ფასიანი ქაღალდების სამართალწარმოება
რა უფლებები აქვთ ობლიგაციების მფლობელებს დეფოლტის დროს?
მათ უფლება აქვთ მოითხოვონ ძირითადი თანხისა და დარიცხული პროცენტის დაუყოვნებლივ გადახდა, ასევე მიმართონ სასამართლოს იძულებითი აღსრულებისთვის.
ვინ არეგულირებს ფასიანი ქაღალდების ბაზარს საქართველოში?
მთავარი მარეგულირებელი ორგანოა საქართველოს ეროვნული ბანკი, რომელიც გასცემს ლიცენზიებს და აწესებს სავალდებულო ნორმებს.
შემიძლია თუ არა ვუჩივლო ბროკერს ფულის დაკარგვის გამო?
მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ზარალი გამოწვეულია ბროკერის მიერ ვალდებულებების დარღვევით, თაღლითობით ან დაუდევრობით და არა ჩვეულებრივი საბაზრო რისკით.
რა არის ინსაიდერული ვაჭრობა?
ეს არის ფასიანი ქაღალდებით ვაჭრობა საჯაროდ გამოუქვეყნებელი, მნიშვნელოვანი ინფორმაციის გამოყენებით, რაც დასჯადია საქართველოს კანონმდებლობით.
ფასიანი ქაღალდების სამართალწარმოება საქართველოში შედარებით ახალი, მაგრამ სწრაფად მზარდი მიმართულებაა, რაც უკავშირდება კაპიტალის ბაზრის განვითარებას და საფონდო ბირჟის გააქტიურებას. ეს სერვისი მოიცავს დავებს, რომლებიც წარმოიშობა აქციების, ობლიგაციებისა და სხვა ფინანსური ინსტრუმენტების გამოშვების, ვაჭრობისა და ფლობის პროცესში. ფასიანი ქაღალდების ბაზარი მკაცრად რეგულირდება ინვესტორთა უფლებების დასაცავად და ბაზრის მთლიანობის შესანარჩუნებლად. დავები შეიძლება ეხებოდეს ემიტენტების მიერ ინფორმაციის არასწორ გამჟღავნებას, ბროკერების არაკეთილსინდისიერ ქმედებებს, აქციონერთა უფლებების დარღვევას ან ინსაიდერულ ვაჭრობას. კვალიფიციური იურიდიული დახმარება კრიტიკულია როგორც ინვესტორებისთვის, რომლებმაც დაკარგეს კაპიტალი თაღლითობის ან დაუდევრობის გამო, ასევე კომპანიებისთვის, რომლებიც ემუქრებიან მარეგულირებელი სანქციები ან აქციონერთა სარჩელები.
რას მოიცავს ფასიანი ქაღალდების სამართალწარმოების სერვისი?
სპეციალისტები გთავაზობენ სრულ იურიდიულ მხარდაჭერას კაპიტალის ბაზართან დაკავშირებულ დავებში:
• ინვესტორთა დავები: ინვესტორების წარმომადგენლობა ემიტენტების წინააღმდეგ, რომლებმაც გაავრცელეს შეცდომაში შემყვანი ინფორმაცია პროსპექტში ან ფინანსურ ანგარიშგებაში.
• საბროკერო დავები: კლიენტების ინტერესების დაცვა საბროკერო კომპანიების წინააღმდეგ არაავტორიზებული ვაჭრობის, ინტერესთა კონფლიქტის ან არაადეკვატური საინვესტიციო რჩევის გამო.
• აქციონერთა უფლებების დაცვა: დავები მინორიტარ აქციონერთა ჩაგვრის (Oppression), დივიდენდების გაუცემლობის ან კრების გადაწყვეტილებების ბათილობის შესახებ.
• ობლიგაციების დეფოლტი: ობლიგაციების მფლობელთა ინტერესების დაცვა ემიტენტის მიერ კუპონის გადაუხდელობის ან ძირითადი თანხის დაუბრუნებლობის შემთხვევაში.
