტოვალუტით მოვაჭრე პირებისთვის მნიშვნელოვანია იმის ცოდნა, რომ კრიპტოაქტივების გაყიდვით მიღებული შემოსავალი საქართველოში გათავისუფლებულია საშემოსავლო გადასახადისგან.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „საქართველოს საგადასახადო კოდექსს“. კოდექსის მიხედვით, საქართველოს რეზიდენტი (პირი, რომელიც იმყოფება ქვეყანაში 183 დღეზე მეტი ვადით 12 თვის განმავლობაში) იბეგრება მსოფლიო შემოსავალზე, თუმცა არსებობს მნიშვნელოვანი გამონაკლისი: უცხოური წყაროდან მიღებული შემოსავალი გათავისუფლებულია გადასახადისგან. სწორედ „უცხოური წყაროს“ განმარტებაა ის ტექნიკური ნიუანსი, სადაც იურისტის დახმარება გადამწყვეტია, რადგან დისტანციური მუშაობა საქართველოდან ხშირად განიხილება როგორც ქართული წყარო. ასევე მნიშვნელოვანია „მცირე ბიზნესის“ სტატუსი, რომელიც ინდმეწარმეებს 1%-იანი დაბეგვრის საშუალებას აძლევს 500,000 ლარამდე ბრუნვის შემთხვევაში.
პროცესი იწყება კლიენტის ფინანსური პორტრეტის ანალიზით: შემოსავლის წყაროები, მოქალაქეობა, რეზიდენტობა სხვა ქვეყნებში. საგადასახადო ექსპერტი ამუშავებს სტრატეგიას – ღირს თუ არა ინდმეწარმედ დარეგისტრირება, შპს-ს გახსნა თუ ფიზიკურ პირად დარჩენა. შემდეგ ხდება რეგისტრაცია შემოსავლების სამსახურში (RS.ge), საჭირო სტატუსების მინიჭება და დეკლარაციების წარდგენის გრაფიკის შედგენა. იურისტი ასევე უზრუნველყოფს კომუნიკაციას საგადასახადო ორგანოებთან ნებისმიერი გაუგებრობის შემთხვევაში.
Legal.ge არის პლატფორმა, სადაც იპოვით საუკეთესო საგადასახადო იურისტებსა და კონსულტანტებს, რომლებიც სპეციალიზდებიან ექსპატების მომსახურებაზე. საქართველოს საგადასახადო სისტემა გთავაზობთ უნიკალურ შესაძლებლობებს, მაგრამ მხოლოდ სწორი ნავიგაციის შემთხვევაში. ნუ გადაიხდით ზედმეტს და ნუ შექმნით რისკებს არცოდნის გამო. დაგეგმეთ თქვენი გადასახადები პროფესიონალებთან ერთად Legal.ge-ზე.