AML შესაბამისობის პროგრამები
ვინ ითვლება ანგარიშვალდებულ პირად?
ბანკები, მიკროსაფინანსოები, კაზინოები, ნოტარიუსები, აუდიტორები, უძრავი ქონების აგენტები და VASP-ები.
რა ჯარიმებია AML კანონის დარღვევისთვის?
ჯარიმები დამოკიდებულია დარღვევის სიმძიმეზე და სუბიექტზე. ბანკებისთვის ის შეიძლება აღწევდეს ათიათასობით ლარს თითოეულ დარღვევაზე.
სავალდებულოა თუ არა AML ოფიცრის დანიშვნა?
დიახ, უმეტეს ანგარიშვალდებულ პირს კანონი ავალდებულებს ჰყავდეს შესაბამისობაზე პასუხისმგებელი პირი (Compliance Officer).
რას ნიშნავს PEP (პოლიტიკურად აქტიური პირი)?
ეს არის პირი, რომელსაც უკავია მაღალი საჯარო თანამდებობა. მათთან ურთიერთობა მოითხოვს გაძლიერებულ შემოწმებას (Enhanced Due Diligence).
AML (ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის) შესაბამისობის პროგრამები არის თანამედროვე ბიზნესის ფუნქციონირების აუცილებელი პირობა საქართველოში. საერთაშორისო სტანდარტების (Moneyval, FATF) დანერგვასთან ერთად, საქართველომ მნიშვნელოვნად გაამკაცრა რეგულაციები უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის მიმართულებით. კანონმდებლობა ვრცელდება არა მხოლოდ ბანკებზე, არამედ „ანგარიშვალდებულ პირთა“ ფართო წრეზე: კაზინოებზე, უძრავი ქონების აგენტებზე, ნოტარიუსებზე, აუდიტორებზე, ძვირფასი ქვებით მოვაჭრეებსა და კრიპტო-აქტივების პროვაიდერებზე (VASP). AML შესაბამისობის პროგრამა გულისხმობს კომპანიის შიდა პოლიტიკებისა და პროცედურების ერთობლიობას, რომელიც მიზნად ისახავს ფინანსური დანაშაულის პრევენციას. ასეთი პროგრამის არარსებობა ან არაეფექტურობა იწვევს მრავალმილიონიან ჯარიმებს და რეპუტაციულ ზიანს. ეს სერვისი ეხმარება ბიზნესებს შექმნან, დანერგონ და მართონ ეფექტური AML სისტემები, რათა სრულად შეესაბამებოდნენ საქართველოს კანონმდებლობას.
რას მოიცავს AML შესაბამისობის პროგრამების სერვისი?
AML სპეციალისტები გთავაზობენ კომპლექსურ საკონსულტაციო მომსახურებას:
• შიდა პოლიტიკის შემუშავება: კომპანიის რისკებზე მორგებული AML/CFT (ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთა) ინსტრუქციების, სახელმძღვანელოებისა და პროცედურების წერა.
• KYC/CDD პროცედურების დანერგვა: კლიენტის იდენტიფიკაციისა და ვერიფიკაციის (Know Your Customer) და კლიენტის სათანადო შესწავლის (Customer Due Diligence) მექანიზმების შექმნა.
• რისკების შეფასება: ბიზნესის, კლიენტებისა და პროდუქტების რისკ-პროფილის განსაზღვრა (Enterprise-Wide Risk Assessment).
• თანამშრომელთა ტრენინგი: პერსონალის რეგულარული გადამზადება საეჭვო ტრანზაქციების ამოცნობასა და რეაგირებაში.
• ანგარიშგება ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან: საეჭვო გარიგებების შესახებ ანგარიშგების (STR/SAR) პროცესის გამართვა და FMS-ის პორტალზე რეგისტრაცია.
ხშირი სცენარები და ბიზნეს საჭიროებები
AML შესაბამისობა კრიტიკულია შემდეგი ტიპის ორგანიზაციებისთვის და სიტუაციებისთვის:
• ახალი ფინტექ სტარტაპი: კომპანია გეგმავს ელექტრონული საფულის ან კრიპტო-ბირჟის გაშვებას. ლიცენზიის მისაღებად მას სჭირდება სრულყოფილი AML პოლიტიკა და შესაბამისობის ოფიცერი.
• უძრავი ქონების დეველოპერი: მსხვილი ტრანზაქციების გამო, დეველოპერი ვალდებულია შეამოწმოს მყიდველების სახსრების წარმომავლობა, რათა არ მოხდეს შავი ფულის ინვესტირება მშენებლობაში.
• სამორინე და აზარტული თამაშები: მაღალი რისკის გამო, კაზინოებს სჭირდებათ მოთამაშეების მკაცრი კონტროლი და დიდი მოცულობის ტრანზაქციების მონიტორინგი.
• მარეგულირებელი შემოწმება: ეროვნული ბანკი ან ბუღალტერთა რეესტრი ატარებს გეგმიურ ინსპექტირებას. კომპანიას სჭირდება წინასწარი აუდიტი ხარვეზების გამოსასწორებლად.
სფეროს მთავარი მარეგულირებელი დოკუმენტია საქართველოს კანონი „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ“. კანონი განსაზღვრავს ანგარიშვალდებულ პირებს და მათ ვალდებულებებს. გარდა ამისა, მოქმედებს საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის (FMS) უფროსის ბრძანებები, რომლებიც დეტალურად აღწერს ინფორმაციის მოპოვებისა და წარდგენის წესებს. საფინანსო სექტორისთვის დამატებით მოქმედებს საქართველოს ეროვნული ბანკის რეგულაციები, მაგალითად, „კომერციული ბანკების მიერ ფულის გათეთრების რისკების მართვის შესახებ“. სანქციები კანონის დარღვევისთვის შეიძლება იყოს ძალიან მკაცრი, დაწყებული ფულადი ჯარიმებიდან (რომელიც შეიძლება აღწევდეს მილიონობით ლარს), დამთავრებული საქმიანობის ლიცენზიის ჩამორთმევით.
სპეციალისტი ატარებს თქვენი ბიზნეს მოდელის დიაგნოსტიკას, რათა დაადგინოს, ხართ თუ არა „ანგარიშვალდებული პირი“ და რა რისკებს შეიცავს თქვენი საქმიანობა. შემდეგ ხდება დოკუმენტაციის („AML პაკეტის“) მომზადება, რომელიც მოიცავს კითხვარებს კლიენტებისთვის (KYC forms), შიდა ბრძანებებსა და მონიტორინგის წესებს. პროგრამის დანერგვის შემდეგ, კონსულტანტი ატარებს ტრენინგს თანამშრომლებისთვის. საჭიროების შემთხვევაში, იურისტი დაგეხმარებათ ფინანსური მონიტორინგის სამსახურთან კომუნიკაციაში და ინსპექტირების პროცესში.
AML რეგულაციები მუდმივად იცვლება და რთულდება. შეცდომა ამ სფეროში ძალიან ძვირი ღირს. Legal.ge-ზე წარმოდგენილი არიან სერტიფიცირებული AML ექსპერტები (CAMS, ICA) და იურისტები, რომლებსაც აქვთ პრაქტიკული გამოცდილება ფინანსური მონიტორინგის სისტემების გამართვაში. ისინი დაგეხმარებიან არა მხოლოდ ფორმალურ შესაბამისობაში, არამედ რეალური რისკების მართვაში. დაიცავით თქვენი ბიზნესი სანქციებისგან Legal.ge-ს დახმარებით.