• მარეგულირებელთან ურთიერთობა: კომპანიების დაცვა საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დაკისრებული სანქციების ან ჩატარებული ინსპექტირების ფარგლებში.
ხშირი სცენარები და დავის საგნები
ამ სფეროში დავები ხშირად ვითარდება შემდეგი სცენარებით:
• პროსპექტის პასუხისმგებლობა: კომპანიამ გამოუშვა ობლიგაციები და ემისიის პროსპექტში დამალა ინფორმაცია არსებული ფინანსური პრობლემების შესახებ. ინვესტორებმა იზარალეს და ითხოვენ ზიანის ანაზღაურებას.
• დირექტორთა პასუხისმგებლობა: აქციონერები უჩივიან დირექტორს ფიდუციარული ვალდებულებების დარღვევისთვის, რამაც გამოიწვია კომპანიის აქციების ფასის მკვეთრი ვარდნა.
• იძულებითი გამოსყიდვა (Squeeze-out): მაჟორიტარმა აქციონერმა გადაწყვიტა მინორიტარების აქციების გამოსყიდვა არასამართლიან ფასად, რაც იწვევს დავას აქციების შეფასებაზე.
• არალიცენზირებული საქმიანობა: პირმა განახორციელა საინვესტიციო მომსახურება შესაბამისი ლიცენზიის გარეშე, რამაც დააზარალა კლიენტები.
ფასიანი ქაღალდების სფერო რეგულირდება საქართველოს კანონით „ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ“, რომელიც ადგენს ბაზრის მონაწილეთა ქცევის წესებს, ინფორმაციის გამჟღავნების სტანდარტებს და პასუხისმგებლობას დარღვევებისთვის. ასევე მნიშვნელოვანია საქართველოს კანონი „მეწარმეთა შესახებ“, რომელიც არეგულირებს კორპორაციულ მართვას და აქციონერთა უფლებებს. საქართველოს სამოქალაქო კოდექსი გამოიყენება სახელშეკრულებო და დელიქტური ვალდებულებების ნაწილში. ბაზრის მთავარი მარეგულირებელია საქართველოს ეროვნული ბანკი, რომლის ნორმატიული აქტები (მაგალითად, ემიტენტების მიერ ინფორმაციის წარდგენის წესი) სავალდებულოა შესასრულებლად. დავები განიხილება საერთო სასამართლოებში, თუმცა ხშირად გამოიყენება არბიტრაჟიც.
იურისტი პირველ რიგში ატარებს საქმის ფინანსურ და სამართლებრივ ანალიზს. თუ დავა ეხება ობლიგაციებს ან აქციებს, საჭირო ხდება პროსპექტის, ფინანსური ანგარიშგებების და კორპორაციული დოკუმენტაციის დეტალური შესწავლა. ხშირად საჭიროა ფინანსური ექსპერტების ჩართვა ზიანის ოდენობის დასადგენად. პროცესი შეიძლება მოიცავდეს მოლაპარაკებებს ემიტენტთან რესტრუქტურიზაციაზე ან პირდაპირ სასამართლო დავას. ჯგუფური სარჩელები (Class Actions) საქართველოში ჯერ იშვიათია, მაგრამ მსგავსი მექანიზმების გამოყენება შესაძლებელია მრავალი დაზარალებული ინვესტორის შემთხვევაში.
ფასიანი ქაღალდების სამართალი მოითხოვს ფინანსების და სამართლის ღრმა სინთეზს. Legal.ge-ზე თქვენ იპოვით ადვოკატებს, რომლებსაც აქვთ გამოცდილება კაპიტალის ბაზრის რთულ ტრანზაქციებსა და დავებში. ჩვენი სპეციალისტები იცნობენ როგორც ადგილობრივ რეგულაციებს, ისე საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკას. დაიცავით თქვენი ინვესტიციები და კორპორაციული ინტერესები დარგის ექსპერტების დახმარებით Legal.ge-ზე.