საქართველოს მოქალაქეობა წარმომავლობით
აუცილებელია თუ არა ქართული ენის ცოდნა?
უმეტეს შემთხვევაში კი. თქვენ მოგიწევთ ტესტის ჩაბარება ენაში, ისტორიასა და სამართალში. თუმცა, პრეზიდენტს შეუძლია გაათავისუფლოს პირი ტესტისგან განსაკუთრებული დამსახურების გამო.
რომელი თაობის წინაპარი ითვლება?
კანონი პირდაპირ არ ზღუდავს თაობებს, მაგრამ პრაქტიკაში უმჯობესია მშობლების, ბებია-ბაბუის ან დიდი ბებია-ბაბუის კავშირის დადასტურება.
შემიძლია თუ არა ორმაგი მოქალაქეობა?
დიახ, საქართველოს კონსტიტუცია უშვებს ორმაგ მოქალაქეობას, თუ მეორე მოქალაქეობა მიღებულია საგამონაკლისო წესით ან ნარჩუნდება თანხმობის საფუძველზე.
სტანდარტული განხილვის ვადა 3 თვეა (80 დღე), მაგრამ პრეზიდენტის ხელმოწერას შეიძლება დამატებითი დრო დასჭირდეს.
საქართველოს მოქალაქეობა წარმომავლობით (Citizenship by Descent) არის შესაძლებლობა ეთნიკური ქართველებისთვის და იმ პირებისთვის, რომელთა წინაპრები ცხოვრობდნენ საქართველოში, აღადგინონ ან მიიღონ საქართველოს მოქალაქეობა. ეს პროცესი ხშირად რთულია, რადგან მოითხოვს ისტორიული საარქივო დოკუმენტების მოძიებას, ნათესაური კავშირის დადასტურებას და სამართლებრივი პროცედურების ზუსტ დაცვას. ბევრი განმცხადებელი (მაგ. ფერეიდანელი ქართველები, ისრაელში ან თურქეთში მცხოვრები ქართველები) აწყდება სირთულეებს დოკუმენტების არარსებობის ან გვარის ცვლილების გამო. ჩვენი სერვისი ეხმარება განმცხადებლებს „ფესვების“ სამართლებრივ დადასტურებაში, საგამონაკლისო წესით მოქალაქეობის მოთხოვნასა და კომისიასთან ურთიერთობაში.
რას მოიცავს მოქალაქეობის წარმომავლობით მიღების სერვისი?
მომსახურება ფარავს მთელ პროცესს დოკუმენტების მოძიებიდან პასპორტის აღებამდე:
• საარქივო კვლევა: წინაპრების დაბადების, ქორწინების და ცხოვრების ფაქტის დამადასტურებელი დოკუმენტების მოძიება საქართველოს ეროვნულ არქივში და სამოქალაქო რეესტრში.
• საგამონაკლისო წესი: განაცხადის მომზადება საქართველოს პრეზიდენტის სახელზე საგამონაკლისო წესით მოქალაქეობის მინიჭების თაობაზე (მუხლი 17).
• საპატიო მოქალაქეობა: სპეციალური პროცედურა პირებისთვის, რომლებსაც აქვთ განსაკუთრებული დამსახურება ან წარმომავლობა.
• დოკუმენტების ლეგალიზაცია: უცხოური დოკუმენტების თარგმნა, ნოტარიული დამოწმება და აპოსტილით დამოწმება.
• ტესტებისთვის მომზადება: კონსულტაცია ქართული ენის, ისტორიისა და სამართლის ტესტების ჩაბარებაზე (თუ მოთხოვნილია).
წარმომავლობის დადასტურება რთულია შემდეგ შემთხვევებში:
• დაკარგული არქივი: წინაპარი დაიბადა მე-20 საუკუნის დასაწყისში და არქივში ჩანაწერი არ იძებნება. იურისტი მიმართავს სასამართლოს იურიდიული ფაქტის დასადგენად.
• გვარის ცვლილება: წინაპარმა შეიცვალა გვარი სხვა ქვეყანაში გადასახლებისას. საჭიროა იდენტობის დადასტურება.
• საბჭოთა პასპორტი: განმცხადებელს აქვს მხოლოდ ძველი საბჭოთა დოკუმენტები. საჭიროა მათი ვალიდაცია თანამედროვე სტანდარტებით.
• ენის არცოდნა: ეთნიკურმა ქართველმა არ იცის ქართული ენა. იურისტი ეხმარება საგამონაკლისო პროცედურის შერჩევაში, სადაც ტესტი შეიძლება არ იყოს სავალდებულო.
მოქალაქეობის საკითხები რეგულირდება „საქართველოს ორგანული კანონით საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ“. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მე-17 მუხლი (საგამონაკლისო წესი) და დებულებები მოქალაქეობის აღდგენის შესახებ. პროცესს ადმინისტრირებას უწევს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო (სსგს), ხოლო საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს პრეზიდენტი.
1. კვლევას: გენეალოგიური ხის და დოკუმენტების ანალიზი.
2. დოსიეს შექმნას: დამაჯერებელი განაცხადის და სამოტივაციო წერილის მომზადება.
3. ადვოკატირებას: კომისიის წინაშე ინტერესების დაცვა და გასაუბრებისთვის მომზადება.
Legal.ge გთავაზობთ იურისტებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება საიმიგრაციო და საოჯახო სამართალში. მოქალაქეობის მიღება რთული ბიუროკრატიული და ემოციური პროცესია. ჩვენ დაგეხმარებით აღადგინოთ კავშირი თქვენს ისტორიულ სამშობლოსთან.