საიმიგრაციო წესებთან შესაბამისობ
რა ხდება თუ გადავაცილე ვიზის ვადას?
3 თვემდე გადაცილება ითვალისწინებს ჯარიმას 180 ლარის ოდენობით, ხოლო 3 თვეზე მეტი — 360 ლარს. ჯარიმის გადაუხდელობა იწვევს ქვეყნიდან გაძევებას.
როდის უნდა შევიტანო განაცხადი ბინადრობის გაგრძელებაზე?
კანონის მიხედვით, განაცხადი უნდა წარადგინოთ მოქმედი ბინადრობის ვადის ამოწურვამდე არაუგვიანეს 40 კალენდარული დღისა.
შეუძლია თუ არა დამსაქმებელს დამიქირაოს ბინადრობის გარეშე?
არა, შრომითი ხელშეკრულების გასაფორმებლად აუცილებელია კანონიერი საფუძველი (ვიზა ან ბინადრობა). დამსაქმებელი ვალდებულია აცნობოს ჯანდაცვის სამინისტროს უცხოელის დასაქმების შესახებ.
მჭირდება თუ არა ახალი ბინადრობა მისამართის შეცვლისას?
არა, მაგრამ ვალდებული ხართ, მისამართის ცვლილებიდან 1 თვის ვადაში აცნობოთ იუსტიციის სახლს და განაახლოთ რეგისტრაცია.
საიმიგრაციო წესებთან შესაბამისობა (Immigration Compliance) არის კრიტიკული მნიშვნელობის საკითხი ნებისმიერი უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის, რომელიც ცხოვრობს, მუშაობს ან სწავლობს საქართველოში. საქართველოს საიმიგრაციო კანონმდებლობა ლიბერალურია, თუმცა წესების დარღვევა, როგორიცაა ვიზის ვადის გადაცილება, ბინადრობის ნებართვის დაგვიანებული განახლება ან არალეგალური შრომითი საქმიანობა, იწვევს სერიოზულ სამართლებრივ შედეგებს. ეს შეიძლება იყოს ფულადი ჯარიმა, ქვეყნიდან იძულებითი გაძევება (დეპორტაცია) და საქართველოში შემოსვლის აკრძალვა რამდენიმე წლით. ბევრი ექსპატი შეცდომით მიიჩნევს, რომ მცირე დარღვევები „პატიებადია“, თუმცა გამკაცრებული ადმინისტრაციული პრაქტიკა საპირისპიროს აჩვენებს. შესაბამისობის დაცვა უზრუნველყოფს თქვენს მშვიდ ცხოვრებას და სამომავლო პერსპექტივებს (მაგ. მოქალაქეობის მიღებას).
ეს სერვისი ფარავს უცხო ქვეყნის მოქალაქეების სრულ სამართლებრივ აუდიტს და მხარდაჭერას საიმიგრაციო სტატუსის შესანარჩუნებლად. მომსახურება მოიცავს: ლეგალური ყოფნის ვადების მონიტორინგს (კალკულატორი 180 დღიანი ან 365 დღიანი ლიმიტებისთვის); ბინადრობის ნებართვის ვადის გასვლამდე დროულ შეტყობინებას და განახლების პროცედურის დაწყებას; დამსაქმებლებისთვის კონსულტაციას უცხოელი თანამშრომლების შრომითი მიგრაციის წესების შესახებ (ჯანდაცვის სამინისტროს ბაზაში რეგისტრაცია); მისამართის ცვლილების კანონიერ რეგისტრაციას; და ვიზის რეჟიმის დარღვევის შემთხვევაში ჯარიმების გასაჩივრებას ან გადახდის პროცედურის მართვას, რათა თავიდან იქნეს აცილებული დეპორტაცია.
რეალურ ცხოვრებაში შესაბამისობის სერვისი გადამწყვეტია სხვადასხვა სიტუაციაში. მაგალითად, სტუდენტმა, რომელმაც შეიჩერა სტატუსი უნივერსიტეტში, არ იცის, რომ მისი სასწავლო ბინადრობის ნებართვა ავტომატურად გაუქმდა სააგენტოს მიერ. შედეგად, ის ხდება არალეგალი. მეორე სცენარი: ფრილანსერი, რომელიც სარგებლობს უვიზო რეჟიმით (365 დღე), გავიდა ქვეყნიდან და დაბრუნდა, მაგრამ მესაზღვრემ უარი უთხრა შემოსვლაზე, რადგან მან დაარღვია ყოფნის წესები ან არ აქვს დაზღვევა. მესამე შემთხვევა: კომპანიამ აიყვანა უცხოელი თანამშრომლები, მაგრამ არ დაარეგისტრირა ისინი შრომითი მიგრაციის ერთიან ბაზაში, რის გამოც კომპანია დაჯარიმდა სოლიდური თანხით შრომის ინსპექციის მიერ.
სამართლებრივი ჩარჩო ეყრდნობა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ კანონს და „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონს. კანონი ავალდებულებს უცხოელს, დაიცვას ყოფნის ვადები და მიზნობრიობა. ბინადრობის ნებართვის გასაგრძელებლად განაცხადი უნდა შევიდეს ვადის ამოწურვამდე მინიმუმ 40 დღით ადრე. ვადის გადაცილება იწვევს ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას. იურისტის როლია, მუდმივ რეჟიმში აკონტროლოს კლიენტის სტატუსი და უზრუნველყოს პროაქტიული რეაგირება ნებისმიერ ცვლილებაზე.
პროცესი იწყება კლიენტის პასპორტისა და საიმიგრაციო ისტორიის შესწავლით. იურისტი ადგენს „საიმიგრაციო კალენდარს“. თუ ვადები დარღვეულია, მუშავდება სტრატეგია: ნებაყოფლობითი გასვლა, ჯარიმის გადახდა თუ სტატუსის აღდგენა ადგილზე. დამსაქმებლების შემთხვევაში, ტარდება HR აუდიტი, რათა ყველა უცხოელი თანამშრომლის საბუთები წესრიგში იყოს. რთულ შემთხვევებში (მაგ. დეპორტაციის საფრთხე), იურისტი წარმოადგენს კლიენტს სასამართლოში ან შინაგან საქმეთა სამინისტროში.
Legal.ge არის თქვენი უსაფრთხოების გარანტი უცხო ქვეყანაში. ჩვენი სპეციალისტები დაგეხმარებიან, თავიდან აიცილოთ უნებლიე სამართლებრივი შეცდომები, რომლებმაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას თქვენს საქართველოში ყოფნას. იყავით კანონმორჩილი და ინფორმირებული რეზიდენტი Legal.ge-ს დახმარებით.