ბარგის დაკარგვა, დაზიანება ან დაგვიანება მგზავრისთვის ერთ-ერთი ყველაზე სტრესული გამოცდილებაა. დანიშნულების ადგილზე პირადი ნივთების გარეშე ჩასვლა არამარტო ფსიქოლოგიურ დისკომფორტს, არამედ რეალურ მატერიალურ ზარალს იწვევს. ავიაკომპანიების პასუხისმგებლობა ბარგზე მკაცრად არის რეგულირებული საერთაშორისო კონვენციებით, თუმცა კომპენსაციის მისაღებად მგზავრმა უნდა დაიცვას მკაცრი პროცედურული ვადები და წესები. "დაკარგული ბარგის" სერვისი მოიცავს იურიდიულ დახმარებას ავიაკომპანიისგან ადეკვატური ანაზღაურების მიღებაში, იქნება ეს ბარგის შეკეთების ხარჯი, პირველადი მოხმარების ნივთების ანაზღაურება თუ დაკარგული ნივთების სრული ღირებულების კომპენსაცია.
რას მოიცავს ბარგთან დაკავშირებული პრეტენზიები?
იურიდიული მომსახურება ფარავს სამ ძირითად კატეგორიას:
- დაგვიანებული ბარგი: თუ ბარგი დააგვიანდა (ჩამოვიდა მგზავრის ჩასვლიდან მოგვიანებით), მგზავრს უფლება აქვს მოითხოვოს პირველადი მოხმარების ნივთების (ტანსაცმელი, ჰიგიენური საშუალებები) შეძენის ხარჯების ანაზღაურება.
- დაკარგული ბარგი: თუ ბარგი არ მოიძებნა 21 დღის განმავლობაში, ის ოფიციალურად ითვლება დაკარგულად. ამ შემთხვევაში მგზავრს ეკუთვნის კომპენსაცია ბარგის შიგთავსისა და ჩემოდნის ღირებულებისთვის, ლიმიტირებული ოდენობით.
- დაზიანებული ბარგი: თუ ჩემოდანი ან მასში არსებული ნივთები დაზიანდა ტრანსპორტირებისას (გატეხილი სახელური, ბორბალი, დახეული ქსოვილი), ავიაკომპანია ვალდებულია შეაკეთოს ის ან აანაზღაუროს ღირებულება.
- მოპარული ნივთები: პრეტენზიები ბარგიდან ნივთების ამოღების (ქურდობის) ფაქტებზე, რაც მოითხოვს პოლიციის ჩართულობას და მტკიცებულებებს.
გავრცელებული სიტუაციები და პრობლემები
ბარგის დავები ხშირად რთულდება:
- ვადების დარღვევა: მგზავრმა დაზიანებული ბარგი სახლში წაიღო და პრეტენზია 10 დღის შემდეგ წარადგინა. სამწუხაროდ, კანონით დაზიანებაზე პრეტენზია 7 დღეში უნდა გაცხადდეს.
- ღირებულების დამტკიცება: ავიაკომპანია ითხოვს დაკარგული ნივთების (ტანსაცმლის) ქვითრებს, რომლებიც მგზავრს არ აქვს. იურისტები ეხმარებიან ალტერნატიული მტკიცებულებების (ფოტოები, საბაზრო ფასები) წარდგენაში.
- პასუხისმგებლობის შეზღუდვა: ავიაკომპანია აცხადებს, რომ არ აგებს პასუხს მყიფე ნივთებზე (ელექტრონიკა, მინა), რაც ყოველთვის არ არის კანონიერი არგუმენტი, თუ შეფუთვა სათანადო იყო.
საქართველოში ბარგის გადაზიდვა რეგულირდება მონრეალის კონვენციით და საქართველოს საჰაერო კოდექსით. მონრეალის კონვენცია აწესებს პასუხისმგებლობის ზედა ზღვარს, რომელიც შეადგენს დაახლოებით 1288 SDR-ს (სესხის სპეციალური უფლება), რაც დაახლოებით 1600-1700 აშშ დოლარის ეკვივალენტია თითო მგზავრზე (და არა თითო კილოგრამზე, როგორც ვარშავის კონვენციაში იყო). ეს ნიშნავს, რომ ავიაკომპანიის პასუხისმგებლობა ლიმიტირებულია, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ მგზავრმა წინასწარ განაცხადა ბარგის განსაკუთრებული ღირებულების შესახებ და გადაიხადა დამატებითი მოსაკრებელი.
წარმატებული პრეტენზიისთვის აუცილებელია:
- PIR-ის გაფორმება: აეროპორტშივე "Property Irregularity Report"-ის (PIR) შევსება ბარგის დაკარგვის/დაზიანების აღმოჩენისთანავე. უამისოდ კომპენსაცია თითქმის შეუძლებელია.
- პრეტენზიის გაგზავნა: კანონით დადგენილ ვადებში (დაზიანება - 7 დღე, დაგვიანება - 21 დღე) წერილობითი პრეტენზიის გაგზავნა.
- მტკიცებულებები: ქვითრების, ბარგის იარლიყის და ბორტგამცილებლის ტალონის წარდგენა.
- მოლაპარაკება: ავიაკომპანიასთან თანხაზე შეთანხმება.
ავიაკომპანიები ხშირად გვთავაზობენ მიზერულ თანხას დაკარგულ ბარგში (მაგ. წონის მიხედვით), რაც არღვევს მონრეალის კონვენციის პრინციპებს. Legal.ge-ს იურისტები დაგეხმარებიან, მიიღოთ რეალური კომპენსაცია, რომელიც ასახავს თქვენი ნივთების საბაზრო ღირებულებას და მოგყენებულ ზარალს. ჩვენ ვიცით, როგორ დავიცვათ ვადები და როგორ წარვადგინოთ პრეტენზია ისე, რომ ავიაკომპანიამ ვეღარ შეძლოს პასუხისმგებლობის არიდება.